İş Fikirleri

Dondurma Dükkanı Açmak Karlı mı? Ne Kazandırır?

Dondurma dükkanı açmak, mevsimsel bir iş fikridir. Sadece dondurma işi yapacaksanız, bu işi yaz mevsiminde yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak doğru bir konumda ve kaliteli ürün hizmeti ilkesiyle açacağınız dondurma dükkanı, 3-4 ay gibi kısa sürede yoğun bir kar bırakabilmektedir. Öyleki bu kar ile 12 ayı kurtarabilirsiniz. Hatta ve hatta geliştireceğiniz konsept ile yaz kış demeden yan ürünler ile dükkanınızı açık tutabilir, işinizi sürekli yapılabilir pozisyona getirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere dondurma dükkanı açmak karlı mıdır? Dondurma dükkanı açma maliyeti 2021 ne kadar? Dondurma dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Bu ve daha farklı soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! Waffle dükkanı açmak

Dondurma dükkanı açmak karlı mı?

Hangi iş fikri olursa olsun yatırımcıların ilk soracağı soru ilgili sektörün karlı olup olmadığını araştırmak ve öğrenmektir. Dondurma dükkanı açmayı düşünen girişimciler de haklı olarak bu sektörün karlılığını araştırmaktadır.

Dondurma dükkanı açmak iş fikri, oldukça karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun temel nedeni ise yatırım maliyetlerinin oldukça az olmasıdır. Dondurma işinde ürünü toptan olarak alır, külah ile satışını yaparsanız. Kar marjı, %1000’lere kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle, işlek bir caddede kaliteli dondurma satacaksanız bu işten para kazanmanız kaçınılmazdır.

Dondurma dükkanı açarken işi hangi konsept ile yapacağınızı iyi belirlemelisiniz. Sonuçta dondurma işi mevsimseldir. Bu nedenle, kış aylarında işletmenizi kapatacak mısınız yoksa yan ürünlerle destekleyecek misiniz, bunun kararını vermelisiniz. Eğer işletmenizi kış mevsiminde kapatacak iseniz doğru bir şekilde aylık maliyet ve giderlerinizi hesaplamalısınız. Tüm sezonu ve yılı kurtaracak düzeyde yazın iş yapabilirsiniz. Ancak bu durum tam tersi bir şekilde de ilerleyebilir. Yazın güzel kazançlar elde etseniz de kış aylarını kurtaramayabilirsiniz. Bunun hesabını çok ama çok iyi yapmanızı öneriyorum.

İşletmenizi açarken dondurma dükkanı bayilik fırsatlarını da iyi bir şekilde araştırmanızı öneririm. Bayilik ile işletme açmanız durumunda toptan satışa ve dondurma dükkanı dekorasyonu gibi konularda daha rahat hareket edebilirsiniz. İlinizde ve bölgenizde dondurma bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz. Araştırdığınız firmaların şartları farklılık gösterebilir. Bayiliksiz ve bayilikli dondurma dükkanı açma koşullarını kıyaslayabilir ve size en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

Dondurma dükkanı açarken karlılığınızı günlük ve aylık cironuz belirleyecektir. Bu nedenle, oldukça işlek bir caddede ve sokakta dükkanınızı açmalısınız. İşlek olmayan bir bölgede işletmenizi açmanız durumunda hayal kırıklığı yaşamanız olasıdır. Yine ürünlerinizin kalitesi çok ama çok önemlidir. Sağlıklı, hijyenik şartlar altında üretilmiş ürünlerinizi çok daha kolay pazarlayabilir ve müşteri memnuniyetinizi üst düzeyde tutarak cironuzu daha hızlı artırabilirsiniz.

İşinizi doğru bir şekilde kurgulamanız durumunda sadece 3 aylık yaz mevsiminde 100.000 – 150.000 TL net kazanç elde edebilmeniz mümkündür. Bunun için ürün kalitesine, işlek lokasyona, ürün çeşitliliğine, modern ve şık tasarımlı bir işletme dekorasyonuna sahip olmalısınız. Günümüzde artık işletme açıldıktan sonra sabır gösterme durumu tamamen sona erdi. İşletme açılır açılmaz, kapatılır oldu. Böyle bir davranış size sadece zarar verecektir. Girişimcilik hayatınızda sabırlı ve kararlı bir şekilde davranmalısınız.

Mutlaka OKUMALISIN! Cafe açmak istiyorum sermayem yok!

Dondurma dükkanı açma maliyeti 2021 ne kadar?

Dondurma dükkanı açarken nasıl bir konsept belirleyeceğiniz maliyetlerinizi etkileyecektir. Yine dondurma dükkanı dekorasyonu için yapacağınız harcamaların boyutu da maliyet için oldukça belirleyicidir. Bu nedenle, standart bir maliyet hesabı yapmak yanlış olacaktır. Biz yine de ortalama bir dondurma dükkanı açma maliyetini sizinle paylaşmak istiyorum. Genel itibariyle dondurma dükkanı açma maliyeti 50.000 TL ile 100.000 TL arasında değişecektir. Bu tutarların altında bir dondurma dükkanı açmanız pek mümkün değildir. Ancak konseptinize göre maliyetleriniz, belirleyeceğiniz bu tutarların üzerinde söz konusu olabilir.

Tavsiye İş Fikri: Kuruyemiş dükkanı açmak karlı mı?

Dondurma dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Dondurma dükkanı açabilmeniz için birtakım belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir. Ancak öncesinde mutlaka iyi bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneriyorum. İşletme kuruluş işlemleri için muhasebeci ile anlaşırsanız, daha az hata ile çok daha hızlı bir şekilde işletmenizi kurabilirsiniz. Bu süreçte gerekli evraklar şu şekilde olacaktır:

  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı sureti
  • İkametgah belgesi
  • Tapu fotokopisi ya da kira kontratı
  • İmza sirküleri
  • Ticaret/Sanayi Odası/Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt
  • Ticaret/Esnaf sicil gazetesi
  • Sabıka kaydı
  • Vergi levhası

Bu belgelerin haricinde ek belgeler gerekebilir.

Karlı İş Fikri: Baklava Dükkanı Açmak

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu