İş Fikirleri

Emlak Ofisi Açma Maliyeti 2021 Nedir? Şartları Neler?

Emlak ofisi açmak istiyorsanız, bu yazımızda konuyla ilgili aradığınız tüm hususları bulabilirsiniz. Emlak dükkanı açmak ile ilgili rehber niteliğindeki bu makalemizi inceleyerek sektöre adım atmadan önce en doğru ve güncel bilgilere ulaşmış olacaksınız. Emlak dükkanı nasıl açılır? Emlak ofisi açma maliyeti 2021 yılında ne kadar? Emlak ofisi açmak için sertifika gerekli mi? Emlak dükkanı açma belgesi nedir? Emlak ofisi açmak için gerekenler neler? Emlak dükkanı açmak için ne kadar para gerekli? Gerekli belgeler ve şartlar neler? Tüm bu soruların cevaplarını ve fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Emlak ofisi açmak için gerekli şartlar nelerdir?

Emlak ofisi açmak istiyorsanız, ilk incelemeniz gereken doküman ”Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” olmalıdır. 05.06.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan bu yönetmelik sonucu emlak sektöründe ciddi değişiklikler söz konusu olmuştur. Bu tarihten itibaren bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak emlak ofisinizi açmalısınız.

Peki ama emlak ofisi açmak için gerekli şartlar nelerdir?

Öncelikle emlak ofisi açılabilmesi için işletme adına emlak dükkanı açma belgesi almanız gerekmektedir. Kısaca emlak ofisi açabilmeniz için sertifika gereklidir.

Emlak dükkanı nasıl açılır?

Yetki belgesi, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu nedenle, başvurunuzu Ticaret İl Müdürlüğü’ne yapmanız gerekecektir. Verilen yetki belgesinin geçerlilik süresi ise 5 yıldır. Yetki belgesini işletmenizin görünür bir kısmına asmanız gerekmektedir.

İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;

İşletmede aranan şartların taşınması (Aşağıda yer verdik, inceleyebilirsiniz.)

Meslek odasına kayıtlı olunması

Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün;

 • On sekiz yaşını doldurmuş olması,
 • En az lise mezunu olması,
 • İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
 • Konkordato ilan etmemiş olması,
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,
 • Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması,

gerekir.

İşletmelerde aranan şartlar bakacak olursak şu şartların arandığını ifade edebiliriz:

 • 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre belirlenen bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması.
 • İçinde idari büro ve kabul yeri ile 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (l) bendinde belirtilen dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması.
 • Hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip olması.

İşletmede personel istihdam etmeniz durumunda aşağıdaki kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 • İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekmektedir.
 • İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.

Tavsiye İş Fikri: Sigorta acentesi açmak karlı mı?

Emlak dükkanı açmak: Verilen hizmetler nelerdir?

Emlak ofisleri aşağıdaki konularda hizmet verebilmektedir:

 • Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak.
 • Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama yapmak.
 • Taşınmazın rayiç satış veya kira bedeli hakkında iş sahibine bilgi vermek.
 • Tapu işlemlerine aracılık etmek.
 • Alıcı veya kiracı ile sözleşme yapmak, kira bedeli ödemeleri ile abonelik işlemlerini takip etmek, taşınmazın tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak ve bu hususlarla ilgili süreç hakkında iş sahibini bilgilendirmek.
 • Taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti vermek.
 • Taşınmaz ticaretine ilişkin diğer hizmetleri yürütmek.

Ayrıca bu hizmetleri yürütürken düzenleyeceğiniz sözleşmeler ile ilgili hususlara Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik hükümlerini dikkate alarak hazırlamanız gerekmektedir.

Emlak ofisi açma maliyeti 2021 ne kadar?

Günümüzde emlak ofisi açmanın çok büyük bir sermaye gerektirmediğini ifade edebiliriz. Doğru bir lokasyonda uygun bir ofise emlak ofisinizi şartları taşımanız durumunda açabilirsiniz.

2021 yılında dekorasyon, tadilat, demirbaş seçimi vb. değişkenlere göre 20.000 TL ile 100.000 TL arasında bir maliyetle emlak ofisinizi açabilirsiniz.

Emlak ofisinizi açarken ofisinizin görünümüne ve şıklığına dikkat etmelisiniz. Müşterilerinize konforlu bir hizmet ve güven sunabilmek adına bu durum oldukça önemlidir. Ofisinizde projeksiyon cihazı, bilgisayar ve televizyon ile sunumlarınızı daha profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz.

Emlak dükkanı açmak ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize yazabilirsiniz.

Merak Ediyor musun? Eczane Açma Maliyeti Ne Kadar?(Diploma Kiralama)

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu