İş Fikirleri

Cep Telefonu Aksesuar Dükkanı Açmak 2022 Karlı mı?

Cep telefonu aksesuar dükkanı açmak iş fikrini bu yazımızda tam anlamıyla ele alıyoruz. Siz de cep telefonu dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, yazımızı inceleyerek sektöre bir adım önde adım atabilirsiniz. Çünkü yazımızda aklınızda soru işareti olan birçok konuya parmak basıyoruz. Cep telefonu aksesuar dükkanı açmak mantıklı mı? Cep telefonu dükkanı açmak karlı mı? Kazancı ve getirisi ne olur? Telefonculuk işinde para var mı? Cep telefonu dükkanı açma maliyeti 2022 yılında ne kadar? Ne kadara mal olur? Ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Cep telefonu aksesuar dükkanı açmak mantıklı mı?

Günümüzün en yaygın ve teknolojik aygıtları haline gelen cep telefonları, popülerliliğini halen korumaktadır. Her geçen yıl yapılan teknolojilik yenilikler sayesinde tasarımlar, özellikler, kullanıcı deneyimleri sürekli değişiyor. Böylesine bir atmosferde cep telefonu dükkanı açmak mantıklı mıdır, diye soruyorsunuzdur.

Şimdi bu sorunun cevabını verelim: Evet, günümüzde cep telefonu dükkanı açmak oldukça mantıklı bir iş fikridir. Ancak belirtmeliyim ki, bu mantık, nasıl adım atacağınızla doğrudan alakalıdır. Hangi sektörde olursa olsun, başarılı bir girişimciliğin belli başlı kuralları vardır. Bu kurallara uymanız durumunda siz de cep telefonu dükkanı açarak mantıklı bir girişimde bulunmuş olursunuz.

Şimdi hem bu kurallara geçelim hem de cep telefonu dükkanı açma konusundaki tavsiyelerimizden bahsedelim.

 • Ülkemizde her yıl 10 milyon adetten fazla cep telefonu satılmaktadır.
 • Ülkemizde cep telefonları, sıklıkla değiştirilmektedir. Cep telefonu değiştirme sıklığı neredeyse 1 yıldan daha azdır. Yani, bir kişi satın aldığı cep telefonunu 1 yıldan daha az süre kullandıktan sonra satıyor, yenisini alıyor. Ülkemizde bu konudaki oran %50’den fazladır.
 • Cep telefonları, neredeyse bilgisayarın yerini aldı, alacaktır. Gelecekte ne olur bilinmez ancak uzun süre cep telefonunun tahtını yerinden edecek bir cihaz, kolay kolay çıkmayacaktır.
 • Sıfır cep telefonu satışındaki kar, ikinci el cep telefonu satışındaki kardan daha az olur. Bu nedenle, 2. el satışları daha çok yapmak sizin için avantajdır. Cep telefonu fiyatlarının ne kadar yükseldiğini hepimiz biliyoruz. Bu da şu demek ki, insanlar 2. el piyasasına gün geçtikçe daha da sıcak bakacaktır.
 • Cep telefonu aksesuar dükkanı açacak olanlar, iş yeri konumunu diğer sektörlere nazaran daha fazla düşünmelidir. Cep telefonu dükkanınız için mutlaka işlek ve yaya trafiği olan bir konumda açmalısınız. Bu durumda aklınıza hemen kira gideri gelmiştir. İlk aşamada olabildiğince kira için pazarlık yapmalısınız. Canlılığı zayıf bir yerde düşük kira ile dükkan açmak daha mantıksız girişim olacaktır.
 • Güleryüzlü dürüst esnaflık, her sektör için geçerli bir kuraldır. Yan yana iki farklı dükkan, aynı ürünü aynı fiyatla satıyor, biri batıyor diğeri çıkıyor. Fark ne olabilir sizce?
 • Sektörde tecrübe sahibi olmanız oldukça önemli. Özellikle 2. el cep telefonu alış ve satışlarda çok dikkatli olmalısınız.
 • Teknik servisten anlayan bir ekip kurabilirsiniz. Bu hizmet sunumunuz, cironuzu oldukça etkileyecektir.

Cep telefonu dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Cep telefonu dükkanı ne kadara mal olur sorusunun cevabını merak ediyorsunuzdur. İşin açıkcası, maliyet konusunda tek bir tutar paylaşmak yanlış olacaktır.

Öncelikle nasıl bir cep telefonu dükkanı açmak istiyorsunuz?

Bu sorunun cevabı, kişiden kişiye göre değişecektir. Bu da her bir cep telefonu dükkanı açma maliyetinin farklı olacağını bize göstermektedir. Ancak minimum düzeyde bir maliyet bilgisi sizinle paylaşacağım. Buna göre, eğer cep telefonu dükkanı açmayı düşünüyorsanız, en az 50.000 TL sermayenizin olması gerekecektir.

KOSGEB’den hem hibe hem de kredi almayı düşünür müsün? Cevabın evetse devlet destekleri kategorimizi mutlaka incelemelisin.

Ancak ürün çeşitliliğine önem vermelisiniz. Bu da yüksek sermaye ihtiyacınız olacak demektir. Kredi konusunda temkinli davranmanızı öneririm. Bu nedenle, öz kaynağınız yeterli ise kredi borcundan uzak durmalısınız.

Mutlaka Okumalısın! Sermayesiz para kazanmanın yolları

Cep telefonu dükkanı açmak karlı mı? Kazancı ve getirisi nedir?

Cep telefonu dükkanı açmak karlı bir iş fikridir. Ürün yelpazesi oldukça geniştir. Ürünlerin kar marjı ise birbirinden farklıdır. Cep telefonu dükkanında satışını yapabileceğiniz ürün ve hizmetler şu şekilde olacaktır:

 • 0 cep telefonları
 • 2. el cep telefonları
 • Cep telefonu aksesuarları (Kılıf, şarj aleti, ekran koruyucusu vb.)
 • Kontür yükleme
 • Faturalı ve faturasız hat satışı
 • Fatura ödeme

Eğer işlek bir caddede dükkanı açmayı düşünürseniz, giderleriniz daha çok olsa dahi kazancınız daha fazla olacaktır. Bu nedenle, işletmenizi işlek bir caddede açmayı düşünmelisiniz. İşlek bir caddede açacağınız cep telefonu dükkanının getirisi aylık bazda en az 15.000 TL olacaktır.

Ciro, satışlar ülke ekonomisine bağlı olarak da değişebilmektedir. 2022 yılı itibariyle ülke ekonomisi durgunluk içerisindedir. Bu nedenle, yukarıdaki tahminler, normal bir ekonomi için geçerli olacaktır.

Çok kazandıran iş fikirlerinden birisi de mobilya mağazası açmaktır. Detayları https://parahayali.com/mobilya-magazasi-acmak/ bağlantısında paylaştık.

Cep telefonu dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

İşletme açmadan önce mutlaka bir muhasebeci ile anlaşınız. Bu işlerinizi oldukça kolay bir hale getirecektir. İlk adım, iş yerini fiziki olarak belirlemektir. Bunun haricinde aşağıdaki belgeler de süreç içerisinde sizden talep edilecektir.

 • İkametgah belgesi
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • İki tane fotoğraf
 • İş yerinin tapu fotokopisi
 • Eğer iş yeri kira ise, kira sözleşmesinin aslı veya noter tasdikli örneği
 • Yapı kullanma için izin
 • Vergi levhası
 • Ticaret odasına veya kayıt olacağınız esnaf odasına kayıt olduğunuza dair belgenin fotokopisi
 • Sigorta belgesi ya da bağ-kur belgesi, emekli iseniz emekli kimlik cüzdanının fotokopisi
 • İş yeri çalışma izin ve ruhsatı
 • Sabıka kaydı

Telefon satışı yetki belgesi de almanız gerekebilir. Ayrıca bayilik alarak işletmeyi açacaksanız, bu durumda noter onaylı bayilik sözleşmesi yapmanız gerektiğini de vurgulamak isterim.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu