Devlet Destekleri

Çeyiz Parası Ne Zaman Elimi Geçer 2020?

Çeyiz mevzusu, evlilik hazırlığı yapan birçok kişi tarafından gündemine alınan bir konudur. Evlilik yapmadan önce yapılan hazırlıklarla çeyiz hazırlanır. Bu konuda, devletin önemli desteklerinin olduğunu da gözlemlemekteyiz. Çeyiz parası devlet desteği konusunu ikiye ayırmak gerekiyor: Çeyiz parası ve çeyiz hesabı. Her ikisi de farklı konulardır. Bu iki farklı konuyu ele alıp ayrıca çeyiz parası ne demek, kimlere verilir, çeyiz parası ne zaman elime geçer 2020, çeyiz parası alma şartları 2020nelerdir, yaş sınırı var mı, çeyiz parası ne kadar ve benzeri soruların da cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi iki farklı konuyu ayrı ayrı ele alacağız.

  1. İlk olarak çeyiz parası konusunu işleyeceğiz.
  2. Sonra ise çeyiz hesabı konusunu ele alacağız.

Çeyiz parası ne demek?

Çeyiz parası, herkese verilmemektedir. Sadece anne veya babasından yetim aylığı alan ve evlenecek olan bayanlara verilmektedir. Geri ödemesiz bir yardım türüdür.

Anne veya babasından yetim aylığı alan bayan, evlenmesi halinde yetim aylığı kesilir. Buna karşılık, devlet evlendiği ve yetim aylığı almayacağı için bayana toplu bir para yatırır.

Resmi nikah şarttır. Yukarıda ifade ettiğim gibi sadece yetim aylığı alan ve resmi nikahla evlenen bayanlara verilir. Daha önce başvuru yapmadıysanız ve anlattığım bu kriterleri sağlıyorsanız, geriye dönük olarak da bu parayı alabilirsiniz.

Genel itibariyle, çeyiz parası alma şartları nelerdir, sıralayalım.

  1. Anne veya babadan yetim aylığı almak
  2. Resmi nikah ile evlenmek

Bu iki şartı sağlıyorsanız, çeyiz parası alabilirsiniz.

Çeyiz parası alabilmeniz için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Çeyiz parası ne kadar 2020?

Çeyiz parası, bayanın evlendiği tarihte almış olduğu yetim aylığının 24 katıdır. Çeyiz parası, 24 aylık bir toplu ödemedir.

Evlenilen tarihte alınan yetim aylığı 1.000 TL ise alınacak çeyiz parası 24.000 TL olur.

Çeyiz parası ile 24 ay peşin olarak yetim aylığı aldığınızı söyleyebilirim. Ancak evliliğiniz sürdüğü sürece yetim aylığı alamazsınız. Evliliğiniz diyelim ki 10. ayda sonlandı, diyelim. Bu durumda, 14 ay sonra 24 ay bitiminde tekrar bekar olduğunuz için yetim aylığı almaya başlarsınız.

Çeyiz parası ne zaman elime geçer 2020?

Çeyiz parası, başvuru yapılmasını takiben 2 ay içerisinde başvuru sahibinin eline geçer. Çeyiz parası, Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.

Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır?

Çeyiz parası başvurusu yapmak için ilinizde bulunan SGK İl Müdürlüğü’ne gitmeniz ve başvurunuzu bu müdürlükte yapmanız gerekmektedir.

Çeyiz hesabı ne demek?

Çeyiz hesabı, bankadan çeyiz hesabı açtıranların bu hesapta birikim yapmaları halinde toplam birikimin vade süresine göre %10, %15 veya %20’si kadar devlet katkısının eklendiği bir hesap türüdür.

Çeyiz hesabını herkes açtıramamaktadır. Çeyiz hesabı için bir takım şartları sağlamanız gerekmektedir. İşte o şartlar:

  • 24 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekmektedir.
  • Hiç evlilik yapmamış olmanız gerekmektedir.
  • Evlenmeden önce çeyiz hesabınıza düzenli olarak en az 3 yıl birikim yapmalısınız. Düzensiz ödemeler yapılırsa devlet katkısı yapılmaz.
  • 27 yaşından önce evlenilmesi gerekmektedir.

Herhangi bir banka üzerinden bir kişi, en fazla 1 çeyiz hesabı açtırabilir. Ayrıca, çok etkili ve faydalı bir devlet desteği söz konusu değildir. Sınır vardır. 100.000 TL birikiminiz için devlet size süre bitiminde 20.000 TL katkı sağlamıyor. Bunun yerine, birikiminizi vadeli mevduat hesabınızda yapın, her yıl bileşik faiz üzerinden gelir elde edin, daha iyi.

Tavsiye Makale: En yüksek faiz veren banka

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı