İş Fikirleri

Fatura Ödeme Merkezi Açmak 2022: Kar Marjı & Maliyeti

Bu yazımızda fatura ödeme merkezi açmak iş fikrini ele aldık ve değerlendirdik. Fatura ödeme merkezi açmayı düşünüyorsanız, yazımızda merak ettiğiniz birçok konu başlığına dair bilgiye ulaşabilirsiniz. Fatura ödeme merkezi kar marjı 2022 yılında ne kadar? Fatura ödeme merkezi açmak mantıklı mı? Fatura ödeme merkezi açmak için gerekli evraklar nelerdir? Fatura ödeme merkezi açmak maliyeti 2022 yılında nedir? Fatura ödeme merkezi açma maliyeti 2022 ne kadar? Fatura ödeme merkezi açmak için ne gerekli? Fatura ödeme merkezi açma şartları nelerdir? Fatura ödeme merkezi açmak için nereye başvurulur? Fatura ödeme merkezi açmak ne kadara mal olur? Fatura ödeme merkezi bayiliği ne kadar kazandırır? Fatura ödeme merkezi açmak istiyorum diyorsanız, tüm detaylara yazımızda bulabilirsiniz.

Fatura ödeme merkezi açmak mantıklı mı?

Fatura ödeme merkezi açmak, düşük sermaye gerektiren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hemen hemen her şeyin faturası ile karşılaşıyoruz. Hal böyleyken bazılarımız internet ya da mobil bankacılık üzerinden fatura ödemelerini yaparken bazılarımız, fatura ödeme merkezleri üzerinden ödemelerini gerçekleştirmektedir. Günümüzde hatırı sayılır düzeyde faturalarını ödeme merkezleri üzerinden ödeyen vatandaşımız bulunmaktadır.

Fatura ödeme merkezleri, yaptığı işlem başına komisyon almaktadır. Alınan bu komisyon tutarları, anlaşılan ödeme merkezi firmasına göre farklılık gösterebilmektedir. Ödeme merkezi, ne kadar fazla fatura ödeme gerçekleştirirse, o oranda kazanç elde etmektedir. Bu nedenle, fatura ödeme merkezinin lokasyonu oldukça önem arz etmektedir. Fatura ödeme merkezinin nereye açılacağı, kazancı doğrudan etkileyecektir. Düşük sermaye gerektiren bir iş fikri olması nedeniyle fatura ödeme merkezi açmak oldukça mantıklı gözükmektedir. Aylık yapacağınız işlem miktarının zamanla artacağı düşünülürse çok düşük bir sermaye ile kuracağınız ödeme merkezi sayesinde aylık en az 10.000 TL’den fazla net kazanç elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Karlı İş Fikri: İddaa Bayi Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Fatura ödeme merkezi kar marjı 2022 yılında ne kadar?

Fatura ödeme merkezlerinde kar marjından ziyade komisyon tutarı söz konusu olmaktadır. Bu merkezler, işlem başına alınan komisyon sayesinde kazanç elde ederler. Alınan komisyon tutarı ise anlaşılan ödeme merkezi firmasına göre değişkenlik gösterecektir. Günümüzde işlem başına fatura ödeme merkezleri 2-3 TL kazanç elde etmektedir. Peki ama fatura ödeme merkezi bayiliği ne kadar kazandırır? Doğru bir yerde konumlanan bir ödeme merkezi, zamanla aylık ortalama 10.000-20.000 adet işlemi rahatlıkla yapacaktır. İstikralı bir şekilde faaliyet gösteren bir ödeme merkezi, aylık 30.000 TL ile 50.000 TL arasında kazanç sağlayabilir.

Kazançlı İş Fikri: Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak

Fatura ödeme merkezi açma maliyeti 2022 ne kadar?

Fatura ödeme merkezi açma maliyeti 2021 yılında ortalama 50.000 TL ile 200.000 TL arasında farklılık göstermektedir. En büyük maliyet kalemi ise anlaşılacak ödeme merkezi firmasının talep edeceği teminat ve konsept talepleridir. Şahıs şirketi kuracaksanız, şirket kuruluş masrafları da yaklaşık 2.000 TL civarı olacaktır.

Fatura ödeme merkezi açma şartları nelerdir?

Fatura ödeme merkezi açma şartları, çalışacağınız bayiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı bayi markaları, farklı şartlar da talep edebilse de geneli standarttır.

Fatura ödeme merkezi açma şartları 2022

 • İş yeri lokasyonu işlek ve yaya ile araç trafiğine açık olacak bir konumda olmalıdır.
 • İş yeri, en az 15-20 metrekarelik bir alana sahip olmalıdır.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olunmalıdır.
 • Belediyeden çalışma ve izin ruhsatı alınmış olması gerekir.
 • Muhasebeci ile anlaşarak vergi kaydınızı yaptırmalısınız.
 • İş yerine ait sabit bir telefon hattının olması şarttır.
 • İstihdam edeceğiniz personelin eğitimli ve saygılı olması gerekir. Ayrıca herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekir.

Kazançlı İş Fikri: Masaj Salonu Açmak

Fatura ödeme merkezi açmak için gerekli evraklar 2022

Fatura ödeme merkezi açarken vergi ve belediye kayıtlarının yapılmış olması gerekir. Şahıs şirketi açmanız yeterli olacaktır. Şahıs şirketi açma maliyeti isimli yazımızı inceleyerek gerekli adımları ve evrakları inceleyebilirsiniz.

Fatura ödeme merkezi bayiliği veren firmalar hangileridir?

Eğer fatura ödeme merkezi açmak istiyorum diyorsanız, mutlaka bir ödeme merkezi bayisi ile anlaşmalısınız. Ülkemizde fatura ödeme merkezi bayiliği veren bazı firmaları sizinle paylaşıyorum. Bu firmalarla anlaşmak zorunda değilsiniz.

 • Faturamatik
 • Nkolayişlem
 • Faturakom
 • Fatura Vizyon
 • Vezne Matik

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu