Krediler

En Yüksek Faiz Veren Banka 2020

Tasarruf sahiplerinin en fazla merak ettiği konulardan birisi de mevduat faizleridir. Vadeli mevduat hesabı açarak siz de bankaların mevduat faiz oranlarından faydalanabilir, düzenli, kesin ve risksiz bir şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Bu konuda en önemli husus ise en yüksek faiz veren banka 2020 bilgisidir. Hiç kuşku yok ki, en yüksek faiz veren bankaya tasarruflarınızı yatırırsanız, maksimum kazancı da elde etmiş olursunuz. Bu nedenle de birikimi olan vatandaşlarımız, en yüksek mevduat faizi veren banka konusunda araştırma yapmaktadır.

Sizler için banka mevduat faiz oranları konusunu araştırdık ve 2020 yılı mevduat faizleri konusunda sizlere kapsamlı ve güncel bilgileri sunmaya karar verdik. Şimdi dilerseniz, konumuzun detaylarına geçelim.

Tavsiye Makale: Altın almak karlı mı?

En yüksek faiz veren banka 2020 yılında hangisi?

En yüksek mevduat faizi veren banka, dönem dönem değişmektedir. Bu nedenle, bu konuda güncel verileri takip etmek oldukça önemlidir. 2018 yılında mevduat faizleri yıllık %30’lara kadar çıkmıştı. Ancak dolar kurunun düşmesiyle birlikte banka mevduat faiz oranları da önemli ölçüde düşüş göstermiştir. 2019 yılında Merkez Bankası, üst üste faiz oranlarını düşürmüştür. Bu nedenle, güncel 2020 yılı banka mevduat faiz oranları, 2018 yılına göre çok düşmüştür.

Not: Şube yerine e-vadeli hesap tercihi yapmanız durumunda daha yüksek faiz oranı alabilmeniz mümkündür. Ancak yine de şubeye giderek pazarlık yapmanızı öneriyorum. Bu gibi durumlarda bankalar, daha yüksek faiz oranı teklifi yapmaktadır.

Aşağıdaki bilgiler, ilgili bankaların güncel internet siteleri incelenerek derlenmiştir. 2020 yılı itibariyle sürekli güncellenecektir.

Dilerseniz, konuyu banka banka incelemeye çalışalım.

Alternatif Bank: %9,35 (32 günlük)

Alternatif Bank’ın 32 günlük için belirlemiş olduğu mevduat faiz oranı %9,35’tir.

Burgan Bank: %12,1 (32 günlük)

Burgan Bank’ın mevduat hesaplama aracını inceledim. 2020 yılı itibariyle ciddi şekilde mevduat faizini düşürdüğünü gördüm.

Vade süresi uzadığında mevduat faiz oranı düşüyor. 32 günlük mevduat faizi % 12,1 iken 360 günlük mevduat faiz oranının % 10,25’lere kadar düştüğünü gözlemlemekteyiz.

Burgan Bank’ın mevduat hesaplama aracı BURADA

Finansbank: %10,71 (Tanışma faizi)

Finansbank, tanışma faizi olarak %10,71’e kadar vadeli hesap faiz oranı teklif etmektedir.

Halkbank: %10,25

Halkbank, 100.000 TL ile 500.000 TL arasındaki mevduatınız için 28-48 gün vadeli işlemleriniz için %10,25 faiz oranı teklif etmektedir. Genel itibariyle Halkbank’ın vadeli mevduat faiz oranı %9 civarıdır.

Odeabank: %11,75 (Brüt)

Odeabank, yıllık brüt %11,75 faiz oranı teklif etmektedir. Bu oran, brüttür. Hoşgeldin Oksijen hesabı için bu oran geçerlidir.

Yapı Kredi Bankası: %9,20 (32 günlük)

Yapı Kredi Bankası, düşük faiz oranı sunmaktadır. Genel itibariyle faiz oranlarının %5 ile %9 arasında değiştiğini ifade edebiliriz.

ING Bank Turuncu Hesap: %12

En yüksek vadeli mevduat faizi veren bankalardan birisi de ING Bank’tır. e-vadeli turuncu hesap açarak mevduatınızı 2020 yılı itibariyle %12 faiz oranı ile değerlendirebilirsiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! Vadeli Mevduat Stopaj Oranları

Mevduat faizleri 2020 yılında ne olur?

2020 yılında ekonomi alanında yaşanacak gelişmeler, mevduat faizlerini de doğrudan etkileyecektir. Ancak kısa vadede ekonomik gelişmelerin ve mevduat faizlerinin ne yönde ilerleyeceği konusunda net konuşmamak gerekiyor. Nitekim, herkes tarafından kabul edilen ekonomistler dahi ekonomi alanındaki tahminlerini tutturamamaktadır. Bu nedenle, kısa vadede net bir şekilde mevduat faizleri yükselecek ya da düşecek şeklinde değerlendirme yapamayız.

2018 ve 2019 yılında tavan yapan vadeli hesap mevduat faiz oranları, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle oldukça düşmüş durumdadır. Yıllık %24’lere kadar çıkan vadeli mevduat faiz oranları, 2020 yılı itibariyle %8-9’lara kadar düşmüştür.

Bankaların mevduat faiz oranlarına baktığımızda üç aşağı beş yukarı faiz oranlarının benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. En yüksek mevduat faizi veren banka şuan için Burgan Bank ile ING bank’tır. Yukarıda da ifade ettiğim gibi e-vadeli mevduat hesapları için daha yüksek faiz teklifi yapılmaktadır. Ancak siz yine de şubeleri ziyaret ederek detaylı bilgi almaya çalışmalısınız.

Banka mevduat faiz oranları ile gerçek kazanç elde edilir mi?

Bu konuda herkesin bildiğinin aksine farklı bir bakış açısıyla konuya yaklaşacağım. Özellikle birikimlerini vadeli mevduat hesabında tutarak faiz geliri elde eden kişilerin sürekli göz önünde bulundurması gereken bir göstergeden bahsedeceğim: Enflasyon oranı

Enflasyon oranı, fiyatlar genel seviyesindeki artışı ya da azalışı bize göstermektedir. Bu nedenle, yıllık bazda değerlendirecek olursak mevduat faizlerden gerçekten kazanç elde edip edemeyeceğimizi bize ”reel faiz oranı” bize gösterecektir.

Peki ama reel faiz oranı nedir?

Reel faiz oranı, nominal faiz oranından enflasyon oranını çıkartmakla bulunur.

Reel faiz oranı: Nominal faiz oranı – Enflasyon oranı

Bankaların müşterilerine sunduğu mevduat faizleri, nominaldir. Yani enflasyon oranından arındırılmamıştır. Bu nedenle, bankaların bize sunduğu mevduat faiz oranları, tasarruf sahiplerini yanıltmamalıdır.

Örneğin, A bankasının yıllık mevduat faiz oranı %20 olsun. O ülkede yıllık enflasyon oranı %20 ise aslında vadeli mevduat hesabınız üzerinden hiç bir kazancınızın olmadığını söyleyebiliriz. Vadeli hesabınızda sadece paranızın değerinin korunduğu anlamı çıkmaktadır.

Ana paranızın faizine güvenerek harcama planınızı asla yapmamalısınız. Aksi takdirde, 3-4 yıl içerisinde ana paranız, yüksek enflasyon nedeniyle değer kaybetmiş olacaktır.

Ülkemizde genellikle mevduat faiz oranları, iyi birer değer koruma aracıdır, kazanç elde etme araçları değildir.

TAVSİYE MAKALE:Döviz makas aralığı en dar olan banka

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı