Döner Salonu Açmak, Maliyeti, Kar Marjı 2019 Nedir?

döner salonu açmak maliyeti

Döner sektörüne baktığımızda ülkemiz bu konuda dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde gerek et döner gerekse tavuk döner en cazip ve en çok talep gören yiyeceklerin başında geliyor. Az sermaye ile iyi kazançlar elde etmek istiyorsanız, döner salonu açmak iş fikri tam size göre! Ancak bazı hususlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Her döner salonu açan ne yazık ki sektörde başarılı olamıyor.

İlk olarak, iyi bir planlama şart. Sektöre dair tecrübe sahibi iseniz ve az da olsa sermayeniz varsa iyi bir lokasyonda kaliteli ürün ve hizmet anlayışı ile başarılı olmanız ve iyi kazançlar elde etmeniz hiç de zor değil.

Bu makalemizde sizlere döner salonu açmak karlı mı? Döner salonu açma maliyeti ne kadar? Kar marjı nedir? Gerekli belgeler ve izinler nelerdir? Döner salonu dekorasyonu nasıl olmalıdır? Ve daha birçok sorunun cevabını vereceğiz.

Döner salonu açmak karlı mı?

Son yıllarda hemen hemen her köşe başında en az 1 adet döner salonu görür olduk. Döner salonu açmak, birçok girişimcinin radarına girmiş durumda. Bu hem olumlu hem de olumsuz bir durum. Olumlu yanı sektörün ne kadar dinamik ve karlı olduğunu gösteriyor bu durum. Olumsuz yanı ise neredeyse işlek herhangi bir cadde veya sokakta mutlaka bir döner salonun olmasıdır.

Döner salonu açmak, oldukça karlı bir iş fikridir. Ancak burada en önemli unsurun dönerinizin lezzet kalitesi ve fiyat politikanızdır. Hem kaliteli hem de ucuz döner satışı yaparsanız, cironun önemli ölçüde artacak ve karlılığınız yükselecektir. Sadece döner kaliteniz ve fiyatlarınız burada tek kritik unsur değil. Aynı zamanda yaya yolunun oldukça yoğun olduğu, araç trafiğinin yüksek olduğu bir lokasyonda işletmenizi açabilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, kısa sürede istediğiniz cirolara ulaşamazsınız.

Sektör karlılığını, döner lezzet ve hizmet kalitesi ile lokasyona borçludur. Bu iki unsuru gözardı ederseniz, sektörün karlılığını göremezsiniz.

Döner salonlarında kar, günlük cironun %25‘idir, diyebiliriz. Bu oranı, maliyetlerinizi kısarak biraz daha yükseltebilirsiniz. Ancak genel kar marjının %25 – %40 arasında değişebileceğini ifade edebiliriz. Genel itibariyle, bir döner salonu günlük 100 ile 500 arası döner ekmek/servis döner satışı gerçekleştirmektedir. Ortalama birim fiyatı 8 TL olarak belirlersek, günlük ciro 800 TL ile 4.000 TL arasında değişecektir. Günlük işletmeye kalan kazanç ise 200 TL ile 1.000 TL arasında olacaktır. Geri kalan tutar ise kira, personel, elektrik, döner vb. malzemeler için maliyetinizi oluşturacaktır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi döner, hizmet kalitesi ile lokasyon karlılığınızı belirleyecek en önemli hususlar olacaktır.

Kabaca yapılan bu hesabı, sizin daha detaylı ve ince bir şekilde tek tek yapmanızı öneriyorum. Her girişimcinin durumu farklı olacaktır.

Döner salonu açma maliyeti 2019 ne kadar olur?

Döner salonu açma maliyeti, ne tür bir konsept ile döner salonu açmanıza göre değişir. Ufak, self servis usulü ile çalışan bir döner salonu ile 3 katlı bir döner salonu açmanın maliyeti tamamen farklı olacaktır. Dekorasyona önem veren bir anlayışla, dekorasyonu 2. plana iten bir anlayışın maliyeti de farklı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, tek bir maliyet hesabı yapabilmek mümkün değil.

Ortalama bir maliyet analizi yapacak olursak döner salonu açmanın en az 100.000 TL gibi bir sermaye gerektirdiğini ifade edebiliriz. Yüksek kapasiteli, dört dörtlük bir dekorasyon fikriniz varsa en az 500.000 TL sermayeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Döner salonu açarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Döner salonu açmayı kafayı koyduysanız, aşağıda sizlerle paylaşacağımız hususları mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

  • Döner ustası olmadan döner salonu açılmaz. Bu nedenle, mutlaka işinin ehli bir döner ustası bulmalısınız. Ben yapacağım diyorsanız, 1-2 haftada öğrenebilecek bir konu değil. Tecrübeniz varsa siz de yapabilirsiniz. Yüksek kapasiteli bir döner salonu için en az 2 döner ustası istihdamı yapmalısınız.
  • Tavuk döner ya da et döner olsun, döner lezzeti işinizde başarılı olmak istiyorsanız, en önemli husus. Döner lezzetinden anlayan ustalar ile çalışın. Döneri tedarik ettiğiniz yerin kalitesini her zaman göz önünde bulundurun.
  • Lezzet kadar hijyen de çok ama çok önemli bir konu. Hijyen şartlarınız uygun değilse, müşteri portföyü oluşturamazsınız, parmakla gösterilen bir işletme olamazsınız.
  • İşletme lokasyonu çok önemli. Ne kadar yüksek kira, o kadar yüksek ciro. Bu ikisi arasındaki ilişkiyi iyi analiz edin. Her zaman yüksek kira, yüksek ciro anlamına gelmiyor çünkü.
  • İşletmenizi iyi bir şekilde dekore etmeniz oldukça önemli. Dekorasyon, rahatlık vb. unsurlar müşterilerinizi size tekrar getirecektir.
  • Döner salonu bayiliği alabilirsiniz. Bayilik kapsamında hazır müşteri kitlenize hizmet edebilirsiniz.
  • Ürün tedariği oldukça önemli bir husus. Döner ve ekmek tedariği için gerekli anlaşmalarınızı yapmalısınız. Bu konuda titiz ve seçici olmanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*