İş Fikirleri

Çiğköfte Dükkanı Açmak Mantıklı mı? Karlı mı?

Çiğköfte dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, bu yazımızda çiğköfte dükkanı açma iş fikri ile ilgili birçok detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Bu iş fikri mantıklı mıdır? Çiğköfte dükkanı cirosu ne kadar olmaktadır? Dekorasyonu önemli midir? Çiğköfte dükkanı açmak için neler gereklidir? Açma maliyeti 2021 yılında ne kadar olur? Ve daha birçok sorunun cevabını bu yazımızda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Çiğköfte dükkanı açma iş fikri, birçok girişimcinin detaylarını merak ettiği iş fikirlerinin başında geliyor. Ancak şunu da belirtmemizde fayda var: Çiğköfte dükkanı, hem en çok açılan hem de en çok kapanan iş fikirlerinin başında geliyor. Yapılan hatalar, alınan hızlı kararlar, kolay para kazanma duygusu birçok hatayı da beraberinde getirmekte ve kurulan işletmenin kapanmasıyla hayal kırıklığına neden olmaktadır. Bu nedenle, özellikle çiğköfte dükkanı açma fikri olanların adımlarını dikkatli bir şekilde atmaları gerekiyor. Dışarıda görülen ve aktif olan çiğköfte dükkanları olduğu kadar bir o kadar da kapanan işletmelerin olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bu yazının amacı da aslına bakarsanız, bu durumu vurgulamak ve adımların doğru bir şekilde atılması noktasında yardımcı olmaktır.

Karlı İş Fikri: Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Çiğköfte dükkanı açmak mantıklı mı?

Son dönemlerin en popüler iş fikirlerinin başında çiğköfte dükkanı açmak geliyor. Bunun temel nedeni ise oldukça düşük sermaye ile kurulabilmesi ve iş tutturulmuşsa oldukça kazançlı olmasıdır. Bayilik ücretinin alınmadığı günümüzde sektörde birçok fırsat doğmuştur. Aynı zamanda makine ve ulaşım teknolojilerinin günümüzde gelişmesi de sektörü oldukça canlandırmış ve çiğköfte, son 15 yılda ülkemizin en popüler fast food sektörlerinden birisi haline gelmiştir.

Çiğköfte sektörü, 2012 yılında ülkemizin en kazançlı ve zirvede olan sektörlerinden birisi haline geldi. 2012 yılı sonrasında ise sektöre ucuz ürün hakim olmaya başladı ve kalitesiz ürünler satan işletmeler çoğaldı. Özellikle etsiz çiğköfte sektöründe kalitesizlik baş gösterdi. Böyle olunca birçok irili ufaklı işletme tutunamadı.

Eğer çiğköfte dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, mutlaka ama mutlaka ne sermayeden ne iyi bir lokasyondan ne de lezzetten kaçınmamalısınız. Çiğköfte sektöründe başarıyı belirleyen temel faktörler şunlardır:

 • Yeterli sermaye
 • İyi bir lokasyon
 • Kalite ve lezzet

Yeterli sermaye ile kastım şudur: 5.000 TL ya da 10.000 TL ile çiğköfte dükkanı kurulmaz. Dekorasyona, dizayna, ekipmanlara, görselliğe önem vermelisiniz. Gerekli tadilat ve bakımları yaptırmalısınız. Paket kurulumlardan uzak durmalısınız.

Kesinlikle işlek bir cadde üzerinde işyeri ve çok fazla rakibinizin olmadığı bir lokasyon keşfetmelisiniz. Aksi takdirde, yeteri kadar sirkülasyon sağlayamazsınız.

Kalite ve lezzet, size müşterilerinizi tekrar getirecek en önemli unsur olacaktır. Bu nedenle, bayilik tercihinizi doğru yapmalı ve kalite ve lezzetten ödün vermemelisiniz.

Yukarıda vurguladığım 3 temel unsura dikkat edilirse, oldukça kazançlı bir sektör olan çiğköfte dükkanı açmak oldukça mantıklı olacaktır.

ŞU BİLGİYİ UNUTMAYIN: Çiğköfte sektöründe aktif olan işletmeler kadar hızla açılıp, hızla kapanmak zorunda kalan işletmeler de söz konusudur! Bunu bilerek adımlarınızı doğru atmalısınız.

Farklı bir iş fikri: Kasap dükkanı açmak! Detaylara göz gezdirmenizde fayda var.

Çiğköfte dükkanı açmak karlı mıdır?

Çiğköfte sektörü, düşük sermaye ve ücretsiz bayilik sistemi nedeniyle kolaylıkla faaliyet gösterilebilecek bir sektör olsa da bu durum, yüksek rekabete neden olmaktadır. Aynı zamanda sektörün karlılığı da buna eklenince sektör, birçok girişimcinin radarına girmektedir. Ülkemizde 30 binden fazla çiğköfte dükkanı faaliyet göstermektedir.

Ürüne göre değişmekle birlikte çiğköfte sektörü kar marjının %100’den fazla olduğu bilinmektedir. Çiğköfte sektörü karlı bir sektördür ancak bu durum, her girişimcinin kar elde edebileceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, yoğunlaşılması ve dikkate alınması gereken husus ”Bu sektörde nasıl yüksek ciro elde edebilirim?” olmalıdır. Çiğköfte dükkanı cirosu, işletmeden işletmeye değişmektedir. Günlük 2.000 TL ciro elde eden de olmaktadır, günde 200 TL ciro elde eden işletme de bulunmaktadır. Bu nedenle, çiğköfte dükkanı açmadan önce odaklanılması gereken konu bellidir.

Kazançlı İş Fikri: Sürücü Kursu Açmak

Çiğköfte dükkanı açma maliyeti 2021 ne kadar?

2021 yılı itibariyle tam donanımlı, görünüm açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan, konsepti sektöre uygun bir çiğköfte dükkanı açma maliyeti 40.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir.

Sektörde hazır teslim çiğköfte dükkanı paketleri bulunsa da bu paketleri tavsiye etmiyorum. Bu paketler ile kurulan dükkanlar, oldukça basit ve sıradan bir görünüme sahip olmaktadır. Profesyonel gözükmemektedir. Bu nedenle, hayalinizi kurduğunuz dükkanı, bayilik şartlarını da gözeterek istediğiniz gibi oluşturmanızı öneriyorum.

Çiğköfte dükkanı için bayilik almalı mıyım?

Bayilik sistemi ile dükkanınızı kurmanızı öneririm. Marka algısını mutlaka göz önünde bulundurun. Bu durumda, kısa zaman içerisinde müşterileriniz size güven duyacak ve sizden alışveriş yapacaklardır.

Peki ama hangi markayı tercih etmeliyim?

Bu sorunun cevabını size vermeyeceğim. Kısa bir araştırma sonrası hangi markayı tercih etmeniz gerektiğini zaten bulacaksınız. Müşteri yorumları, piyasa araştırması vb. hususları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Araştırmalarınızı lezzet ve kalite odaklı yapmalısınız.

Size ilham vermesi açısından sektörle alakalı güzel bir videoyu sizlerle paylaşıyorum. Aylık net 45.000 TL karı anlatan bir çiğköfte girişimcisi, konsepti ve dikkat edilmesi gereken hususlar…

Çiğköfte dükkanı açarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Açacağınız dükkanın lokasyonu, işlek bir yerde olmalıdır. Az kira öderseniz, az satarsınız. Bu konu, tartışılmaz. Sirkülasyonunuz mutlaka yüksek olmalıdır.
 • İşletmenizde temiz, güler yüzlü ve hijyenik bir hizmet anlayışı hakim olmalıdır.
 • İşletmenin görünümü konusunda şüphe duymamalısınız. Bu nedenle, işletme kuruluş masrafları için yeterli sermaye ayırmalısınız.
 • Ürün kaliteniz yüksek olmalıdır. Ürün lezzetiniz, insanlara hitap etmelidir.
 • Güvenilir, sağlam bir bayii ile çalışmalısınız.
 • Yazın işleriniz yarı yarıya düşecektir. Bu nedenle, yan ürünlerin satışı konusunu mutlaka bayinizle görüşmenizi tavsiye ederim.
 • Tecrübeniz hiç yoksa işe dair gerekli deneyime sahip olmalısınız.
 • Yemeksepeti.com vb. uygulamalara mutlaka kaydınızı yaptırmalısınız.

Kazançlı İş Fikri: Şarküteri Açma Maliyeti

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu