Meslek Fikirleri

Gardiyan Nasıl Olunur, Bayan Gardiyan Olma Şartları Nedir?

Gardiyan olabilmeniz için en az lise mezunu olmanız, sicilinizin temiz olması, erkeklerde 1.70 cm kadınlarda 1.60 cm boyunda olmanız gerekiyor.

Bu yazımızda sizlere gardiyan nasıl olunur, gardiyan olmak için gerekli şartlar, gardiyanların aldıkları maaş ve çalışma saatleri hakkında detaylı yazı hazırladık. Hadi yazımıza bir göz atalım.

Gardiyan Nasıl Olunur?

Hemen herkesin hayali düzenli ve gelir getiren bir iş sahibi olmaktır. Bunun için ise en garantili yöntemlerden biri devlette çalışmaktır.

Gardiyan nasıl olunur sorusu son zamanlara en çok dikkate çeken ve araştırılan konulardan biridir. Devlette gardiyan olarak çalışmak isteyenlerin istenen bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Gardiyanlar cezaevlerinin denetimlerinden sorumlu olmalarının yanında cezaevinde bulunan hükümlülerin her türlü ihtiyaçlarının da karşılanmasından sorumludurlar.

Hükümlülerin aralarındaki anlaşmazlıklara çözüm bulmak ve cezaevini uygun davranış sergilemelerini sağlamak gardiyanların görevleri arasında yer almaktadır.

Gardiyan olmak isteyenlerin Adalet Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinde yer alan Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü bölümünde yayınlanan gardiyan alımları ile ilgili duyuruları takip etmeleri gerekir. Bunun yanında gardiyan olmak isteyenlerin izlemesi gereken bazı yollar bulunmaktadır.

 1. İlgili Alanlara Başvuru Yapmak
  Adliyelerde yer alan ilgili komisyonlara gardiyanlık başvurusu yapılması gerekir. Gardiyan olmak isteyenlerin ilk olarak bu şartı yerine getirmeleri gerekmektedir.
 2. Belirlenen Tarihte Mülakata Girmek
  Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından komisyonun belirlemiş olduğu tarihte mülakata girmek gerekmektedir.
 3. Boy ve Kilo Ölçümünün Yapılması
  Mülakatı başarı ile tamamlayanların boy ve kilo ölçümlerini yaptırmaları gerekir.
 4. Sonucu Beklemek
  Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Baş Savcılığından gelecek olan yazı beklenmelidir.

Bayan Gardiyan Nasıl Olunur?

Bayan Gardiyan Nasıl Olunur?

Bayan gardiyan olabilmek için Kamu Personeli sınavına girilerek en az 70 puan alınması gerekir. Sınava girilmesinin ve istenilen puanın alınmasının ardından gardiyan alımı için başvuru süresinin takip edilmesi gerekir.

Bayan gardiyan olmak için gerekli şartların taşınması halinde başvuruda bulunan kişiler mülakata çağrılacak olup, mülakattan geçilmesinin ardından infaz koruma memuru olarak işe başlanabilmektedir. Açılanan kontenjanlar doğrultusunda ne kadar bayan gardiyan alımı yapılacağını görebilmek mümkündür.

Lise Mezunu Nasıl Gardiyan Olur?

Lise Mezunu Nasıl Gardiyan Olur

Lise mezunu olarak gardiyan olmak isteyenler için lise mezunu nasıl gardiyan olur konusu büyük önem arz etmektedir.

Bu şekilde gardiyan olmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre lise olarak mezunu gardiyan olmak isteyenlerin;

 • Türk vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48. Maddedeki yer alan özellikleri taşıyor olması gerekmektedir.
 • Lise diplomasına sahip olunması gerekir.
 • Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 70 puan almak gerekmektedir.
 • Kadınların en az 1.60, erkeklerin ise 1.70 boya sahip olması şartı aranmaktadır.
 • Boy ve kilonun belirlenmiş olan boy ve kiloya uygun şartlarda olması gerekir.
 • Herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.
 • 30 yaşının üzerinde olunmaması gerekmektedir.

Gardiyan Çalışma Saatleri Nedir?

Gardiyan Çalışma Saatleri Nedir?

Gardiyan çalışma saatleri cezaevine göre değişiklik gösterebilmektedir. Gardiyanlar için çalışma sistemi genel itibariyle gündüz ve vardiyalı şekilde uygulanmaktadır.

Gündüz çalışmakta olan görevliler 08:00 ile 17:00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Bu sistemde cumartesi ve pazar günü izin kullanılmaktadır.

Vardiyalı olarak çalışan infaz koruma memurları gece ve gündüz olmak üzere 12 saat görev yapmaktadır. Sabah 08:00 da çalışmaya başlayan memurun görevi akşam saat 20:00 da son bulacaktır. Akşam 20:00 da çalışmaya başlayan memurun ise görevi sabah saat 08:00 son buluyor olacaktır.

Gardiyan Maaşı Ne Kadardır?

Gardiyan Maaşı, Mesleğe yeni başlayan gardiyanlar ortalama 5.000 TL ile işe başlarken ilerleyen zamanlarda bu maaş 6000 TL ve üzerinde çıkabilmektedir.

Sözleşmeli Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan olmak isteyenler ve bunu kadrolu olarak değil de sözleşmeli olarak yapmak isteyenler için istenen belgeler ve aranan şartlar aynı olmaktadır. Sözleşmeli gardiyan olabilmek için Adalet Bakanlığı tarafından açılan sözleşmeli gardiyan ilanlarının takip edilmesi gerekir.

Sözleşmeli gardiyan ilanlarının açılmasının ardından Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 puan ve üzeri alanlar başvuru yapabileceklerdir.

Mülakata girilmesi ve mülakattan geçilmesinin ardından boy ve kilo ölçümü yapılmakta ve bu doğrultuda Cumhuriyet Baş Savcılığı tarafından verilecek olan karar beklenmektedir. Onay gelmesinin ardında sözleşmeli olarak infaz koruma memuru olunabilmektedir.

Baş Gardiyan Nasıl Olunur?

Baş gardiyan olmak için normal infaz koruma memuru şartlarından farklı şartlar aranmaktadır.  İnfaz koruma baş memuru olabilmek için en az 4 yıllık yüksek öğrenim programlarından mezun olunması gerekmektedir. En önemli kriterlerden biride en az 3 yıl süre ile infaz koruma memuru görevi yapmış olmak şartı aranmaktadır.

Baş Gardiyan Nasıl Olunur?

Son beş yıla ait olan müfettiş hal kağıtlarından en az yarısından iyi not almış olma şartı da bu şartla arasında yer almaktadır.

Gardiyan Tayinleri Nasıl Yapılır?

Gardiyan tayinleri tamamen gardiyanın istediğine bağlı olarak yapılan tayinden olmaktadır. Kişiler kendileri talep etmedikleri sürece tayin işlemleri gerçekleşmeyecektir.

Gardiyanların bir yıl içerisinde 3 defa bağlı bulundukları komisyonlarda farklı yerlerde görev yapabilme hakkı bulunmaktadır.

Üç görev değişikliği 2 mazeret ve 1 havuz tayini adıyla yapılmaktadır. Tayin işlemleri Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gardiyan nasıl olunur yazımızı nasıl buldunuz? Siz gardiyan olmayı düşünüyormusunuz? düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Gardiyan olmak ile alakalı sizlere detaylı anlatım sunan bir video bırakıyorum.

Dikkatinizi Çekebilir: Polis Nasıl OlunurKaymakam Nasıl Olunur

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. bence güzel bi meslek tabı zor yanlarıda var ama yınede guzel bır iş fikri diyebilirim

 2. Gardiyan olmak için belirli şeyler lazım. Bu mesleğin çok kolay olacağını sanmıyorum ama alışmak lazımdır diye düşünüyorum.

 3. Gerçekten gardiyan olmak isteyenler için oldukça detaylı bir içerik olmuş bence gardiyan maaşı da oldukça iyi yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu