İş Fikirleri

Damacana Su Kar Marjı 2022 Nedir? Su Bayisi Açmak Karlı Mı?

Yazımızda damacana su dükkanı açmak iş fikri ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Damacana su kar marjı ne kadar? Sucu dükkanı açmak mantıklı mı? Damacana su dükkanı açmak karlı mı? Damacana su bayiliği nasıl alınır? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde artık şebeke suları ne yazık ki tercih edilmemektedir. Bunun başlıca nedeni ise şebeke sularının sağlıklı olmamasıdır. Hal böyle olunca vatandaşlarımız, su içmek için hazır damacana suları tercih etmektedir. Vatandaşlarımızın damacana suları tercih etmesi ise dikkate değer bir iş sahasını beraberinde getirmiştir. Ülkemizde damacana su dükkanı açmak konusunda birçok marka bulunmaktadır. Siz de bu markalardan birisinin bayiliğini alarak bu sektörde girişimde bulunabilirsiniz.

Damacana su dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, mutlaka bu makalemizi A’dan Z’ye incelemenizi tavsiye ediyoruz. Yazımızda damacana su bayiliği alarak faaliyet gösterecek olanlar için oldukça kapsamlı bilgilere yer verdik.

Damacana su kar marjı 2021 yılında ne kadar? Damacana su bayisi açmak karlı bir iş fikri mi? Ne kadar kazanırım? Ne kadar sermaye gerekiyor? Bu sektörde başarılı olmak için püf noktalar nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Damacana su dükkanı açmak mantıklı mı?

Damacana su dükkanı açmanın mantıklı olup olmayacağı tamamen sizin kişisel durumunuza bağlıdır. Ülkemizde binlerce damacana su firması bulunmakta olup faaliyet göstermektedir. Bu işletmelerden bazıları hatırı sayılır paralar kazanırken bazıları kısa sürede işletmelerini kapatabilmektedir.

Peki ama bu farklılık nelerden kaynaklanıyor?

Bu farklılık, işin püf noktalarını hem bilmekten hem de tecrübe etmekten kaynaklanıyor. Bu püf noktaları sizler için sıralamakta fayda var:

 • Damacana su sektöründe rekabet yoğundur. Bu nedenle, sabırlı iseniz bu sektöre adım atmalısınız.
 • Kar marjı çok yüksek değildir. Asıl pasta payını su fabrikaları almaktadır.
 • İlk aşamada reklam ve tanıtım çok ama çok önemlidir. Burada da sabır oldukça işinize yarayacaktır.
 • İşletmeyi açtıktan sonra köşedeki sıradan bir büfe dahi sizden daha çok su satabilir. Buna hazırlıklı olun.
 • İlk aşamada dikkat çekici kampanyalarla adınızı duyurmaya çalışın.
 • Maliyet planınızı mutlaka yapın. Su fabrikasının size olan uzaklığı dahi maliyetlerinizi doğrudan etkileyecektir.
 • Sadece hane halkını hedeflemeyin. Marketler, iş yerleri, büfeler ve diğer potansiyel kesimleri de hedeflenen müşteri portföyü içerisinde değerlendirin.
 • Fiyat oldukça önemli bir mevzu. 50 kuruş yüksek olduğunuz için müşteri kaybedebilirsiniz.
 • İş zahmetli. Taşıması, getirmesi, götürmesi yorucu bir alan. Buna hazırlıklı olmalısınız.
 • Damacana taşıma için mutlaka bir personel ve araç tahsis etmeniz gerekiyor.
 • Su kaliteniz çok önemli. Sonuçta insanlar, damacana su tercihi yaparken sağlıklı bir su içmek istemektedir.

Eğer işin püf noktalarını bilir ve uygularsanız damacana su sektöründe başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Damacana su bayiliği için ne kadar sermaye gerekir?

Damacana su sektöründe girişimde bulunmak için çok yüksek sermayeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ancak bu hiç sermaye gerekmiyor, anlamına gelmemektedir. Damacana su dükkanı açarken ihtiyaç duyacağınız bazı gider kalemleri bulunmaktadır. Bu giderlere ortalama olarak değinelim.

 • Kamyonet: Damacana su taşımak için mutlaka bir kamyonet satın almalısınız. 2. el bir kamyonet işinizi görecektir. Ortalama 40.000 TL 2. el bir kamyonet için yeterli olacaktır.
 • Demirbaş: Bilgisayar, telefon, masa, sandalye vb. harcamalarınız olacaktır. Tüm bu demirbaş alımı için en az 5.000 TL yeterli olacaktır.
 • Damacana su: İşe başlarken en az 200 adet damacana su satın almalısınız. Bunun için ortalama 3.000 TL yeterli olacaktır.
 • Vergi, kira, depozito vb.: İşletme kuruluşu için bir takım giderleriniz olacaktır. Çok yüksek kiralı, işlek bir dükkana ihtiyacınız olmayacaktır. Deposu olan, yeterli alana sahip şehir merkezine yakın bir iş yeri işinizi görecektir. Bunun için ortalama 3.000 TL yeterli olacaktır.

Normal şartlar altında ortalama 50.000 TL sermaye ile damacana su dükkanı açabilirsiniz. Ancak bu maliyet kalemleri içerisine mutlaka reklam ve tanıtım giderlerinizi de eklemeyi unutmayın. Ayrıca personel maliyetiniz de olacaktır. Kira, personel, reklam vb. giderleriniz işletme faaliyet gösterdikten sonra oluşacağı için ilk aşamada maliyete eklenmemiştir.

Mutlaka İncelemelisin! İşyeri Kurma Kredisi Veren Bankalar Listesi

Damacana su dükkanı açmak karlı mı?

Damacana su dükkanı açarsam ne kadar kazanırım, sorusunun cevabını merak ediyorsunuzdur. Genel itibariyle, ne kadar kazanacağınızı söylemek yanlış olacaktır. Çünkü bu sektörde karlılığınızı doğrudan sürüm belirleyecektir. Ne kadar çok reklam yapar, ne kadar çok damacana su satarsanız karlılığınız da o oranda artacaktır. Ortalama 5-6 TL’ye satın alacağınız damacana suları 10-11 TL’ye satacaksınız. Bu da %100 kar marjı anlamına gelmektedir. Damacana su kar marjı 2022 yılı itibariyle %100 diyebiliriz.

Günde 100 adet damacana su satmanız durumunda günlük 500-600 TL kazanç elde etmeniz mümkün olacaktır. Bu da aylık ortalama 15.000 TL kazanç anlamına gelmektedir. Aylık giderinizin 6.000 TL – 7.000 TL olması durumunda 8.000 TL – 9.000 TL kazanç elde edebilirsiniz.

NOT: Kazanç durumu, tamamen sürüme bağlıdır. Günde 50 adet damacana su satabileceğiniz gibi günde 200 adet damacana su da satabilirsiniz. Bu durum, reklam gücünüze, müşteri memnuniyetine, zamana ve sabıra bağlıdır.

Tavsiye İş Fikri: Dondurma Dükkanı Ne Kadar Kazandırır?

Damacana su bayiliği nasıl alabilirim?

Damacana su markaları ile irtibat kurarak hem bayilik şartlarını öğrenebilir hem de bayilik alabilirsiniz.

Başlıca bayilik alabileceğiniz markalar şunlardır: Hayat Su, Erikli Su, Damla Su, Saka Su, Sırma Su ve diğer ulusal ve yerel markalar.

Bayilik almadan önce insanların memnuniyetini de araştırmanızı öneriyoruz. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra nihai kararınızı verebilirsiniz.

Farklı Bir İş Fikri: Ticari Taksi Fiyatları ve Aylık Kazancı

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu