Krediler

Emekliye Faizsiz Kredi Müjdesi 2020 Çıktı mı?

Bu yazımızda emekliye faizsiz kredi ile ilgili tüm detayları ve gelişmeleri takip edebilirsiniz. Emekliye faizsiz kredi var mı? Emekliye faizsiz kredi müjdesi 2020 yılında çıktı mı? Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek? Hangi bankalar emeklilere faizsiz kredi veriyor? Tüm bu soruların en doğru ve güncel cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm bu soruların yanıtlarını merak ettiğinizi biliyoruz. Emekli vatandaşlarımız, ihtiyaçları nedeniyle nakit paraya ihtiyaç duyabilmektedir. Aylık sabit gelirler düşünüldüğünde ihtiyaçların sabit maaşla karşılanabilmesi ise mümkün gözükmemektedir. Banka kredileri, tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Ancak şöyle bir banka kredi faiz oranlarına baktığımızda faizlerin oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla emekli vatandaşlarımız ise yüksek faizli kredi çekerek borç yükü altında ezilmek istememektedir. Bu nedenle, emekliye faizsiz kredi konusu da gündemdeki yerini koruyor.

Peki ama emekliye faizsiz kredi onaylandı mı? Bu sorunun doğrudan yanıtına geçmeden önce bazı hususlarında açıklama yapmak istiyorum. Çünkü bu konulara değinmezsek hayal aleminde yaşıyor gibi gözükürüz. Şu an için Türkiye ekonomisinin iyi durumda olmadığını, haliyle durgunluk yaşandığını ifade edebiliriz. Bankaların ise kredi konusunda sıkıntı içerisinde olduklarını ifade edebiliriz. Ancak özellikle sabit gelirli vatandaşın da hali ortadadır. Yüksek enflasyon nedeniyle her ürün ve malın fiyatı %100 seviyesinde arttı ve artmaya devam ediyor. İhtiyacı olanlar ise banka kredilerine koşsa da kredi kullanmakta zorlanıyor.

2017 yılından beri emekliye faizsiz kredi konusu konuşuluyor. 2020 yılına geldiğimizde emekliye faizsiz kredinin onaylanmadığını görüyoruz.

Emekliye faizsiz kredi 2020 var mı?

2020 yılında emeklilere verilmek üzere herhangi bir faizsiz kredi yoktur. Emekli vatandaşlarımızdan kredi notu yüksek olanlar emekli maaşını aldıkları bankalara müracat ederek faizli kredi kullanabilmektedir. Bu nedenle, henüz emekliye faizsiz kredi müjdesi verilmiş değildir. Şu an itibariyle faizli ihtiyaç kredisi çekmekten başka herhangi bir uygun yol bulunmamaktadır.

Bu noktada yapmanız gereken uygun faizli kredi bulmanızdır. Bunun için bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını araştırmanız gerekiyor. Ancak size tavsiyem hangi bankadan maaşınızı alıyorsanız, o banka üzerinden ihtiyaç kredisine başvurmanızdır. Bu durumda hem başvurunuz daha hızlı onaylanır hem de kredi taksitlerinizi öderken ek bir çaba sarfetmemiş olursunuz.

Gelişmelerden de biraz bahsetmek istiyorum. Ekonominin bu derece durgun olduğu ve sıkı para politikasının uygulandığı bir dönemde faizsiz kredi konusu gündeme gelmeyecektir. Çünkü enflasyonu dizginleyebilmek adına sıkı para politikası uygulanmaktadır. Kaldı ki, enflasyonun ve döviz kurunun bu denli hareketli olduğu bir ortamda hiç bir banka ve hükümet zararına bu adımı atmayacaktır. Orta ve uzun vadede ekonominin düzelmesi durumunda emekliye faizsiz kredi mümkün hale gelebilcektir.

Mutlaka Okumalısın! Faturalı Hatta Kredi 

Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek 2020?

Emekliye faizsiz kredi müjdesi veya son dakika şeklinde internetten haberleri okuyorsunuzdur. Bu haberlerin hiç bir doğru yanı yoktur. Hatta PTT üzerinden faizsiz kredi çekilebileceğine yönelik bilgiler de yer almaktadır. Bu bilgiler tamamen uydurmaca ve yalandır. Günümüz ekonomik şartlarında emekliye faizsiz kredi verilebilmesi imkansızdır. Yüksek enflasyon ve döviz kuru hareketliliği ve ekonomik durgunluk bunu imkansız hale getirmektedir. Ancak bu durum, devam edecek diye bir kural yok. İlerleyen dönemlerdeki en az 2-3 yıl diyorum bu döneme, emekliye faizsiz kredi verilmesi mümkün hale gelebilir.

Mevcut faiz oranları ile dahi bankalar, kredi kullandırma konusuna temkinli yaklaşmaktadır. Kredi notu sorgulaması, batık krediler nedeniyle daha dikkatli ve ince bir şekilde yapılmaktadır. Hal böyleyken günümüz şartlarında faizsiz herhangi bir kredi vermek söz konusu olmayacaktır.

Emekliye faizsiz kredide son dakika gelişmeleri ve son durum

Konuyla ilgili çok laf kalabalığı yapmaya ve sürekli aynı ifadeleri kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum. 2020 yılı itibariyle emekliye faizsiz kredi vermek mümkün değildir. Bu durum, kamu bankaları ya da devlet desteği ile de olabilecek bir durum değildir. Ülkemizde enflasyon oranı %10 olup enflasyon oranını düşürebilmek adına sıkı para politikası uygulanmaktadır. Ayrıca kredi faiz oranları da oldukça yüksektir. Kredi maliyetlerinin bu denli yüksek olması, faizsiz kredi konusunun önünü tıkamaktadır. Bu nedenle, kısa vadede (1-2 yıl) içerisinde böylesine bir uygulama söz konusu olmayacaktır. Orta ve uzun vadede (5 yıl) emekliye faizsiz krediden bahsedebiliriz.

Sonuç olarak emekli vatandaşlarımız, nakit ihtiyaçlarını mevcut kredi faizleri üzerinden kredi kullanarak çözebilirler. Çekeceğiniz kredi tutarı ise emekli maaşınıza ve kredi notunuza göre değişkenlik gösterecektir. İhtiyaç kredilerinde vade süresi 60 ay oldu. Bu sayede, aylık taksit tutarlarınızı bir nebze de olsa düşürebilirsiniz. Kısa vadede faizsiz herhangi bir kredi kullanabileceğini söylemek hayal ötesi bir konu haline geldi.

Tavsiye Makale: Peşinatsız Taksitle Araba Satın Alma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı