İş Fikirleri

Ekmek Fırını Açmak Karlı mı? Fırın Ruhsatı Alma Şartları 2021

Ekmek fırını açmak, girişimcilerin oldukça fazla hakkında araştırma yaptıkları iş fikirlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda, böylesine önemli bir iş fikrini ele alarak cevabı merakla araştırılan soruların cevabını vermeye çalışacağız. Ekmek fırını açmak karlı mı? Ne kadar kazandırır? Ekmek fırını açmak için gerekli belgeler nelerdir? Ekmek fırını açma maliyeti 2021 ne kadar? Gerekli malzemeler nelerdir? Fırın açma yönetmeliği var mı? Ekmek fırını ruhsatı alma şartları 2021 nelerdir? Apartman altı fırın mümkün mü? Ekmek fırını KOSGEB devlet desteği var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Ekmek fırını açmayı düşünen girişimci adayları için adeta bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı incelemek sizi bir adım öne geçirecektir.

Yeni Trend: Hamburgeci Dükkanı Açmak İstiyorum!

Ekmek fırını açmak karlı mı? Ne kazandırır?

Hangi iş fikri için karar verilmiş olursa olsun, en başındaki soru budur: Bu iş karlı mı? Ne kazandırır? Genel itibariyle bir iş fikrine karşı motivasyon, bu ve benzeri soruların cevapları sonrasında başlıyor. Girişimciler, çok da haksız sayılmazlar. Çünkü bir işi cazip kılan karlılıktır. Seçilen iş fikrinin girişimciye ne kazandıracağıdır. Bu nedenle, ekmek fırını açmayı düşünenler için öncelikle bu sorunun cevabını ilk olarak vermek istedik.

Ekmek fırını açmak, evet karlı bir iş fikridir. Ekmek fırını işletmeciliğinde yüksek kar için sürüm çok önemlidir. Günlük ekmek satışınız, günlük cironuzu; günlük cironuzda günlük karınızı size verecektir. Ancak hali hazırda işletme olmadığı için ifadelerimiz, tahminlere dayalı olacaktır.

Karlılık hesaplarken iki temel hususa bakacağız: Satışlar ve maliyetler. Bu nedenle, bu iki temel husus birçok parametreye bağlı olarak değişkenlik gösterir. İşletmenizi açacağınız yer, işletmenizin kirası, ekmeğinizin lezzeti, personel maliyetleri, ekmek fiyatınız ve daha birçok etmen satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Tüm bunlar dört dörtlük ise karlılık kaçınılmaz olacaktır.

Ekmek fırını açıp batıran da var, ekmek fırını sayesinde yılda 2 konut alan girişimci de var. Bu ikisi arasında önemli farkların olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle, ekmek fırını işletmeciliğinde karlılığın olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Ancak herkesin karlı bir şekilde bu işi yürütemeyeceğini de bilmemiz önemli.

2018 yılında döviz kurunun artması sonucu, ülkemizde enflasyon oranı oldukça yükseldi. Bu durumdan un fiyatları nasibini aldı, diyebiliriz. Ayrıca ekmeğin en temel besin maddesi olması nedeniyle un fiyatlarına zam gelmiş olsa dahi ekmeğin fiyatını satıcılar, arzu ettikleri oranda artıramıyorlar. Bu nedenle, son yıllarda un fiyatlarının oldukça zamlanması, ekmek üreticilerini ve satıcıları kötü etkiledi, diyebiliriz.

50 kg un fiyatları, 2018 yılı Haziran ayı öncesinde 75 TL seviyesindeydi. 2019 yılı Mart ayı itibariyle %80’lik bir fiyat artışından bahsedebiliriz. Ancak ekmeğin perakende satış fiyatı, 1 TL’den 2 TL’ye yükselmedi. Bu da şu demek oluyor ki, sektörde ”şimdilik” kar marjı düştü. Her ne kadar kar marjı düşük olsa da ekmek fırını açma iş fikri karlılığını devam ettirmektedir. Bu düşük kar marjı durumunun kısa zaman içerisinde iyileşeceğini ifade edebiliriz.

En azından bir ekmek fırının tüm masraflar düşüldüğünde ne kadar kar bırakabileceğinden biraz bahsedeyim. Ekmek fırını işletmecileri ile konuştuğumuzda karşımıza özellikle maliyet hususu çıktı. İşletmenizde istihdam edeceğiniz personeller için yüklü bir maliyet tablosu ile karşılaşacaksınız. Bu da karlılığınızı önemli ölçüde düşürecektir. İyi bir ekmek fırını işletmesinde aylık karınız, 10.000 TL – 15.000 TL ‘nin altında olmayacaktır. İşler rayına oturduğunda işletmeniz, zamanla aylık bazda daha fazla kar bırakacaktır.

KOSGEB Kredisi ile Ekmek Fırını Açabilirsin! Detaylar için Tıklayabilirsin!

Ekmek fırını açma maliyeti 2021 ne kadar?

Ekmek fırını açma maliyeti, nasıl bir ekmek fırını açacak olmanızla doğrudan bağlantılıdır. İşletme maliyetlerinizi doğrudan etkileyecek hususlar şunlar olacaktır:

İşletmenizin kapasitesi: Günlük bazda ne kadar ekmek üreteceksiniz? Hangi makineleri hangi adette alacaksınız? Tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, bu kalem için maliyetleri ortaya çıkaracaktır. Bu başlık altında ihtiyaç duyacağınız makine ve malzeme bilgilerini sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Kürek 
 • Ekmek kesme makinası 
 • Hamur yoğurma makinası 
 • Hamur çevirme makinası 
 • Un eleme makinası 
 • Ev ekmeğinin dinlenmesi ve parça parça kesilmesi için hamur kazanı 
 • Ekmek hamurlarını dizmek ve götürmek için hamur arabaları 
 • Hamurları üstüne dizmek için bez ve tahtalar 
 • Hamur kesme-tartma makinası 
 • Baston makinası 

Bu makine ve teçhizat için gerekli araştırmaları yapmalısınız. Marka ve modele göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Makineler için ikinci el seçenekleri de bulunmaktadır. Bu seçenekleri de göz ardı etmeyin. Uygun ve temiz 2. el makineler de işinizi görebilir.

Hizmet ve ürün çeşitliliği: Açacağınız ekmek fırını işletmesinde farklı ürünlerin de imalatını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ekmek fırınında müşterilerinize farklı hizmetler de sunabilirsiniz. Belirleyeceğiniz konsept farklı olabilir. Bu da doğal olarak işletme kurma maliyetlerinize yansıyacaktır. Bazı işletmeler, simit, açma ve benzeri gıda mamüllerini de üretebilmektedir. Bu gibi ürünler için kullanacağınız makine-teçhizatlar da maliyetlerinizi etkileyecektir.

İş yerinin konumu, yeri ve fiziki durumu: İşletmenizi nerede açacaksınız? İşletmenizin konumu, işlek bir cadde üzerinde mi olacak? Fiziki durumu ne olacak? İşletmeniz kaç metrekare olacak? Tadilat, bakım, onarım vb. ihtiyaçları çok fazla olacak mı? Tüm bu soruların cevapları, size maliyet konusunda ipuçları verecektir.

İstihdam edilecek personel sayısı: Bu durum, işletme açma maliyeti olarak düşünülmemelidir. Ancak yine de böylesine önemli bir maliyet kalemini ilk aşamada göz ardı etmemelisiniz. İşletmenin ilk aylarında cironuz istediğiniz gibi olmayabilir. Dolayısıyla işletmenin ilk aylarında ödeme yapacağınız personeller de işletme açma maliyetleri arasında yer almalıdır. Daha sonra elde edeceğiniz gelirle personel maaşlarını rahatlıkla çıkarabilseniz de ilk aşamada cironuz ve geliriniz istediğiniz gibi olmayabilir.

2021 yılında sigortalı bir personelin işverene maliyeti, 4.000 TL’dir. Yeme, içme ve yol masrafları hariç olmak üzere 4.000 TL’dir. Bu maliyet kalemini hiç bir zaman göz ardı etmemelisiniz. Karlılığınızı bu iş için önemli ölçüde etkileyecektir.

Yukarıdaki kriterleri ele aldığımızda, bir ekmek fırını için en az 200.000 TL öz kaynağınızın olması gerekiyor. Bu tutarı minimum olarak düşünmelisiniz. Borç ve kredi ile de desteklenmesi gerekiyor. Yoksa yarı yolda kalabilirsiniz. Bu nedenle, ekmek fırını açma maliyeti olarak 200.000 TL – 500.000 TL aralığını sizlere ifade edebilirim.

Daha az maliyetli iş fikri: Yufka dükkanı açmak kazandırıyor!

Ekmek fırını ruhsatı alma şartları 2021 nelerdir?

Bu konu, ekmek fırını açmayı düşünenler için en önemli konulardan birisidir. Hatta ve hatta öncelikle bu konu üzerinde araştırma yapmalı ve bilgi toplamalısınız. Günümüzde ekmek fırını ruhsatı almak, çok kolay bir konu değil. Bu nedenle, işletmeyi açmayı düşündüğünüz yerle ilgili önceden belediyeden bilgi ve görüş almalısınız. Bu yer için ruhsat alıp alamayacağınızı belediye yetkililerine danışmalısınız.

Apartman altı fırın işletmesi kurulur mu? sorusu ve cevabı da oldukça kritik bir konudur. Büyükşehirlerde apartman altı fırın işletmelerine sıcak yaklaşılmıyor. Bu nedenle, fırın işletmesini müstakil yerlerde açılması gerektiği ifade ediliyor. Apartman altı fırın işletmeleri ayrıca apartman sakinleri ile de çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle, bu gibi konularda tüm apartman sakinlerden öncesinde izin ve onay almak çok önemli. Özellikle bu konu üzerinde gelecekte sıkıntı yaşamamanız adına bolca araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

 • Kapalı alan, işyeri açma yönetmeliğinde belirtilen metrekarede olmalıdır. Bu konuda tartışma vardır. Bazı işletmeler için bu şart uygulanırken bazıları için uygulanmamaktadır. Belediyeye göre değişiyor durum.
 • Sanayi tipi bulaşık makinası ve yağ tutucu takılmalıdır.
 • Klima, jeneratör bulunmalıdır. Bacaya bağlı ocak üstünde davlumbaz olmalıdır. Çevre kirliliğini önlemek adına bacaya gerekli filtrelerin takılması şarttır.
 • Mutfak, fayanslarla kaplanmalıdır. Hijyenik şartlar, dört dörtlük olmalıdır. Belediye yetkilileri özellikle bu duruma odaklanmaktadır.
 • Fırıncılık ustalık belgesi olmalıdır.
 • Mutfakta sıcak su tertibatı ve sıcak su bulunmalıdır.
 • İşyerinin durumunu gösterir detaylı yerleşim krokisi çizdirilmelidir. Daha sonra krokiye aykırı hareket edilmemelidir.
 • Sulu filtre gerektiren fırınlarda mutlaka aboneye bağlı farklı bir su sayacı takılı olmalıdır. Odunlu fırın olması halinde baca çıkışlarına sulu filitre takılmalıdır.
 • Duruma göre kat maliklerinden muvafakat alınmalıdır.

Ekmek fırını açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Öncelikle her şey hazırsa güvenilir bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Muhasebeciniz işletme kuruluş işlemlerini başlatacaktır. Siz de bu süreçte sizden talep edilen belgeleri hazırlamalısınız.

 • Kimlik kartı
 • İkametgah belgesi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanım izni
 • Kiralanacaksa kira sözleşmesi (noter onaylı)
 • Vergi levhası
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ya da Ticaret Odasına kayıt
 • Ustalık belgesi (Bir çalışanın olabilir.)
 • Bağkur kaydı ve belgesi
 • Çöp konteynır faturası (Çöp konteynır alınmalıdır.)
 • Yangın önlemi alınmıştır raporu
 • Belediye izin ruhsatı
 • İmza sirküleri

Farklı bir iş fikri: Aktar dükkanı açmak ne kadar kazandırır?

Ekmek fırını KOSGEB devlet desteği var mı?

Ekmek fırını işletmeleri için KOSGEB destek vermektedir. Ancak şartlara uygun hareket etmeniz gerekiyor.

 • Öncelikle işletmenizi resmi olarak açmadan önce mutlaka KOSGEB girişimcilik kursuna gitmelisiniz.
 • Kurs bittikten sonra işletmenizi resmi olarak açmalısınız.
 • İşletmeniz üzerinden KOSGEB’e başvuru yapmalısınız.

Başvurunuz onaylanırsa KOSGEB’den destek alabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu