İş Fikirleri

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır? Getirisi Ne Kadardır?

Devlet tahvili, likit yatırım araçları arasında yer alır. Riski en az olan yatırım araçlarından birisi olan devlet tahvili, sabit gelir sunmakta olup devlet güvencesi ve garantisi altındadır. Yatırım portföyünü dengelemek isteyen yatırımcılar, devlet tahvili satın alarak portföylerinde güvenilir ve garantili yatırım araçlarına da yer vermektedir. Yazımızda devlet tahvili nedir? Nasıl alınır? Devlet tahvili getirisi ne kadar olur? ve benzeri soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Devlet tahvili nedir? Ne demek?

Devlet tahvili, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 1 yıldan uzun vadeli borçlanma senedidir. Devlet iç borçlanma senedi (DİBS) olarak da bilinmektedir. Bu senedi satın alınlar, vade sonunda faiz getirisiyle beraber ana paralarını geri almaktadır. Devlet tahvillerini sadece tüzel kişiler satın alabilmektedir. Bankalar da yatırım aracı olarak portföylerinde devlet tahvili bulundurmaktadır.

Devlet tahvilleri, devlet garantilidir. Riski yoktur. Bu nedenle, faiz getirisi azdır. Satın alacağınız devlet tahvillerini teminat olarak da kullanabilirsiniz.

Devlet iç borçlanma senetlerini, döviz endeksli veya sabit ya da değişken faizli olarak satın alabilmeniz mümkündür. Devlet tahvilleri, kuponlu ve kuponsuz olmak üzere iki farklı şekliyle ihraç edilebilmektedir. Kuponlu ihraç edilen devlet tahvillerinde faiz gelirleri belirli periyotlarda bir kereliğine mahsus alınabilmektedir.

Devlet tahvillerini iskontolu olarak satma şansınız bulunmaktadır.

Özetlemek istersek devlet tahvilleri hakkında şunları ifade edebiliriz:

  • Devlet garantilidir.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılır.
  • 1 yıldan uzun vadelidir.
  • Riski yoktur.
  • Likittir.
  • Sabit kazanç sağlarlar.
  • İskontolu olarak satış yapılabilmektedir.
  • 2. el piyasası bulunmaktadır.
Mutlaka Okumalısın! Altın mı döviz mi daha çok kazandırır?

Devlet tahvili nasıl alınır?

Devlet tahvilleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından satılmaktadır. Bu satış, birincil piyasada gerçekleşir. İhraç edilen bu devlet tahvilleri, vade sonuna kadar ikincil piyasalarda da işlem görebilmektedir. İkincil piyasada Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bağımsız olarak tüzel kişiler arasında alım-satım konusu yapılmaktadır.

İkincil piyasadan devlet tahvili satın alabilmeniz için banka, aracı veya özel finans kuruluşlarından birisiyle anlaşmanız gerekmektedir. Anlaşma yaptıktan sonra rahatlıkla devlet tahvili satın alabilirsiniz. Vade gelmemiş devlet tahvilinizi ikincil piyasada her zaman satabilirsiniz. Gerçek kişilerin devlet tahvili alamayacaklarını burada bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Devlet tahvilleri neden satın alınır?

Devlet tahvilleri, yatırımcısına birtakım cazip avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar sayesinde yatırımcılar, portföylerinde devlet tahvili bulundurmaktadır.

Peki ama nedir bu cazip avantajlar?

  • Devlet tahvilleri, likittir. Dilenen zamanda satışı yapılabilmekte ve nakde çevirilmektedir.
  • Devlet garantisi altındadır. Riski yoktur. Vade sonunda devlet, mutlaka anapara ve faiz getirisini yatırımcısına öder.

Bu avantajlar nedeniyle yatırımcılar, devlet tahvillerini satın almaktadır.

Faizsiz devlet tahvili nedir?

Son günlerde faizsiz devlet tahvillerinden sıklıkla bahsedilmektedir. Faizsiz devlet tahvilleri, altına endekslidir. Bankalara giderek altınlarınızın karşılığında altına endeksli TL cinsi devlet tahvili satın alabilirsiniz. Bu tahviller, vergi avantajına sahip olup kesinti oranı %0’dır. 6 ayda 1 kez olmak üzere %1,2 getiri oranı bulunmaktadır.

Faizsiz devlet tahvilleri, altın fiyatına endekslidir. Vade sonunda dilerseniz TL, dilerseniz altın alabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Borsa nedir? Nasıl yatırım yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu