Krediler

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar 2020 Hangileri?

Eğer havale ve EFT işlemlerini sıklıkla gerçekleştiriyorsanız, bu işlemler size önemli ölçüde maliyet oluşturabilir. Bazı bankalar, müşterilerinden EFT ve havale ücreti almazken; bazı bankalar, müşterilerinden 5 TL ile 10 TL arasında değişen havale ve EFT ücreti talep edebilmektedir. Bu yazımızda sizlere havale ve EFT ücreti almayan bankalar 2020 listesini ve bu bankalar hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

Öncelikle havale ve EFT işlemlerini tanımlamamız gerekiyor. Havale işlemi, aynı bankanın farklı hesapları arasında gerçekleşen para transferini ifade etmektedir. EFT işlemi ise farklı bankaların hesapları arasında gerçekleşen para transferini ifade etmektedir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bankaların çoğu müşterilerinden havale ve EFT ücreti talep etmektedir. Ancak siz EFT ve havale ücreti almayan bankaları tercih ederek bu ücretlerden kurtulabilirsiniz.

Bankalar, genellikle şubesel maliyetlerden dolayı müşterilerinden EFT ve havale ücreti almaktadır. Ancak günümüzde internet ve mobil bankacılığın yaygınlaşmasıyla EFT ve havale gibi işlemler, bu platformlardan kolaylıkla yapılabilmekte ve bazı bankalar, bu nedenle EFT ve havale ücreti talep etmemektedir.

Hangi bankalar EFT ve havale ücreti almıyor?

Ülkemizdeki bankaların çoğu, müşterilerinden EFT ve havale ücreti talep etmektedir. Çok az banka var ki, müşterilerinden EFT ve havale ücreti almamaktadır. Bu bankaları sıralayalım.

  • Enpara
  • CEPTETEB
  • Kuveyt Türk
  • ING Bank

Özellikle havale ve EFT işlemlerinizi şubeler aracılığıyla değil de internet ve mobil bankacılık üzerinden yapıyorsanız, yukarıda sıraladığım bankalardan birisini tercih ederek yapmanız durumunda EFT ve havale ücreti ödemezsiniz. Şubelerden EFT ve havale işlemi yapmanız durumunda işlemi konu tutara göre değişmekle birlikte farklı ücret tarifeleri ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Enpara

Enpara, QNB Finansbank’ın dijital bankacılık girişimidir. Enpara ile mobil ve internet bankacılık üzerinden hiçbir şekilde havale ve EFT ücreti ödemezsiniz. Enpara, iyi bir şubesiz ve dijital bankacılık örneğidir. Enpara, sadece EFT ve havale için değil, birçok bankacılık işlemi için müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Enpara kartınız ile işlemlerinizi QNB Finansbank ATM’lerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Çok yüksek tutarlı EFT işlemlerinizi QNB Finansbank şubeleri üzerinde de yapabilirsiniz.

CEPTETEB

CEPTETEB, Türkiye Ekonomi Bankası’nın dijital bankacılık hizmetidir. CEPTETEB, birçok bankacılık işleminden ücret almamaktadır. EFT ve havale işlemlerinizi CEPTETEB üzerinden yapmanız durumunda herhangi bir ücret ödemezsiniz.

ING Bank

ING Bank, e-Turuncu ve Turuncu Ekstra kullanan müşterilerinden EFT ücreti almamaktadır. Ancak bu işlemin dijital platformlar üzerinden yapmanız şarttır.

Kuveyt Türk

Ülkemizdeki en önemli katılım bankalarından birisi olan Kuveyt Türk de mobil ve internet bankacılığı kullanan müşterilerinden EFT ve havale ücreti almamaktadır. Şube üzerinden yapılan bu işlemler için ise ücret talep etmektedir.

Genel değerlendirme

EFT ve havale gibi bankacılık işlemleri için ücret ödemek zorunda değilsiniz. Yukarıdaki platformlardan birisini tercih ederek bu ücretleri bertaraf edebilirsiniz. Özellikle EFT ve havale gibi işlemleri sıklıkla yapıyorsanız, maliyetlerinizi minimize edebilmek adına havale ve EFT ücreti almayan bankalar konusunda üzerinize düşeni yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Tavsiye Makale: Bankalar kredi vermiyor ne yapmalıyım?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı