İş Fikirleri

Düğün Salonu Açmak Karlı mı? Maliyeti 2021 Nedir?

Girişimciler tarafından merak edilen iş fikirlerinden birisi de düğün salonu açmaktır. Düğün sektörünün pazar hacmi ve hareketliliği göz önünde bulundurulduğunda bu merakın nereden geldiği anlaşılmaktadır.

Ülkemizde düğün sektörünün yıllık pazar hacminin 100 milyar TL’ye yaklaştığını ifade edebiliriz. Böylesine büyük bir pazar hacminden pay almak ise girişimlerin hedefi olmaktadır.

Düğün salonu açmak, her ne kadar cazip ve karlı bir iş fikri olsa da yatırım maliyetleri düşünüldüğünde her girişimcinin altından kalkamayacağı bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor. Ciddi sermaye gerektiren bir iş fikri olan düğün salonu açmak ile ilgili girişimcilerin aklına takılan birçok soruyu bu yazımızda cevaplandırmaya ve konuyla ilgili tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Düğün salonu açmak karlı mıdır?

Düğün salonu açmayı düşünen girişimcilerin cevabını merak ettiği sorulardan birisi de acaba düğün salonu açmak karlı mıdır, ne kadar kazandırır? sorularıdır.

Daha önce düğün salonu işleten girişimcilerle görüşenlerimiz olmamış olabilir. Bu nedenle, bu sorunun cevabını net bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor.

Evet, düğün salonu açmak oldukça karlı bir iştir. Ancak bu şu demek olmuyor: Her düğün salonu açan girişimci, çok yüksek gelirler elde eder!

Hayır, düğün salonu işletmelerinin karlılık oranını, talep ve doluluk oranı belirlemektedir. Bu nedenle, düğün salonu açmak ile kazanç elde edilmiyor, aynı zamanda talep düzeyi ve doluluk oranı çok yüksek bir düğün salonu modeli ortaya koymak gerekiyor. Bunun için de bazı püf noktaları bilmek ve ona göre hareket etmek şart.

İlk olarak bu iş için yeterli sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Harika bir konsept belirleyerek adeta para harcamaktan kaçınmamak çok önemli. A’dan Z’ye dekorasyon masraflarından kaçmamanız ve düğün salonunun görsellik kalitesinin yüksek düzeyde olması elzemdir. Gerekli sermaye tutarını aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Sermayem yeterli diyorsanız ve bu işi kafanıza koyduysanız, dikkat etmeniz gereken hususlara yoğunlaşmanız gerekiyor.

Düğün salonunuzun nerede olacağı, yani konumu konusuna yoğunlaşmalısınız. Düğün salonunuzu açacağınız bölgede rakip analizi yapmalı ve bölgede gerçekten böyle bir ihtiyacın olup olmadığını tespit etmeli ya da tespit ettirmelisiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve düğün salonu konseptinizi bu hedef kitlenize göre belirlemelisiniz.

Ülkemizde kurulan işletme sayısı kadar kapanan işletme sayısı mevcuttur. Bu durum, düğün salonu işletmeciliğinde de geçerlidir. Bu nedenle, gerekirse yatırım öncesi bir fizibilite çalışması da yaptırmanız gerekebilir.

Ayrıca kuracağınız yapıda sadece düğünlere ev sahipliği yapmazsınız. Aynı zamanda seminerler, ödül törenleri, kutlamalar, toplantılar, iş ve yemek organizasyonları gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yapabilirsiniz. Bu hizmetler, sizi kış aylarında da ayakta tutacaktır.

Emek yoğun bir iş fikri olan bu hizmet sektöründe karlılığınızı, işte tüm bu hususlar belirleyecektir. Personel kalitesi, sunum özellikleriniz, iç dizayn ve dekorasyon yapınız, alternatif hizmet sunumları, kapasiteniz ve doluluk oranınız karlılığınızı belirleyecek en önemli hususlar olacaktır.

Düğün salonu açma maliyeti 2021 yılında ne kadardır?

Bir düğün salonu açmak ne kadara mal olur, diyorsanız bu konuda net bir tutar belirtmek pek mümkün değildir. Çünkü bu konuda her girişimcinin durumu ve şartları değişkenlik gösterir. Yine belirleyeceğiniz konsept ve kapasite de düğün salonu açma maliyetini farklılaştırabilir.

Ancak bu konuda ortalama bir maliyet aralığı vererek kafanızda bir fikir oluşmasını sağlayabiliriz.

Hiç bir şekilde dekorasyona, tadilat işlemlerine özen göstermeyeceğim diyorsanız, 2021 yılında 300 metrekarelik bir düğün salonu için maliyetiniz en az 250.000 TL olacaktır. (Kırsal ve küçük ilçe merkezlerinde bu model düşünülebilir.)

İç mimar destekli tam dekorasyonlu, A’dan Z’ye her şeyi düşünülmüş, en az 300 metrekarelik bir düğün salonu açma maliyeti ise en az 1.000.000 TL olacaktır. (Büyük şehir ve ilçe merkezlerinde kesinlikle bu model düşünülmelidir.)

Not: Ultra lüks ve elit bir düğün salonu için maliyetlerin 5.000.000 TL seviyesinde olabileceğini de belirtmeliyiz. Bu gibi mekanlarda tuvalet dekorasyon maliyeti dahi 200.000 TL’leri bulmaktadır. 

Ayrıca arsanız var ve bina masraflarınız olacaksa, maliyetiniz bu tutarların da üzerine çıkacaktır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere sizin mevcut durumunuza ve aklınızdaki konsepte göre düğün salonu açma maliyeti farklılık gösterecektir.

Farklı bir iş fikri: Soğuk hava deposu kurma maliyeti

Düğün salonu açmak ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Bu kısımda, düğün salonu açmadan önce gözardı edilmemesi gereken bazı hususları sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu hususları dikkate almanız durumunda daha sağlam bir iş modeli geliştiriceğinizi düşünüyoruz.

 • İlk yapmanız gereken bolca düğün salonlarını ziyaret etmeniz ve işletme yetkilileri ile görüşmeniz ve fikir almanızdır. (Bu alanda tecrübe sahibi değilseniz.)
 • Bölge ve konum belli ise orta düzeyde bir fizibilite çalışması yaptırtabilirsiniz.
 • Düğün salonunun fiziki yeri belli ise kapasite durumu, kira ve işletme giderlerini iyi bir şekilde hesaplamalısınız.
 • Tanıtım ve reklam planınızı belirlemelisiniz. Bu plan, düğün salonunuzu kurduktan sonra işlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • Sermayenizin yeterliliği konusunda sorun yaşamamalısınız. Maliyetiniz 1.000.000 TL olacaksa en az 700.000 TL’si cebinizde olmalıdır. %30’lık kısmı kadar borçlanma yapabilirsiniz. Bu kriter, genel işletmecilik kriteridir.
 • Dekorasyon maliyetlerinizi iyi hesaplamalısınız. Duvar kağıtları, ışıklandırmalar, masa ve sandalye kalitesi, sahne pisti, ses sistemleri, tuvalet ve mutfak düzenleri ve daha birçok unsuru iyi düşünmeli ve planlamalısınız.
 • Sektör, emek yoğun bir iş. Bu nedenle düğün salonunuzda istihdam edeceğiniz personellerinizin kalitesi, hizmet kaliteniz açısında çok önemli.

Standart bir düğün salonunda olması gereken temel özellikler nelerdir?

 • Temiz ve aydınlık bir alanda kurulmalıdır.
 • Havalandırma ve ısıtma sistemi bulunmalıdır.
 • Ses ve ışıklandırma sistemi bulunmalıdır.
 • Dinlenme ve kıyafet değiştirme odaları bulunmalıdır.
 • Bay ve bayan olmak üzere tuvaletler olmalıdır.
 • Mutfak bölümleri fayanslı olmalıdır.
 • Girişte vestiyer ve boy aynaları bulunmalıdır.
 • Kapasiteye göre yeterli miktarda masa ve sandalye bulunmalıdır.
Tavsiye iş fikri: Çiçekçi dükkanı açmak kazandırıyor!

Düğün salonu açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Düğün salonu açmak için gerekli belgeler, diğer işletmelerle ile herhangi bir farklılık göstermemektedir.

Özellikle çalışma izin ve ruhsatı için işletmeyi kurmadan önce mutlaka belediye yetkilileri ile bir ön görüşme yapmanızı öneriyorum.

Şahıs şirketi kurma aşamaları isimli yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu