Girişimci Rehberi

Altın ve Döviz Makas Aralığı En Az Olan Banka 2021-2022 Hangisi?

Döviz alım satım en iyi banka 2021-2022 ve altın makas aralığı en az olan banka 2021 hangisi gibi sorular, yatırımcılar tarafından cevabı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Makas aralığı konusunda bankalar bilgisini sizinle bu yazımızda paylaştık. Yazımızı inceleyerek döviz makas aralığı en az olan banka ve bankaların altın makas aralığı bilgisine ulaşmış olacaksınız. Bu sayede, alım satım yaparken en doğru kararı vermiş olacaksınız.

Yazımızda altın ve döviz makas aralığı en dar olan banka bilgisini öğrenmiş olacak ve döviz alım satımı işlemlerinden daha kolay ve daha yüksek kar elde edebilme fırsatı yakalayabileceksiniz.

Teknoloji ve bankacılık sisteminin gelişmesiyle birlikte internet ve mobil bankacılık üzerinden döviz alım satımı yapmak kolaylaştı. Artık tek bir tuşla ve istediğiniz zaman dilediğiniz tutarda döviz alıp satabiliyorsunuz. Özellikle 2018-2021 yılları arasında altın ve döviz kurunun oldukça hareketli olması, internet üzerinden altın ve döviz alım satım işlemlerinin yaygınlaşmasına neden oldu. 2021 yılı itibariyle bu hareketliliğin devam ettiğini ifade edebiliriz.

Altın ve döviz alım satım işlemlerde alış ve satış kuru arasında belirli bir fark vardır. Bu farka, bankaların makas aralıkları denilmektedir. Her bankanın altın ve döviz makas aralığı farklıdır. Bu nedenle, tasarruf sahipleri için altın ve döviz alım satım en iyi banka bilgisini araştırmak büyük önem arz ediyor. Çünkü altın ve döviz alım satımı yaparak maksimum karı elde etmek istiyorsanız, makası aralığı en az olan bankalar konusunda araştırma yapmanız gerekiyor. Bu sayede, alış satış arasındaki farkı daraltacak ve yapabileceğiniz en yüksek kar marjına ulaşmış olacaksınız.

Altın ve döviz alım satım işlemlerinde sadece döviz makas aralığı en az olan banka bilgisine ulaşmanız sizi en yüksek kara ulaştırmayacaktır. Ayrıca, bir takım verileri ve göstergeleri de takip etmeniz gerekmektedir. Hem küresel hem de ulusal anlamda ekonomik verileri an ve an incelemeli, yorumlamalı ve analiz etmelisiniz.

Altın ve döviz kurunun ne zaman düşeceği, ne zaman yükseleceği konusunda bilgi ve öngörü sahibi olmak, forumlarda ilgili konulardaki yorumları incelemek oldukça önemlidir. Birden fazla değişken küresel ve ulusal çapta döviz kurunu etkilemektedir. Bu değişkenleri yakından takip ederek çıkarımlarda bulunmak gerekmektedir. Bu değişkenleri, bu makalenin sonunda sizlerle paylaşacağım.

Makas aralığı ne demek?

Altın ve döviz alış ve satış arasındaki farka makas aralığı denilmektedir. Yatırımcılar için alış ve satış arasındaki fark ne kadar az olursa, daha az zararla alış ve satış işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Alış satış arasındaki fark ne kadar az olursa, kısa vadeli işlemlerde kar marjı maksimum seviyede tutulabilmektedir. Bu nedenle, yatırımcıların döviz makas aralığı en az olan banka veya altın makas aralığı en az olan banka ile çalışmaları bir avantajdır.

Bankaların hem döviz hem altın işlemlerindeki makas aralıkları farklıdır. Bazı bankaların makas aralıkları çok yüksek iken bazı bankaların makas aralıkları oldukça dar ve düşük olabilmektedir. Bu nedenle, yatırımcılar için en düşük makas aralığı olan bankayı araştırmak önem arz ediyor.

Örneğin, A bankası 1 gram altını 500 TL’ye satıyor, 490 TL’ye alıyor diyelim. B bankası ise 500 TL’ye satıyor, 495 TL’ye alıyor. Bu durumda, A bankasının altın makas aralığı 10 TL ile iken B bankasının altın makas aralığı 5 TL olmuş oluyor. Sonuç olarak, B bankasından altın alım satım işlemleri yapmak daha avantajlı olmuş oluyor.

Yukarıda verdiğimiz örneği döviz alım satım işlemleri için de düşünebilirsiniz.

Bankaların altın ve döviz makas aralığı neye göre değişir?

Bu makalemizin temel konusu, bankaların altın ve döviz makas aralıklarıdır. Bu nedenle, önceliğimiz bu konu olacaktır. Genel itibariyle, şunları ifade edebiliriz:

 • Bankaların makas aralıkları birbirinden farklıdır.
 • Makas aralıkları, hafta sonu ve hafta içi farklılık göstermektedir.
 • Hafta içi mesai saatleri ile hafta içi mesai saatleri dışında makas aralıkları farklılık göstermektedir. Döviz makas aralığı saatleri konusunda dikkatli olmalısınız.
 • Mümkünse duruma göre altın ve döviz alım satımı işlemlerinizi, hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştiriniz.
 • Hafta sonu günlerinde ve mesai saatleri dışında altın ve döviz kuru makas aralığı çok yüksektir.

Döviz alım satım en iyi banka 2021 ile altın alım satım en iyi banka 2021 konusunda nihai kararı siz vermelisiniz. Çünkü bankaların altın ve döviz kuru makas aralıkları sürekli değişebilmektedir. Her zaman hep aynı banka, en dar makas aralığına sahip banka olmamaktadır. Bu nedenle, döviz alım satım konusunda en iyi banka bilgisini doğrudan sizle paylaşmak yerine, bu konuda çalışabileceğiniz bazı bankaları sizinle paylaşacağım.

Mutlaka Okumalısın: Altın almak mantıklı mı?

Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka 2021 Hangisi?

Altın makas aralığı en az olan banka bilgisini sizinle paylaşacağım. Ancak öncesinde hangi zaman dilimlerinde altın alım satımı yapmak daha avantajlı bu konuda önemli bilgiler sunmak istiyorum.

Ülkemizde borsa, hafta içi 09.40 – 18.05 saatleri arasında açıktır. Altın makas aralığı, bu zaman dilimlerinde en azdır. Makas aralığının en fazla olduğu zaman dilimleri ise borsanın kapalı olduğu zamanlardır. Bu durum, tüm bankalar için geçerlidir.

Bankaların altın makas aralıkları birbirinden farklıdır. Bazı bankalarda makas aralığı 5 TL iken bazılarında 10 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle, genel itibariyle makası en dar bankalar ile çalışmanızı öneririm.

Bazı dönemlerde, altın kuru aşırı oynak olabilmektedir. Bu gibi dönemlerde altın fiyatlarının saati saatini tutmaz. Bu gibi dönemlerde borsa açık olsa dahi bankaların makas aralıkları daha da açılır.

Bankaların altın kurları, an ve an değişmektedir. Makas aralıklarının an ve an değişebileceğini söylememiz gerekiyor. Bu nedenle, burada bankaların güncel makas aralıklarını gösterebilmemiz mümkün değildir. Her an ve dakika değişeceğinden dolayı yanlış bilgi vermiş oluruz. Bu nedenle, bu yazımızda sizlere altın alım satım işlemi yapabileceğiniz bazı bankaları önereceğiz. Bu bankaları, birbirleriyle kıyaslayabilir, size en uygun bankayı ya da bankaları tercih edebilirsiniz.

BİLGİ: Alış satış farkı en az olan altın sorusu da tarafımıza sıklıkla sorulmaktadır. Bu vesileyle bu sorunun da cevabını burada verelim. Alış satış farkı en az olan altın, kesinlikle 22 ayar hurda altındır. 22 ayar hurda altının alış satış farkı 1-2 TL olabilmektedir. Hurda altını ise sadece fiziki olarak KUYUMCULARDAN satın alabilirsiniz.

TFX Target Altın Makas Aralığı Nasıl? (En iyisi)

TFX Target, Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından kurulmuş bir platformdur. Altın alım satım işlemlerinizi, TFX Target üzerinden 5/24 yapabilirsiniz. Hafta içi her gün altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz TFX Target, altın makas aralığı en dar olan platformlar arasında yer alıyor.

TFX Target ile altın alım satımı yapmadan önce aşağıdaki bilgileri incelemenizi öneririz.

​Minimum işlem tutarı 0.01 gramdır.

Alım satımı yapılan altın 995/1000 saflıktadır.

​Fiziki teslimat sırasında oluşacak olan masraflarla ilgili detaylı bilgiyi Türkiye Finans şubelerinden alabilirsiniz.

Gerçek kişiler için açılan Kıymetli Maden Depo Hesaplarının 150.000 TL’ye kadar kısmı Tasarruf Mevduatı Sigortasına tabidir.

Kaynak: https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/bireysel/altin-urunleri/sayfalar/altin-hesap.aspx

TFX Target hesabınız için online başvuru yapabilirsiniz.

Mutlaka İncelemelisin! En karlı altın hesabı hangi bankada?

Senin Bankan Altın Makas Aralığı Nasıl?

Kuveyt Türk tarafından müşterilerine altın alım satım hizmeti sunan Senin Bankan, altın makas aralığı en dar olan bankalardan birisidir. Müşterilerine 5/24 hizmet veren Senin Bankan, hafta içi her gün hizmet sunmaktadır.

Senin Bankan’da güncel altın kuru bilgisini, internet ve mobil bankacılık üzerinden her zaman takip edebilir ve işlem yapabilirsiniz. Piyasa verilerine göre sürekli güncellenen Senin Bankan altın kurlarında en yüksek makas aralığı, Pazartesi günü saat 00.00 – 08.30 arasında gerçekleşmektedir.

Eğer Senin Bankan hesabınız yoksa internet üzerinden hemen başvurunuzu yapabilir, hesabınızı açabilirsiniz.

Fibabank Altın Makas Aralığı Nasıl?

Fibabank üzerinden uygun bir şekilde altın alım satımı yapabilirsiniz. Makas aralığı oldukça dar olan Fibabank üzerinden birçok trader işlem yapmaktadır. Eğer Fibabank hesabınız yoksa Fibabank şubelerine gidebilir ya da online başvuru yapabilirsiniz.

Fibabank’ta altın alım satım işlemleri yapmadan önce aşağıdaki bilgileri incelemenizi öneririz.

Birikimlerinizin TL olması halinde altının gram miktarı TL gram fiyatı üzerinden, USD olması halinde USD gram fiyatı üzerinden hesaplanır ve altın hesabınızda “g” (gram) cinsinden ifade edilir.

Vadesiz TL ya da USD hesabınız aracılığıyla gerçekleştireceğiniz altın alış ve satış işlemlerinde, döviz alıp satar gibi 1 gram (1 XAU) ve katları şeklinde işlem yapabilirsiniz.

Altın Hesap aracılığıyla işlemler kaydi olarak yapılır. Yani altının fiziksel teslimi söz konusu değildir.

Alım ve satıma konu olan altının saflık değeri 995/1000’dir.

Vadesiz Altın Hesap’tan diğer tüm altın hesaplarına gram bazında altın havalesi yapabilirsiniz.

Vadesiz Altın Hesap’a faiz işletilmez.

Kaynak: https://www.fibabanka.com.tr/mevduat-ve-yatirim-urunleri/altin-hesap

Odeabank Altın Makas Aralığı Nasıl?

Borsanın kapalı olduğu vakitlerde dahi dar makas aralığı ile popüler olan Odeabank, en dar altın kuru makas aralıklarına sahip bankalar arasındadır. Bu nedenle, mutlaka Odeabank’ın sunmuş olduğu altın kuru makas aralıklarını incelemeden altın alış ve satışı yapmamanızı öneriyorum.

Altın alım satım işlemlerinizi; Odeabank Şubeleri, Odeabank İnternet Şubesi, Mobil Şube ve 444 8 444 Odeabank İletişim Merkezi aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Odeabank’a başvuru yaparak vadesiz bir altın mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

HSBC Altın Makas Aralığı Nasıl?

HSBC de altın kuru makas aralığı en az olan bankalar arasında yer alıyor. Son dönemde özellikle forumlarda HSBC, kullanıcılar tarafından sıklıkla ön plana çıkarılmaktadır. HSBC altın kuru alış satış bilgilerini incelemeniz faydanıza olabilir.

HSBC altın hesabı açarak alım satım işlemlerinizi en düşük makas aralığı ile yapabilmeniz mümkündür. Güncel makas aralıklarını belirli dönemler ile takip etmenizi öneririm.

Denizbank Altın Makas Aralığı Nasıl?

Altın makas aralığı konusunda avantajlı bankalardan birisi de Denizbank’tır. Gram altın makas aralığı en düşük bankalardan birisi olan Denizbank, altın hesabı açmanıza ve düşük makas aralığı ile işlem yapmanıza olanak sağlıyor.

Altın hesabı makas aralığı avantajlı bankalardan birisi olan Denizbank ile altın satış ve alışlarınızı avantajlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılık ile dilediğiniz vakit yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Döviz Alım Satım En İyi Banka 2021-2022 Hangisi?

Yatırımcılar tarafından döviz makas aralığı en az olan banka 2021-2022 yıllarında hangisidir, diye merak edilmektedir. Birikim ve yatırımlarını dövizden yana kullanacak olanlar için en az makas aralığına sahip banka üzerinden işlem yapmak oldukça avantajlı olacaktır.

Döviz makas aralığı en az olan banka 2021 ve 2022 yılı için şunlardır: TFX Target, Senin Bankan, Enpara, HSBC, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve TEB.

Yukarıda saydığımız döviz makas aralığı en az olan bankalardan birisi ile çalışıyorsanız, bankanızın mobil bankacılığı üzerinden döviz hesabı açtırarak alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Ancak biz yine de çalıştığınız bankaların haricinde yukarıdaki saydığımız bankaları da incelemenizi öneriyoruz.

Döviz kuru ve makas aralıkları an ve an değişebilmektedir. Bankaların belirledikleri politikalar neticesinde döviz kuru makas aralıkları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle, dönem dönem bankaların makas aralıklarını takip etmenizi öneririz.

TFX Target Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Döviz makas aralığı en az olan banka listesinin başında TFX Target yer alıyor. TFX Target, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın bir markası olup müşterilerine en avantajlı makas aralığını sunmaktadır.

TFX Target, kullanıcı ara yüzü oldukça kolaydır. Bu nedenle, TFX Target sadece dar makas aralığı ile değil, kullanıcı dostu olması ile de ön plana çıkmaktadır.

TFX Target’ı kullanan birçok trader bulunmaktadır. TFX Target’ı mutlaka incelemenizi, aklınıza yatarsa kullanmanızı öneriyoruz.

Enpara Makas Aralığı Nasıl?

Birçok açıdan müşterilerine avantaj sağlayan Enpara, döviz alım satım işlemleri için de müşterilerine kolaylık sağlamaktadır. Döviz makas aralığı en iyi bankalar arasında yer almaktadır.

İnternet ve mobil bankacılık üzerinden Enpara’da düşük makas aralığı ile döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mesai saatleri dışında olmamak şartıyla Enpara üzerinden düşük makas aralığı ile döviz alıp satabilirsiniz.

Ziraat Bankası Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Ziraat Bankası, düşük makas aralığı olan bankalar arasında yer alıyor. Kamu bankaları arasında en iyi makas aralığı teklifini Ziraat Bankası sunmaktadır.

Gram altın makas aralığı, diğer bankalara kıyasla yüksek olsa da döviz makas aralığı gayet uygun ve avantajlı diyebiliriz. Güncel döviz makas aralıklarını inceleyerek tercihinizi Ziraat Bankası’ndan yana kullanabilirsiniz.

HSBC Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Hem altın makas aralığı hem de döviz makas aralığı açısından en avantajlı bankalardan birisi de HSBC’dir. En düşük döviz makas aralığına sahip olmasa da yine de birçok bankaya göre döviz alım satımı yapabileceğiniz bankalardan birisidir.

HSBC müşterisi olarak kendinize döviz hesabı açtırarak döviz alım satım işlemlerinizi her zaman yapabilirsiniz. İnternet ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde dilediğiniz dövizi alıp satabilirsiniz.

Senin Bankan Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Senin Bankan da tıpkı TFX Target gibi en avantajlı döviz makas aralığını sunan bankalar arasında yer alıyor. Kuveyt Türk tarafından oluşturulan uygulama üzerinden rahatlıkla döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dolar ve Euro için en avantajlı bankalardan birisidir. Rahatlıkla Senin Bankan hesabı açtırarak döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Vakıfbank, çok avantajlı bir döviz makas aralığı sunmasa da kamu bankaları arasından Ziraat Bankası’ndan sonra gelmektedir. Vakıfbank’ın döviz makas aralığı, orta seviyededir.

Dönem dönem Vakıfbank, uygun döviz makas aralığı ile döviz alım satımı işlemleri sunmaktadır. Eğer Vakıfbank hesabınız varsa Ziraat Bankası hesabı çok da açtırmanıza gerek yoktur.

Uyarı: Döviz bürosu makas aralığı, birçok bankanın döviz makas aralığına göre çok daha yüksektir.

Döviz alım satımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Döviz alım satımı yaparak kısa vadede kar elde etmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bilgiler söz konusu olacaktır. Öncelikle döviz alım satımında doğru tahminler yürütmek çok önemlidir. Tahmin yürütürken bir takım verileri de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Peki ama nedir bu veriler?

Bu veriler, döviz kurunu doğrudan veya dolaylı etkileyebilecek parametrelerdir. Bu parametreleri dikkate almanız durumunda doğru tahmin yürütme konusunda bir adım öne çıkarsınız. Aşağıdaki göstergeleri dikkate almanızı öneriyorum.

 • Faiz oranları (Küresel ve ulusal çapta)
 • Enflasyon oranı
 • İşsizlik oranı
 • Büyüme oranı
 • Bütçe açığı
 • Dış ticaret açığı
 • Merkez Bankası döviz rezervleri
 • Siyasi gelişmeler
 • CDS
 • Uluslararası yabancı yatırımlar
 • Borsa endeksi
 • Kamu harcamaları
 • Kamu yatırımları
 • Altın fiyatları
 • Yatırım ortamı iyileştirmeleri

Yukarıdaki göstergeler, doğrudan ve dolaylı bir şekilde döviz kurunu etkilemektedir. Unutmayın, döviz talebi, dövizi yukarı; döviz arzı, dövizi aşağı yönlü hareket ettirir. Hangi durumlarda döviz talebi söz konusu olur, hangi durumlarda döviz arzı söz konusu olur, durumu bu çerçevede her zaman değerlendirin. Yazımızda döviz makas aralığı en az olan banka bilgisi sayesinde doğru adımı atacağınızı umuyoruz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu