Girişimci Rehberi

Döviz Makas Aralığı En Az Olan Banka 2021 Hangisi?

Döviz makas aralığı en az olan banka ve bankalar bilgisini sizinle bu yazımızda paylaştık. Yazımızı inceleyerek döviz makas aralığı en az olan banka bilgisine ulaşmış olacaksınız. Bu sayede, alım satım yaparken en doğru kararı vermiş olacaksınız.

Yazımızda döviz makas aralığı en dar olan bankayı öğrenmiş olacak ve döviz alım satımı işlemlerinden daha kolay ve daha yüksek kar elde edebilme fırsatı yakalayabileceksiniz.

Teknoloji ve bankacılık sisteminin gelişmesiyle birlikte internet ve mobil bankacılık üzerinden döviz alım satımı yapmak kolaylaştı. Artık tek bir tuşla ve istediğiniz zaman dilediğiniz tutarda döviz alıp satabiliyorsunuz. Özellikle 2018 yılında döviz kurunun oldukça hareketli olması, internet üzerinden döviz alım satım işlemlerinin yaygınlaşmasına neden oldu. 2021 yılı itibariyle bu hareketliliğin devam ettiğini ifade edebiliriz.

Döviz alım satım işlemlerde alış ve satış kuru arasında belirli bir fark vardır. Bu farka, bankaların makas aralıkları denilmektedir. Her bankanın döviz makas aralığı farklıdır. Bu nedenle, tasarruf sahipleri için döviz makas aralığı en az olan banka 2021 bilgisini araştırmak büyük önem arz ediyor. Çünkü döviz alım satımı yaparak maksimum karı elde etmek istiyorsanız, makası en dar bankayı belirlemeniz gerekiyor.

Döviz alım satım işlemlerinde sadece döviz makas aralığı en az olan banka bilgisine ulaşmanız sizi en yüksek kara ulaştırmayacaktır. Ayrıca, bir takım verileri ve göstergeleri de takip etmeniz gerekmektedir. Hem küresel hem de ulusal anlamda ekonomik verileri an ve an incelemeli, yorumlamalı ve analiz etmelisiniz.

Döviz kurunun ne zaman düşeceği, ne zaman yükseleceği konusunda bilgi ve öngörü sahibi olmak, forumlarda ilgili konulardaki yorumları incelemek oldukça önemlidir. Birden fazla değişken küresel ve ulusal çapta döviz kurunu etkilemektedir. Bu değişkenleri yakından takip ederek çıkarımlarda bulunmak gerekmektedir. Bu değişkenleri, bu makalenin sonunda sizlerle paylaşacağım.

Döviz makas aralığı ne demektir?

Döviz alış ve satış arasındaki farka döviz makas aralığı denilmektedir. Yatırımcılar için alış ve satış arasındaki fark ne kadar az olursa daha az zararla alış ve satış işlemi gerçekleştirebilmektedir. Alış satış arasındaki fark ne kadar az olursa, kısa vadeli işlemlerde kar marjı maksimum seviyede tutulabilmektedir. Bu nedenle, yatırımcıların döviz makas aralığı en az olan banka ile çalışmaları bir avantajdır.

Bankaların döviz makas aralığı neye göre değişir?

Bu makalemizin temel konusu, bankaların döviz makas aralıklarıdır. Bu nedenle, önceliğimiz bu konu olacaktır. Genel itibariyle, şunları ifade edebiliriz:

 • Bankaların döviz kuru makas aralıkları birbirinden farklıdır.
 • Döviz kuru makas aralıkları, hafta sonu ve hafta içi farklılık göstermektedir.
 • Hafta içi mesai saatleri ile hafta içi mesai saatleri dışında makas aralıkları farklılık göstermektedir.
 • Mümkünse duruma göre döviz alım satımı işlemlerinizi, hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştiriniz.
 • Hafta sonu günlerinde ve mesai saatleri dışında döviz kuru makas aralığı çok yüksektir.

Döviz alım satım en iyi banka 2021 konusunda nihai kararı siz vermelisiniz. Çünkü bankaların döviz kuru makas aralıkları sürekli değişebilmektedir. Her zaman hep aynı banka, en dar makas aralığına sahip banka olmamaktadır. Bu nedenle, döviz alım satım konusunda en iyi banka bilgisini doğrudan sizle paylaşmak yerine, bu konuda çalışabileceğiniz bazı bankaları sizinle paylaşacağım.

Mutlaka Okumalısın: Altın almak mantıklı mı?

Döviz makas aralığı en az olan banka 2021 yılında hangisidir?

Döviz makas aralığı en az olan banka bilgisini sizinle paylaşacağım. Ancak öncesinde hangi zaman dilimlerinde döviz alım satımı yapmak daha avantajlı bu konuda önemli bilgiler sunmak istiyorum.

Ülkemizde borsa, hafta içi 09.40 – 18.05 saatleri arasında açıktır. Döviz kuru makas aralığı, bu zaman dilimlerinde en azdır. Makas aralığının en fazla olduğu zaman dilimleri ise borsanın kapalı olduğu zamanlardır. Bu durum, tüm bankalar için geçerlidir.

Bankaların döviz makas aralıkları birbirinden farklıdır. Bazı bankalarda makas aralığı 1 kuruş iken bazılarında 50 kuruşa kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle, genel itibariyle makası en dar bankalar ile çalışmanızı öneririm.

Bazı dönemlerde, döviz kuru aşırı oynak olabilmektedir. Bu gibi dönemlerde döviz kurlarının saati saatini tutmaz. Bu gibi dönemlerde borsa açık olsa dahi bankaların makas aralıkları daha da açılır.

Bankaların döviz kurları, an ve an değişmektedir. Makas aralıklarının an ve an değişebileceğini söylememiz gerekiyor. Bu nedenle, burada bankaların güncel makas aralıklarını gösterebilmemiz mümkün değildir. Her an ve dakika değişeceğinden dolayı yanlış bilgi vermiş oluruz. Bu nedenle, bu yazımızda sizlere döviz alım satım işlemi yapabileceğiniz bazı bankaları önereceğiz. Bu bankaları, birbirleriyle kıyaslayabilir, size en uygun bankayı ya da bankaları tercih edebilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası Döviz Makas Aralığı: TFX Target (En iyisi)

TFX Target, Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından kurulmuş bir platformdur. Döviz alım satım işlemlerinizi, TFX Target üzerinden 5/24 yapabilirsiniz. Hafta içi her gün döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz TFX Target, döviz kuru makas aralığı en dar olan platformlar arasında yer alıyor.

TFX Target hesabınız için online başvuru yapabilirsiniz.

Mutlaka İncelemelisin! En karlı altın hesabı hangi bankada?

Kuveyt Türk Döviz Makas Aralığı: Senin Bankan

Kuveyt Türk tarafından müşterilerine döviz alım satım hizmeti sunan Senin Bankan, döviz kuru makas aralığı en dar olan bankalardan birisidir. Müşterilerine 5/24 hizmet veren Senin Bankan, hafta içi her gün hizmet sunmaktadır.

Senin Bankan’da güncel döviz kuru bilgisini, internet ve mobil bankacılık üzerinden her zaman takip edebilir ve işlem yapabilirsiniz. Piyasa verilerine göre sürekli güncellenen Senin Bankan döviz kurlarında en yüksek makas aralığı, Pazartesi günü saat 00.00 – 08.30 arasında gerçekleşmektedir.

Eğer Senin Bankan hesabınız yoksa internet üzerinden hemen başvurunuzu yapabilir, hesabınızı açabilirsiniz.

Fibabank Döviz Makas Aralığı

Fibabank üzerinden uygun bir şekilde döviz alım satımı yapabilirsiniz. Makas aralığı oldukça dar olan Fibabank üzerinden birçok trader işlem yapmaktadır. Eğer Fibabank hesabınız yoksa Fibabank şubelerine gidebilir ya da online başvuru yapabilirsiniz.

Odeabank Döviz Makas Aralığı

Borsanın kapalı olduğu vakitlerde dahi dar makas aralığı ile popüler olan Odeabank, en dar döviz kuru makas aralıklarına sahip bankalar arasındadır. Bu nedenle, mutlaka Odeabank’ın sunmuş olduğu döviz kuru makas aralıklarını incelemeden döviz alış ve satışı yapmamanızı öneriyorum. Odeabank’a başvuru yaparak vadesiz bir döviz mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

HSBC Döviz Makas Aralığı

HSBC de döviz kuru makas aralığı en az olan bankalar arasında yer alıyor. Son dönemde özellikle forumlarda HSBC, kullanıcılar tarafından sıklıkla ön plana çıkarılmaktadır. HSBC döviz kuru alış satış bilgilerini incelemeniz faydanıza olabilir.

Döviz alım satımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Döviz alım satımı yaparak kısa vadede kar elde etmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bilgiler söz konusu olacaktır. Öncelikle döviz alım satımında doğru tahminler yürütmek çok önemlidir. Tahmin yürütürken bir takım verileri de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Peki ama nedir bu veriler?

Bu veriler, döviz kurunu doğrudan veya dolaylı etkileyebilecek parametrelerdir. Bu parametreleri dikkate almanız durumunda doğru tahmin yürütme konusunda bir adım öne çıkarsınız. Aşağıdaki göstergeleri dikkate almanızı öneriyorum.

 • Faiz oranları (Küresel ve ulusal çapta)
 • Enflasyon oranı
 • İşsizlik oranı
 • Büyüme oranı
 • Bütçe açığı
 • Dış ticaret açığı
 • Merkez Bankası döviz rezervleri
 • Siyasi gelişmeler
 • CDS
 • Uluslararası yabancı yatırımlar
 • Borsa endeksi
 • Kamu harcamaları
 • Kamu yatırımları
 • Altın fiyatları
 • Yatırım ortamı iyileştirmeleri

Yukarıdaki göstergeler, doğrudan ve dolaylı bir şekilde döviz kurunu etkilemektedir. Unutmayın, döviz talebi, dövizi yukarı; döviz arzı, dövizi aşağı yönlü hareket ettirir. Hangi durumlarda döviz talebi söz konusu olur, hangi durumlarda döviz arzı söz konusu olur, durumu bu çerçevede her zaman değerlendirin. Yazımızda döviz makas aralığı en az olan banka bilgisi sayesinde doğru adımı atacağınızı umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu