İş Fikirleri

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak Maliyeti, Ne Kadar Kazandırır?

Bu yazımızda ev yemekleri dükkanı açmak iş fikri ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Ev yemekleri dükkanı ne kadar kazandırır? Ev yemekleri dükkanı açmak maliyeti ne kadardır? Ev yemekleri dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Ev yemekleri dükkanı açmak için ustalık belgeleri gerekli mi? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlıklı yiyecekler tüketmenin ne denli önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bu anlamda fast foodlardan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte restoran ve lokantalarda yemek yemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak yine de arka planda nasıl bir üretim mutfağının olduğunu kestirmek zordur. Özellikle pandemi gibi sürecin içerisinde yer aldığımızdan dolayı son yıllarda temizlik ve hijyene çok yüksek önem verilmektedir. İnsan sağlığını korumak ve geleceğimizi garanti etmek adına bunu yapmalıyız.

Tüm bunlarla beraber ev yemeklerine olan ilgi ve talep, fazlasıyla artış göstermiştir. Çünkü insanlar gerçekten sağlıklı ve temiz ürünleri tüketmek istiyor. Ayrıca fabrikasyon yemekler yerine, bir çift elden çıkacak özenle hazırlanmış yiyecekleri tercih etmektedir. Kadın girişimciler, yoğun bir şekilde bu alana yönelmektedir. Çünkü hem getirisi fazladır, hem de uzman oldukları bir konudur. Ev yemekleri dükkanı açmak için neler gerekmektedir? Ev yemekleri dükkanının kazancı nedir? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde ele alarak içeriğimizde yer verdik.

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İş yerinizi açmaya karar verdiniz. Peki, bunun için neler yapmalısınız? Öncelikle şunu tavsiye etmekte fayda var; KOSGEB girişimcilik sertifikalarına sahip olmak. Geleneksel ve ileri girişimcilik sertifikalarınızı alarak hem bu süreç hakkında bilgi sahibi olursunuz hem de maddi açıdan destek alabilmenizi mümkün kılarsınız. Online sistem üzerinden sunulan eğitim programlarının akabinde girişimcilik sertifikalarınız tarafınıza tanımlanır. E-Devlet üzerinden bunlara kolayca erişebilir veyahut da çıktısını alabilirsiniz.

Kiracı iseniz en az bir yıllık kira sözleşmesini, mülk sahibi iseniz de tapu senedinizi ilgili makamlara iletmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz şehirdeki belediyeye giderek gerekli raporları sunmalı ve onaylatmalısınız. Bununla birlikte esnaf ve sanatkarlar odasından iş yeri açma ve çalıştırma belgenizi de almanız gerekmektedir. Aynı zamanda gıda sektöründe olacağınız için Türk Gıda Kodeksine başvurarak gerekli onaylı almalısınız. Ayrıca çalıştıracağınız işçi sayısına göre yönetmeliğe uygun davranmalısınız. Çalışanlarınızın SGK primlerini düzenli olarak yatırmalı ve muhakkak girişlerini yaptırmanız gerekmektedir.

Tüm bu süreçler için güvenilir bir muhasebeci ile de anlaşabilirsiniz. Muhasebeciniz ev yemekleri dükkanı açmak için gerekli tavsiyelerde ve yönlendirmelerde bulunacaktır.

Tavsiye Makale: Oyuncak Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak Maliyeti Ne Kadar?

Giriş aşamasında bu konu yüksek ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü çoğu girişimci sermaye yetersizliği sebebiyle işlerine başlayamadan son vermek durumunda kalabiliyorlar. Ancak ev yemekleri dükkanı açmak konusunda böyle bir endişeniz bulunmasın. Çünkü meblağ olarak çok yüksek tutarlarda bir sermayeye sahip olmanız gerekmiyor.

Özellikle KOSGEB programından yararlanıyorsanız, 30.000 TL’den 360.000 TL’ye kadar hibe desteği almanız da mümkün. Bunun için neler yapılması gerektiğini detaylı olarak araştırabilirsiniz. Öncesinde şunu söyleyebiliriz ki, iyi bir iş planının KOSGEB’e sunulması ile beraber girişiminiz için ödeme desteği alabilirsiniz. İş planının ne olduğuna ve nasıl hazırlandığına dair fikriniz yok ise internet üzerinden kaynak taraması yapabilirsiniz.

Ev yemekleri dükkanı açmak maliyeti kullanacağınız eşyalardan, dükkanınızın büyüklüğüne ve diğer etmenlere göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte 30.000 TL’den 200.000 TL’ye kadar sermaye ile ev yemekleri dükkanı açmanız mümkündür. Buradaki gider kalemlerinden bazılarını ele alacak olursak, şunları listeleyebiliriz;

 • Mutfak araç-gereçleri(kaşık, çatal, tabak, bardak, buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın…),
 • Dekorasyon çalışmaları,
 • Masa ve sandalyeler,
 • Tezgah,
 • Özel ekipmanlar(fritöz vb. gibi)

Bu ve diğer tüm maddeleri maliyet tablosuna ekleyebilirsiniz. Ortalama olarak 60 bin lira bandında bir harcamanız olacaktır. Tabii bunlar, açacağınız işletmenin büyüklüğüne ve sizin uzun vadedeki hedeflerinizle bağıntılıdır. Eğer içerisinde 5’den fazla müşteri ağırlayamayacağınız butik bir dükkan kurmak istiyorsanız, dolayısıyla giderleriniz de az olacaktır. Böyle bir dükkan açarak, genel itibari ile paket servislere odaklanabilirsiniz. Yine de getirisi yüksek bir tercih olacaktır. Diğer bir yönden çalışan sayınızı fazla tutarak hem paket servislerine yönelebilir hem de dükkan içerisindeki hizmetlerinizi sürdürebilirisiniz.

Tavsiye Makale: Kokoreç Dükkanı Açmak

Ev Yemekleri Dükkanı Ne Kadar Kazandırır?

Günlük üretim ve dağıtım potansiyeliniz nedir? Bunları belirledikten sonra çok yüksek kazançlar elde etmeniz mümkündür. Ayrıca niş bir alan belirleyerek(yöresel lezzetler gibi) farkındalık oluşturabilirsiniz. Bu özelliğiniz ile birlikte kitlelerin dikkatini üzerinize çekebilirsiniz. Sonuç olarak da satışlarınız artacaktır. Keza müşteri portföyünüzde.

Standartlara göre değerlendirme yapacak olursak, ev yemekleri dükkanının aylık olarak net getirisi 20.000 TL dolaylarındadır. Giderleri listeden çıkardığımızda bunun size bırakacağı kâr, 10-12 bin lira seviyelerinde olacaktır. Tabii bu durumu standartlara göre değerlendirdiğimizi unutmamak gerek. Bulunduğunuz lokasyon, çalışma stiliniz, müşterilerle aranızdaki ilişkiler gibi önemli etmenler kâr payınızı arttırabilecektir.

Öyle ki, ev yemekleri dükkanı olarak başlayıp, zincir restoranlar haline gelmeniz bile mümkündür. Ancak insanların samimi bir havayı ve hijyen olarak temiz bir menüyü tercih etmek istediğini zihninizden çıkarmayın. İsmini söylerken(ev yemekleri) dahi samimiyetin vurgulandığını göz önünde bulundurmak gerek. Böylece doğallığınızdan ve kuruluş amacınızdan ödün vermeden de markanızı büyütmeniz mümkündür.

Bir konuyu da belirtmekte yarar vardır ki, ev yemekleri çok büyük bir kitle tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı okullar, hastaneler ve iş yerleri ile anlaşma sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla da süreklilik ve yüksek getiri kazanabilirsiniz. Peki, ‘ev yemekleri dükkanımın bilinirliğini nasıl arttırabilirim?’ diye aklınızda soru işaretleri bulunuyorsa, sizler için bazı püf noktaları derledik. Bunları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta belki de farklı bakış açıları yakalayarak kendi uygulamalarınıza empoze edebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Evden Yapılabilecek İşler

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İle Tavsiyeler Nelerdir?

Markanın büyümesi, doğru orantıda satışların da artışını getirmektedir. Marka bilinirliğinizi arttırmak içinse pazarlama kanallarını doğru bir şekilde kullanmanız ve uygulamanız gerekmektedir. Örneğin, günümüzde hemen herkesin sosyal medya mecralarında birer profili olduğunu unutmamak gerek. Keza bu kişiler, sosyal platformları aktif olarak kullanmaktadır da. Ev yemekleri dükkanınız için özellikle Instagram üzerinden bir sayfa açmanızı tavsiye edebiliriz. Instagram’ın altını çizerek belirtiyoruz. Çünkü uygulamanın kullanım amacı gereği görsel medya içeriklerine dayanmaktadır. Buradan yemekleriniz hakkında harika görsel sunumlar yapabilirsiniz. Hatta tanıtıcı videolar yükleyerek etkileşimlerinizi yükseltebilirsiniz.

Dijital üzerinde bir diğer yapılması gereken ise web sitesi kurmak veyahut da Google Benim İşletmem üzerinden harita bilgilerinizi doldurmak olacaktır. Çünkü insanlar araştırmalarını internet aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla haritada bir konumunuzun olması hem adresinizi daha bilinir bir hale getirecek hem de müşterilerinizin sizi rahatlıkla bulmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte ev yemekleri dükkanınızın iç ve dış dekorasyonuna titizlikle üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Günümüzde görsel tasarımını beğenmediğimiz herhangi bir ürünü kullanmak istemeyiz. Benzer bir durum, işletmeler için de geçerlidir.

Ev Yemekleri Dükkanı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sıcak bir mimari tasarım ve dekoratif dokunuşlar ile dükkanınızda geçirilen süreyi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinizin sunumu için de özenle bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bu müşteriye ayrı bir özel hissiyat sağlayacaktır. Öyle ki, insanlar yaptıklarını, yediklerini sosyal medya mecralarında paylaşmayı da severler. Eğer sizin yemekleriniz ve dükkanınız onların hoşuna giderse, sizi etiketleyerek paylaşmaları da olasıdır.

Tüm bunlarla beraber dükkanınızın bulunduğu lokasyon da önemli bir tercih edilebilirlik meselesidir. Bundan dolayı iyi bir bölgede konumlanmanız gerekmektedir. Diğer dükkanlar ile çok fazla iç içe olmanız veyahut da insanların yoğun olarak geçiş yaptığı bölgeler(çarşı merkezleri gibi) doğru bir tercih olmaktan uzak kalacaktır. Daha nezih ve tutarlı konumlarda dükkanınızı açarak, ilgili alanının hakimiyetini ele alabilirisiniz. Örneğin, adres tariflerinde dahi dükkanınızın ismi söylenerek bilgiler verilebilir. Böylece markanızı büyütmeye emin adımlarla devam edebilirsiniz. Pazarlama kollarını daha detaylı bir biçimde inceleyerek nelerin yapılabileceğini analiz edebilirsiniz. Fikir ve görüşlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ev yemekleri dükkanı açmak için gerekli belgeler üç aşamalıdır.

 1. Vergi kaydı için gerekli belgeler
 2. Oda kaydı için gerekli belgeler
 3. Çalışma izin ve ruhsatı için gerekli belgeler

Öncelikle çalışanlardan birisinin ustalık belgesi alması gerekiyor. Bu resmi olarak böyle. Ancak günümüzde ustalık belgesi olmamasına rağmen ev yemekleri dükkanı işleten birçok yer ve işletme bulunuyor.

Vergi kaydı için gerekli belgeler:

 • İmza sirküleri
 • Fotoğraf
 • Kimlik kartı
 • Tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi
 • Beyan formu (Vergi dairesinden alınıyor.)

Oda kaydı için gerekli belgeler:

 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Fotoğraf
 • Kimlik kartı
 • Tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi

Çalışma izin ve ruhsatı için gerekli belgeler, belediyen belediyeye farklılık gösterdiği için bağlı bulunduğunuz belediyeye danışabilirsiniz. Ustalık belgesi, çalışma izin ve ruhsatı alırken talep edilmektedir.

Ev yemekleri dükkanı açmak ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize her zaman iletebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu