Kripto Paralar

Dogecoin Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceği 2021-2022-2025

Birçok kripto para uzmanının projesini küçümsediği Dogecoin, 2021 yılının nisan ayına adeta damgasını vurdu. 2020 yılının nisan ayına göre Dogecoin tam 440 kat arttı. Bilindiği üzere her kripto parada olduğu gibi Dogecoin’de trend, yükseliş sonrası düşüşe döndü ve şu aralar Dogecoin, kendisine bir destek noktası arayışına girdi.

Peki ama Dogecoin nedir? Dogecoin ne işe yarar? Dogecoin geleceği 2021, 2022 ve 2025 yıllarında nasıl olur? Bu yazımızda tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz. Dogecoin geçmişi neydi, nereye geldi ve nereye gidecek? Tüm merak edilen soruların cevaplarını uzmanların görüşlerinden de yararlanarak bir tahmin çerçevesinde ele almaya çalışıyoruz. Öncelikle bu yazıda yer alan ifadeler, asla yatırım tavsiyesi değildir, sadece tahminlerden ibarettir. Bunu hatırlatmakta yarar var.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, Billy Markus tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Dogecoin çıkarılırken temel amaç şuydu: Bitcoin’den daha çok kitleye ulaşmak ve Bitcoin’i tahtından etmek! Buna ulaşmak için eğlenceli ve şaka amaçlı bir kripto para birimi oluşturmak gerektiğine inanılmıştır.

İlk olarak 2013 yılının Aralık ayından tanıtımı yapılan Dogecoin, Litecoin’den türetilmiştir. 2021 yılı Nisan ayı itibariyle üretilen Dogecoin miktarı 129 milyar adettir. Dogecoin destekçileri tarafından kullanılan ünlü ifade şudur: ”To The Moon”. Bu ifade, Dogecoin’nin yükselen ve yükselecek değerini ifade etmektedir. Sosyal medyada da oldukça destekçisi bulunan Dogecoin, özellikle Elon Musk’ın olumlu tweetlerinden sonra adeta ralli yapmaktadır. Ancak şunu da belirtelim: Elon Musk, yapmadıklarıyla da Dogecoin’nin çakılmasına neden olabilmektedir. Oldukça spekülatif bir kripto para birimi ile karşı karşıya olduğumuzu unutmamalıyız. 1 dakika içerisinde 6 TL’den 4 TL’ye çakılan bir coin, Dogecoin!

Dogecoin nedir ne işe yarar?

Dogecoin, yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Litecoin türevi bir kripto para birimidir. Litecoin’in Scrypt protokolüne dayanmaktadır. Ancak buna rağmen blok süresi, Litecoin’e göre daha kısadır. Litecoin’nin blok süresi 2,5 dakika iken Dogecoin’nin blok süresi 1 dakikadır. Dogecoin’de işlem süreleri oldukça hızlıdır ve düşük işlem ücretleri sunmaktadır. Aslına bakarsanız, Dogecoin’i bunlar öne çıkarmaz. Dogecoin’i özel kılan destekçileridir. Şaka amaçlı oluşturulan bu kripto para biriminin hiç de azımsanmayacak düzeyde destekçileri bulunmaktadır. Dogecoin’nin arkasında proje kalitesinden ziyade destekçilerinin Dogecoin’e olan inancı bulunmaktadır.

Dogecoin geçmişi fiyat analizi

Dogecoin, ilk çıktığı yıllara nazaran en büyük ralliyi ve yükselişi gerçekleştiren kripto para birimleri arasında yer alır. Dogecoin, günümüze kıyasla 500 kattan fazla artış göstermiştir. Özellikle 2021 yılı Nisan ayında yaptığı atak, herkesi şok etmiştir. Devamı da Mayıs ayında gelmiştir. 6 TL’ye kadar yükselse de kısa süre içerisinde 4 TL seviyesine tekrar geri gelmiştir.

Dogecoin, 2021 yılı Nisan ayında 0,50 dolar direncini kırmaya çalışsa da kıramamıştır. Daha sonra bu direnci kırmış ve 0,70 dolar seviyesine kadar yükselmiştir. Destekçileri ise Dogecoin’nin kısa sürede 1 dolar direncine ulaşacağını düşünmektedir.

Dogecoin geleceği nasıl olur?

Dogecoin’nin geleceğini tahmin etmek güç. Çünkü arkasında güçlü bir proje fikri bulunmuyor. Dogecoin’nin yaratmış olduğu komünitenin ise sonsuz bir güveni söz konusu. ”To The Moon” sloganıyla herkesi etkilemeye çalışıyorlar. Daha çok spekülatif bir şekilde yükseliş ve inişler söz konusu olabiliyor. Bu nedenle, Dogecoin geleceği konusunda net ve emin bir şekilde konuşmak çok doğru olmayacaktır.

Dogecoin fiyat tahmini 2021

Dogecoin fiyat tahmini 2021 yılı için 1 dolar hedeftedir. Bu hedefe yıl içerisinde çok yaklaşıldı. Dogecoin, 0,44 dolara kadar yükseldi. Bu hedef, gerçekleşir ya da gerçekleşmez, bilinmez ancak destekçileri bu konuda inançlı.

Dogecoin fiyat tahmini 2022

Dogecoin fiyat tahmini 2022 yılı için bir önceki yıla göre 2x veya 3x şeklinde değerlendiriliyor. Bu durum dogecoinin düşüş yaşamayacağı anlamına gelmiyor. Yıl içerisinde dalgalanmalar her zaman söz konusu olacaktır.

Dogecoin fiyat tahmini 2025

Dogecoin için her ne kadar 2025 yılı için 10 dolar tahminleri yapılsa da bu ihtimal oldukça düşük gözüküyor. Bunun temel nedeni ise projesi daha güçlü başka coinlerin de piyasada söz konusu olmasıdır. Ancak 10 dolar olma ihtimali imkansız veya sıfır değil. 10 dolar olma ihtimali olsa da bu çok düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Burada yer alan tüm bilgiler tamamen tahmini olup asla yatırım tavsiyesi değildir.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu