Girişimci Rehberi

Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2022?

Bu yazımızda, altın hesabı hangi banka avantajlı 2022 konusunu ele aldık. Altın hesabı en iyi banka 2022 yılında hangisidir, sorusunun cevabını merak ediyorsanız, mutlaka bu yazımızı incelemeden altın hesabı açtırmayın. İçeriğimizin sonuna geldiğinizde, en karlı altın hesabı hangi bankada 2022 bilgisini elde etmiş ve kararınızı vermiş olacaksınız. Yazımızı incelemeniz durumunda en karlı altın hesabı hangi bankada öğrenmiş olacaksınız.

Tarih boyunca altın, en kıymetli madenlerin başında gelmiştir. Hem değer koruma hem de yatırım aracı olarak görülen altın, hem küresel hem de ulusal ekonomilerde tüm para birimlerine karşı değerini uzun vadede hiç kaybetmemiştir. Enflasyona hiçbir zaman yenilmemiştir. Bu nedenle, her zaman rağbet görmüştür. Son yıllara baktığımızda ise hem dünyada hem de ülkemizde altının farkedilebilir yükselişini gözlemlemekteyiz.

Ülkemizde altın, son 15 yılda ne kadar kazandırdı? Merak ediyorsan, https://parahayali.com/altin-almak-karli-mi/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Halk tarafından en önemli yatırım aracı olarak görülen altın, günümüzde teknolojinin gelişimi sayesinde artık bankaların vadeli ve vadesiz hesaplarında sanal bir değer olarak saklanabilmektedir. Bu sayede insanlar, altına endeksli banka hesaplarını güven altında tutmuş olmaktadır.

Yazımızda sizlere bankaların altın hesaplarını ve bu hesapların avantajlarını anlatacağız. Konuyla ilgili aklınızdaki soruların yanıtını verebilmek adına detaylı araştırmamızı zaten yapmıştık. Çalışmalarımız sonucunda elde ettiğimiz verileri sizinle bu yazımızda paylaşıyoruz.

Dini hassasiyetleri olan vatandaşlarımız, altın hesabı açtırmanın caiz olup olmadığını merak etmektedir. Yazımızı incelemeden önce konuyla ilgili olan araştırmamızı https://parahayali.com/bankada-altin-hesabi-actirmak-mantikli-mi/bağlantısında inceleyebilirsiniz.

2022 yılında altın hesabı hangi banka avantajlı?

Ülkemizde birçok banka, müşterilerine vadeli ve vadesiz olmak üzere altın hesabı açabilmektedir. Her bankanın altın hesabı açarken müşterilerine sunmuş olduğu vaatler ve imkanlar aynı olmamaktadır. Bu nedenle, bazı bankaları bu konuda daha avantajlı olarak değerlendirebilmemiz mümkündür. Bu sayede, en iyi altın hesabı hangi bankada 2022, tespit edebiliriz.

Bu konuda avantajlardan bahsedebilmemiz için ÜÇ TEMEL hususa bakmamız gerekiyor:

  • Banka, altın hesabı için komisyon veya ücret alıyor mu?
  • Banka, vadeli altın hesapları için ne kadar faiz veriyor?
  • Bankanın alış-satış kurları arasındaki makas ne kadar?

Bu üç temel sorunun cevabı aslında bize ”Hangi bankadan altın hesabı açmalıyım” sorusunun yanıtını verecektir. Bu nedenle, bankaları incelerken bu üç temel soruyu baz alacağız.

Türk Lirasına karşı altın kadar dövizin de oldukça kazandırdığını biliyoruz. Banka üzerinden döviz alıp satarken makas aralıklarına dikkat etmek gerekiyor. Döviz alıp satarken en dar kur makasına sahip bankayı merak ediyorsan, https://parahayali.com/doviz-makas-araligi-en-az-olan-banka/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

En karlı altın hesabı hangi bankada 2022?

Altın hesabı hangi bankadan açılmalı sorusunun yanıt verebilmemiz için ilgili bankaların altın hesaplarını incelememiz gerekiyor. Bu inceleme işlemlerini biz sizin için yaptık. Yazımızın sonunda bu inceleme sonuçlarını tablo haline getirdik.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 2022 tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

Banka Adı Faiz Komisyon Ücreti İşlem Alt Limiti Makas Darlığı
Senin Bankan Var Yok Yok Çok Düşük
TFX Target Yok Yok En az 32 gram Çok Düşük
TEB Var Yok En az 5 gram Çok Düşük
Ziraat Bankası Var Yok En az 10 gram Orta
Enpara Yok Yok Yok Düşük
Garanti Var Yok En az 50 gram Orta
Vakıfbank Yok Yok Yok Orta
Şekerbank Var Yok En az 250 gram Orta
Halkbank Var Yok En az 1 gram Orta
Türkiye İş Bankası Var Yok En az 10 gram Orta

Altın hesabı hangi banka avantajlı 1: Kuveyt Türk Senin Bankan altın hesabı

Senin Bankan altın hesabı, en avantajlı altın hesaplarından birisi olarak değerlendirilmekte ve yorumlanmaktadır.

Çünkü Senin Bankan altın hesabı açmanız durumunda herhangi bir komisyon ücreti ödemezsiniz. Herhangi bir açılış alt limiti yoktur. Dilediğiniz miktarda altın alıp satabilirsiniz.

Bu altın hesabının en çok tercih edilmesinin temel nedeni ise altın alış-satış kuru makasının oldukça dar olmasıdır. İş günü mesai içerisinde 24 ayar altın alış-satış kuru arasındaki fark çok ama çok düşüktür.

Altın fiyatlarındaki hareketliliği ve gelişmeleri takip ederek altın hesabınızda kısa süreli al-sat işlemlerinizi rahatlıkla yapabilir, kazanç elde edebilirsiniz.

Senin Bankan vadeli altın hesabı da bulunmaktadır. Vadeli altın hesabı açmanız durumunda belirlediğiniz vade süresi içerisinde al-sat yapamazsınız ancak Senin Bankan, vadeli altın hesapları için kar payı vermektedir.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 2: Türkiye Finans Bank TFX Target altın hesabı

TFX Target altın hesabı da Seninbankan’da olduğu gibi altın alım ve satımlarında dar makas aralığına sahiptir. Ancak TFX Target altın hesabınızda 32 gram altı işlem yapılamamaktadır. En az 32 gram ve üzerinde altın alım ve satımı yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle, Kuveyt Türk Senin Bankan’dan ayrılır.

TFX Target hesabında da herhangi bir komisyon ücreti bulunmamaktadır.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 3: TEB altın hesabı

Özelikle vadeli altın hesabı konusunda en avantajlı bankadır. En az 5 gram altın ile TEB vadeli altın hesabı açtırabilirsiniz. Vadesiz altın hesabı açtırmanız durumunda herhangi bir alt limit yoktur.

Fiziki altınlarınızı TEB şubesine götürerek altın hesabınıza aktarabilirsiniz.

TEB vadeli altın hesabı faiz oranları ise oldukça tatmin edici diyebilirim. 7/24 TEB vadeli altın hesabı açtırabilirsiniz.

Vade Faiz Oranı
1 Ay %0,50
3 Ay %0,75
6 Ay %1,00
1 Yıl %1,25

Kısa vadeli altın alım satım yapacaksanız, vadesiz altın hesabı açmanızı öneririm. TEB altın hesabı da aynı Senin Bankan ve TFX Target altın hesabında olduğu gibi altın alım satım makas aralığı oldukça düşüktür.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 4: Ziraat Bankası altın hesabı

Ziraat Bankası, vadeli altın hesabı hususunda en avantajlı bankalardan birisidir. Banka, altın hesapları için herhangi bir ücret ve komisyon almamaktadır.

Ziraat Bankası’nda altın hesabı açabilmeniz için en az 10 gram has altın satın almalısınız.

Altın hesaplarını, Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında tutmaktadır.

Vadeli altın hesapları için teklif etmiş olduğu faiz oranları, vade gününe göre değişmektedir. Aşağıdaki tabloda Ziraat Bankası altın hesabı faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Vade Grupları Oran
1 – 29 gün arası %0,00
30 – 31 gün arası %0,50
32 – 91 gün arası %0,50
92 – 180 gün arası %0,50
181 – 364 gün arası %0,80
365 – 400 gün arası %0,80

Altın hesabınızda elde etmiş olduğunuz faiz tutarının %15’i stopaj olarak kesilmektedir.

Ziraat Bankası’nın altın alım-satım makas aralığı, Seninbankan ve TFX Target’a göre biraz yüksektir.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 5: Enpara altın hesabı

Enpara altın hesabı, vadesiz bir mevduat hesabıdır. Enpara’da açacağınız altın hesabı için faiz geliri elde edemezsiniz. Altın fiyatlarındaki düşüşe veya yükselişe bağlı olarak hesabınızdaki altınların TL cinsinden değeri düşebilmekte veya yükselebilmektedir.

Enpara.com’da fiziki olarak altın yatırıp çekemezsiniz. İnternet veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden hesabınızdaki TL ile altın satın alabilirsiniz. Altın hesabınıza TL ile o andaki kur ile altın alabilirsiniz. Dilediğiniz zaman altınlarınızı yine o andaki kur ile bozdurabilir, TL olarak çekebilirsiniz.

Altın hesabı için asgari açılış tutarı bulunmamaktadır. Dilediğiniz tutarda, has altın satın alabilirsiniz.

Enpara.com’da dilediğiniz zaman 7/24 altın alıp satabilirsiniz. Makas aralığı, birçok bankaya göre dardır. Banka, en avantajlı alış-satış kurunu iş günlerinde mesai saatleri içerisinde sunmaktadır.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 6: Garanti Bankası altın hesabı

Garanti Bankası, müşterilerine hem vadeli hem de vadesiz altın hesabı hizmeti sunmaktadır. Vadeli altın hesabı açmanız durumunda altın hesabınıza faiz işletilebilmektedir.

Birikim ve yatırımlarınızı, Garanti Bankası vadeli altın hesabında değerlendirmeniz durumunda şu avantajlara sahip olursunuz:

  • Altınlarınızı, çalınma riskinden korursunuz.
  • Altın fiyatlarında yükseliş olması halinde kazanç sağlarsınız.
  • Vadeli altın hesabı faiz oranı ile kazanç sağlarsınız.

Fiziki altınlarınızı (Bilezik, yüzük, kolye, çeyrek altın vb. farketmez.) Garanti Bankası şubesine götürerek altın hesabınıza yatırabilirsiniz. Garanti Bankası eksperleri, teslim edeceğiniz altınları has altına çevirmekte ve hesabınıza has altın şeklinde yatırmaktadır.

1 yıl vade ve en az 50 gram altın ile açılan altın hesabı için Garanti Bankası, %0,15 faiz vermektedir. Eğer fiziki altın teslim ederek vadeli altın hesabı açılacaksa, yıllık faiz oranı %2,5’a kadar çıkabilmektedir.

Garanti Bankası altın hesabı faiz oranları (366-400 gün vadeli)

Altın Cinsi Faiz Oranı
Fiziki Altın %2,50
Külçe Altın %0,15

Garanti Bankası şubelerinden birisini ziyaret ederek altın hesabı açtırabilirsiniz. Garanti Bankası da faiz üzerinden %15 kesinti yapmaktadır.

Bankanın altın alış satış kuru arasındaki fark, Senin Bankan ve TFX Target’a göre biraz daha yüksektir.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 7: Vakıfbank altın çağ hesabı

Vakıfbank’da herhangi bir komisyon ücreti ödemeden altın çağ hesabı açabilirsiniz.

Vakıfbank altın çağ hesabı, vadesiz mevduat hesabıdır. Herhangi bir faiz geliri elde edemezsiniz. 7/24 altın alımı ve satımı yapabilirsiniz. 24 ayar altın üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fiziki olarak altınlarınızı çekemezsiniz. Hesabınızda ancak 5 kg üzeri altın varsa fiziki olarak külçe altın çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Garanti Bankası’na kıyasla Vakıfbank’ı, altın hesabında öne çıkaran herhangi bir fırsat bulunmamaktadır.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 8: Şekerbank altın hesabı

Fiziki saklama güçlükleri ve riskleri taşımadan altınlarınızı saklamak için Şekerbank altın hesabı açabilirsiniz.

Vadesiz altın hesabınız için Şekerbank’a hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Gram bazında altın alım satım işlemlerinizi Şekerbank altın hesabınız aracılığıyla her zaman yapabilirsiniz.

Şekerbank vadeli altın hesabı açtırmak isterseniz, en az 250 gram altınla vadeli hesap açabilirsiniz.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 9: Halkbank altın hesabı

Halkbank altın hesabı açarak altınlarınız için faiz geliri elde edebilirsiniz. Vadeli hesap için açılış alt limiti 10 gram olarak belirlenmiştir. Faiz oranı ise %0,50’dir. 1 ay vadeli için de 1 yıl için de aynı faiz oranı geçerlidir.

Vadesiz altın hesabı için 1 gramdan az olmamak üzere TL, Dolar veya EURO cinsinden altın alımı ve satımı yapabilirsiniz. 24 ayar olarak altın alımı ve satımı yapılmaktadır.

Altın hesabı hangi banka avantajlı 10: Türkiye İş Bankası altın hesabı

Türkiye İş Bankası, müşterilerine vadesiz ve vadeli olmak üzere altın hesabı açmaktadır. Vadesiz altın hesabı için herhangi bir komisyon veya ücret almamaktadır.

Vadeli altın hesabı için açılış alt limiti 10 gram olup 24 ayar altın üzerinden alım satım işlemleri yapılmaktadır.

Vade, 6 aydan 1 yıla kadar yapılabilmektedir.

Türkiye İş Bankası’nın vadeli altın hesapları için teklif ettiği faiz oranını, şubelerinden herhangi birisini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası altın alış satış kuru arasındaki makası, Senin Bankan ve TFX Target’a göre biraz daha yüksektir.

Genel değerlendirme ve sonuç

Altın hesabı konusunda üç aşağı beş yukarı bütün bankaların sunmuş olduğu imkanlar benzerlik gösterse de altın hesabı makas aralığı konusunda Senin Bankan ve TFX Target öne çıkmaktadır. Vadeli altın hesabında ise en avantajlı banka, TEB gibi duruyor.

Bana sorarsanız, bir bütün olarak değerlendirdiğimde en avantajlı banka TEB derim. Ancak alım satım yapacaksanız Senin Bankan, vadeli altın hesabı için de TEB derim.

Bu bankaların vadesiz altın hesapları için hesap işletim ücreti almadıklarını söyleyebiliriz.

Eğer vadeli altın hesabı açtıracak olursanız, vadeli hesaplar için bankalar tarafından hesap işletim ücreti alınabilmektedir. Ayrıca faiz tutarı veya kar payı üzerinden %15 oranında kesinti yapılmaktadır.

Altın hesabı hangi banka avantajlı? isimli içeriğimizle ilgili fikir ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu