Krediler

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu 2020

Esnafsanız ve yüksek kredi faizlerinden bıktıysanız, esnaf kefalet kredisi size ilaç gibi gelecektir. 2020 yılında esnaflar için en popüler kredi programı yine esnaf kredisi olacaktır.

Eğer yüksek faizli banka kredisi kullanmak istemiyorsanız, bu yazı tam size göre! Esnafsanız ve şartları sağlıyorsanız, esnaf kefalet kredisi ile derin bir nefes alabilirsiniz. Çünkü bu kredi, 2020 yılında da düşük faizle esnafların yüzünü güldürüyor.

Ayrıca esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu ile ne kadar taksit ödeyeceğinizi, kesinti miktarını ve daha birçok detayı inceleme fırsatı bulabileceksiniz.

Esnaf kefalet kredisi nedir?

Bu kredi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) ve Halk Bankası aracılığıyla verilen düşük faizli kredidir. Bu krediyi, banka kredilerinden ayıran en önemli özellik de kredi faiz oranlarının önemli ölçüde daha düşük olmasıdır. Bu nedenle, esnaf kefalet kredisi şartlarının sağlanması halinde oldukça önemli bir kredi kaynağının olduğunu ifade edebiliriz.

Şimdi dilerseniz, bu krediden yararlanma şartları nelerdir, bunlara bir göz atalım.

Esnaf kefalet kredisi şartları nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi kullanabilmek için bir takım şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Aksi takdirde, başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve esnaf kefalet kredisinden faydalanamazsınız.

 • Esnaf ve sanatkar olmanız gerekmektedir.
 • Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıt olmanız gerekmektedir.
 • Faaliyet gösterilen çalışma bölgesi, TESKOMB’un çalışma bölgesi içerisinde yer almalıdır.
 • Farklı bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi ortağı/üyesi olmamanız gerekmektedir.
 • Kredi Kayıt Bürosu sicilinizin yani kredi notuzun çok düşük olmaması gerekmektedir. (Aksi takdirde istihbarat aşamasında başvurunuz olumsuz sonuçlanır.)
 • Gayrimenkul ipoteği (Mümkünse ev, değilse bazı şubeler işyeri kabul edebiliyor) ve 1 veya 2 kefil göstermeniz gerekmektedir.
 • İşletme yaşının en az 3 ay olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlıyorum diyorsanız, bu krediye başvuru yapabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi başvurusu nasıl yapılır?

 • Öncelikle ilinizde ya da ilçenizde bulunan TESKOMB şubesine gitmelisiniz. İlk ziyaret, her zaman önemlidir. Bu ziyaretinizde herhangi bir belge götürmenize gerek yok. Sadece burada yazan bilgileri teyit ettirebilir, muhattap olacağınız kişiyi öğrenebilirsiniz.
 • İlk adımda size şubeye götürmeniz gereken bir belge listesi vereceklerdir. Bu belgeleri, hazırlayıp götürmek ise bu adımda yapmanız gerekendir. Biz burada genel itibariyle bu belgeleri sizinle paylaşalım.

Gerekli belgeler 2020

 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı örneği
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.)
 • Esnaf oda kayıt belgesi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhası fotokopisi

Not: Bu belgelere ek olarak başka belgeler de sizden talep edeceklerdir. Ayrıca kefil ve ipotek ile ilgili belgeler de sizden isteyeceklerdir.

 • Belgelerinizi teslim ettikten sonra şube belgelerinizi değerlendirecek ve istihbarat için dosyanızı Halk Bankası’na gönderecektir. Halkbank, özellikle kredi sicilinizi inceleyecek ve sizin kredi çekip çekemeyeceğinizi TESKOMB şubesine iletecektir.
 • Eğer Halk Bankası’ndan gelen istihbarat olumlu olursa şube sizi çağıracak ve gerekli ipotek ve kefil işlemleri için bankaya yönlendirecektir.

Tavsiye Makale: Limitsiz kredi kartları kimlere verilir?

Kredi kaç günde çıkar 2020?

Bu sorunun esnaf ve sanatkarlar için oldukça önemli olduğunu biliyorum. Bu nedenle, özellikle bu konu özelinde bazı açıklamalar yapmak istiyorum.

Genel itibariyle, başvuru sonrası krediden faydalanıp faydalanmayacağınız 15 gün içerisinde belli oluyor. Sonrasında gerekli başvuru işlemlerinizi tamamlayıp 1 ay içerisinde kredi tutarınız hesabınıza yatıyor.

Kredi limiti ne kadar?

2020 yılı itibariyle kredi üst limiti 200.000 TL‘dir. Vade süresi ise 5 yıldır.

Ancak bu durum, herkesin 200.000 TL kredi çekebileceği anlamına gelmiyor. Özellikle sunacağınız ipoteğin değeri çok önemlidir. İpotek göstereceğiniz gayrimenkulun değerinin %60’ına kadar kredi kullanabilmeniz muhtemeldir. Aynı zamanda faaliyet gösterdiğiniz sektör de ne kadar kredi kullanabileceğiniz konusunda önemli bir kriterdir. Örneğin, imalatçı bir esnaf ile kuaför olan esnaf arasında kredi limiti konusunda farklılık söz konusu olacaktır.

Not: İpotek ve kefil olmaksızın bu krediyi çekebilmeniz mümkün değildir. Mutlaka ipotek ve kefil göstermeniz gerekecektir.

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2020 ne kadar?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları, banka kredi faiz oranlarına göre oldukça düşüktür. Bu açıdan en avantajlı esnaf kredilerinden birisidir.

Kısaca özetlemek gerekirse, banka kredi faiz oranları, 2020 yılında yıllık %20 seviyesindedir.

Bu kredinin faiz oranı ise bir yıla kadar olan vadede yıllık %5 iken 1 yıldan fazla olan vadeli kredilerde yıllık %6’dır. Bu veriler kıyaslandığında, esnaf kefalet kredisinin çok avantajlı bir kredi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kullanılan bu kredide bir takım kesintiler yapılacaktır. Ancak bu kesintiler sınırlı düzeydedir. Kullanılacak olan kredide toplam %7 kesinti yapılarak size ödeme yapılacaktır. Kredi taksitlerinin ödemesi bittiğinde ise %3’lük kısım size iade edilecektir.

Şimdi dilerseniz hesaplama tablolarına yer vermeye başlayalım.

Tavsiye Makale: Bankalar kredi vermiyor, ne yapmalıyım?

Esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu 2020

Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra taksit ödemelerinizi 3 ayda bir yaparsınız. Aylık taksit ödeme imkanı yoktur. 3 ayda bir vadesi gelen taksit ödemesini Halk Bankası şubelerinden birisine yapabilirsiniz.

Onaylanan kredi tutarı üzerinden faiz hesaplaması yapılmaktadır. Ayrıca krediniz için bazı kesintiler de yapılmaktadır.

Bu bölümde tüm faiz ve kesintiler sonra 3 ayda bir ödemeniz gereken tutarların yer aldığı tabloları sizlerle paylaşacağız.

 • 12 ay vadeli kredi için toplam 4 taksit ödemeniz olur. Yıllık faiz oranı %5 olur, aylık faiz oranı ise %0,41 olur.
 • 24 ay vadeli kredi için toplam 8 taksit ödemeniz olur. Yıllık faiz oranı %6 olur iken aylık faiz oranı ise %0,50 olur.
 • 36 ay vadeli kredi için toplam 12 taksit ödemeniz olur. Yıllık faiz oranı %6 olur iken aylık faiz oranı ise %0,50 olur.
 • 48 ay vadeli kredi için toplam 16 taksit ödemeniz olur. Yıllık faiz oranı %6 olur iken aylık faiz oranı ise %0,50 olur.
 • 60 ay vadeli kredi için toplam 20 taksit ödemeniz olur. Yıllık faiz oranı %6 olur iken aylık faiz oranı ise %0,50 olur.

Vade süresini 60 ayı geçmeyecek şekilde dilediğiniz sayıda belirleyebilirsiniz.

60 AY Vadeli Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu (Yıllık Faiz Oranı %6’dır)

Kredi TutarıTaksit Ödemesi (Aylık)Toplam Ödeme
30.000 TL 704,28 TL42.257,22 TL
40.000 TL 939,05 TL56.342,67 TL
50.000 TL 1.173,81 TL70.428,44 TL
70.000 TL 1.643,33 TL98.599,94 TL
90.000 TL 2.112,85 TL126.771,35 TL
100.000 TL 2.347,61 TL140.857,06 TL
150.000 TL 3.049,80 TL182.988,00 TL
175.000 TL 3.558,30 TL213.498,00 TL
200.000 TL 4.066,63 TL243.998,00 TL

Yukarıda yer alan taksit ödeme tutarları aylık hesaplanmıştır. Taksit ödemeleri 3 ayda bir yapıldığı için bu tutarı, 3 ile çarpıp 3 ayda bir şeklinde ödersiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı