Kripto Paralar

Cardano (ADA) Coin Fiyat Tahmini & Geleceği 2021-2022-2025

Yazımızda Cardano coin fiyat tahmini, Cardano (ADA) coin geleceği 2021, 2022 ve 2025 yılları kapsamında ele alınmaktadır. Bu yazıda yer alan tahmin ve gelecek konusundaki bilgiler herhangi bir kesinliği ifade etmemektedir. Tamamıyla uzman kişi ve kuruluşların beklentileridir. Bu nedenle, burada yer alan tahminleri yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirmek yanlış olacaktır. Geçmişte birçok uzman ve tahmin kuruluşlarının tahminlerinde yanıldığını da belirtmekte fayda var.

Cardano nedir?

Cardano coin, Charles Hoskinson tarafından geliştirilmiştir. Cardano, bir hisse ispatı blockchain projesidir. ADA ise Cardano ağının kripto para birimidir. Aslına bakılırsa, halk arasında Cardano coin ya da ADA, aynı kripto para birimini ifade etmektedir.

2021 yılına kadar Cardano (ADA), altcoinler arasında parlayan bir yıldız haline gelmiştir. Gerek projesiyle gerekse fiyat istikrarıyla birçok kripto para yatırımcısının güvenini kazanmıştır. Cardano, birçok kesimin katkılarıyla oluşturulan bir projedir. Önemli ağ teknolojilerinde olduğu gibi Cardano da merkeziyetsiz bir yapıya kavuşmayı hedeflemektedir. Farklı alanlarda çalışan mühendisler, bilim adamları, matematikçiler ve advanced yazılımcılar, Cardano projesinin oluşturulmasına büyük katkı sağlamışlardır. Öyle ki ADA ismi, ünlü matematikçi bilim insanı Ada Lovelace’dan gelmektedir.

Cardano geliştiricisi Charles Hoskinson, aslında Ethereum’un kurucu ortağıdır. 2015 yılında Cardano’yu geliştirmeye başlayan Hoskinson, 2017 yılında Cardano’yu tam anlamıyla başlatmıştır. Bu sürece Cardano Vakfı, IOHK ve EMURGO dahil olmuştur.

Kurucusu Hoskinson olan Input Outpu Hong Kong (IOHK), Cardano projesini geliştiren şirket olarak kabul edilmektedir. IOHK, Cardano’nun geliştirilmesinden sorumludur.

Cardano Vakfı, İsviçre merkezlidir. Cardano markasının sahibi olan Cardano Vakfı, protokolün aynı zamanda yasal vasisi konumundadır. Cardano’nun tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmakla sorumludur.

EMURGO ise kar amacı güden Cardano’nun kurucu üyesi kuruluşudur. EMURGO, ticari girişimlerde bulunarak Cardano’yu geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışmaktadır.

Cardano ve ADA nedir ne işe yarar?

Cardano coin, üçüncü nesil bir blockchain projesidir. 1. nesil Bitcoin, 2. nesil ise Ethereum olarak kabul edilmektedir. Cardano coin, Ethereum’nun en büyük rakibi olarak nitelendirebiliriz. Bunun nedeni ise Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye çalışmasıdır. Cardano, Ethereum’un güncellenmiş bir versiyonu olarak ifade edilebilir.

Cardano şuna yarar: Blockchain üzerindeki ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye çalışır. Çoklu varlık defteri ve doğrulanabilir akıllı sözleşmelere sahip bir platformu hedefler. Diğer nesillerdeki eksiklikleri ortadan kaldırmaya çalışır ve bu doğrultuda gelişme hedefindedir.

Bitcoin, malumunuz üzere İş İspatı üzerinden çalışır. Bu nedenle Elon Musk’ın olumsuz olarak değerlendirdiği enerji maliyetleri yüksektir. Cardano ise Hisse İspatı ile çalışmaktadır. Hisse İspatı ise İş İspatı’na göre daha az enerji maliyetine neden olmaktadır. Bu da önemli bir farklılıktır.

Kripto paraların piyasa değerlerine bakıldığında Cardano coinin binlerce kripto para birimi içerisinde 4. sıraya yükseldiğini görüyoruz. Tüm piyasa, Cardano projesinin öneminin farkında.

ADA ise Cardano platformunun kripto parasıdır. Platform üzerindeki işlemler için kullanılmaktadır. ADA, günümüzde hem yatırım hem de değer saklama aracı olarak tutulmaktadır. Önümüzdeki yıllarda ADA, Cardono platformu üzerinde ortaya çıkacak uygulama ve hizmetlerde kullanılacaktır.

Cardano coin fiyat tahmini

Cardano coin fiyat tahmini yapmadan önce geçmişten günümüze Cardano coin fiyat geçmişi ve Cardano coin fiyat grafiği konusunda bilgilendirme yapmak faydalı olacaktır. Bu sayede Cardano (ADA)’nın nasıl bir seyir izleyerek günümüze kadar geldiğini konusunda fikir sahibi olabiliriz.

Cardano Coin Fiyat Grafiği

Cardano coin fiyat geçmişine bakacak olursak 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 0,08 dolar seviyesinde seyretmiştir. 2018 yılı Ocak ayında (Yaklaşık 3 ay sonra) yaklaşık 13 kat artarak 1 dolar seviyesine yükselmiştir. Ancak 2018 yılı Mart ayında eski fiyat seviyesine gerilemiştir. 2018 yılı Mart ayından sonra ve 2019 ile 2020 yıllarında Cardano coin, 0,03 dolar ile 0,19 dolar arasında dalgalı bir seyir izlemiştir. 2021 yılı Ocak ayında ise Cardano coin, yükselişe geçmiştir. 0,20 dolar seviyesinden 2 dolara kadar yükseliş göstermiştir. Günümüzde Cardano coin, 2 dolar seviyesindedir.

Cardano coin fiyat tahminleri

Peki ama Cardano coin fiyat tahminleri ne yönde? Cardano coin, 2021 yılındaki yükselişini devam ettirecek mi? Uzmanlar ve kuruluşlar, Cardano coin fiyat tahmini için ne diyor? Tüm bu soruların yanıtını vermeye çalışalım.

Cardano coin fiyat tahmini 2021

Yabancı platformların Cardano coin fiyat tahmini 2021 yılı için paylaştıkları verileri aşağıda paylaşalım.

 • Walletinvestor, 1 yıl için Cardano coin fiyat tahmini, 3,5 dolardır. Ancak bu tahmin, 2021 yılı sonu hedefi değildir. Önümüzdeki 1 yıl için yapmış olduğu tahmindir.
 • Longforecast, Cardano coin fiyat tahmini 2021 yılı için 4,19 ile 5.20 dolar arasındadır.
 • Coinpedia internet sistesine göre Cardano coin fiyat tahmini 2021 yılı sonu için 5-7 dolar arasındadır.
 • Digital coin price platformuna göre Cardano coin fiyat tahmini 2021 yılı sonu için 2.94 dolardır.

Cardano coin fiyat tahmini 2022

Cardano coin fiyat tahmini 2022 yılı için aşağıda paylaşılmıştır.

 • Longforecast, 2022 yılı için Cardano coinin 4 dolar ile 6 dolar arasında olacağını tahmin etmektedir. Bu tahmin yıl sonu için değil, yıl içerisinde gerçekleşmesi muhtemel fiyat aralığıdır.
 • Digital coin price, 2022 yılı için fiyat tahmini, 3,64 dolardır.
 • Coinpedia internet sistesine göre Cardano coin fiyat tahmini 2022 yılı için 22 dolardır.

Cardano coin fiyat tahmini 2025

Cardano coin fiyat tahmini 2025 yılı için aşağıda paylaşılmıştır.

 • Walletinvestor’a göre 2025 yılında Cardano coin, 9 dolar olacaktır.
 • Longforecast’e göre Cardano coin, 2025 yılında çöküş yaşayacak ve 1.60 ile 2.40 dolar arasında seyir izleyecektir.
 • Digital price coin’e göre Cardano coin, 2025 yılı için 5,87 dolar olacaktır.
 • Coinpedia internet sitesine göre Cardano, 2025 yılında 100 dolara kadar yükselebilir.

Cardano coin geleceği nasıl?

Birçok uzman ve platforma göre Cardano’nun geleceği oldukça parlak. Sunduğu teknolojiyle Cardano coinin daha da güçleneceği ve yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir. Tahminlerin temeli ise Cardano coin projesinde yatıyor.

İngilizce biliyorsanız, Cardano coin projesine ait Whitepaper’ı incelemenizi ve okumanızı öneririm. Whitepaper için https://www.allcryptowhitepapers.com/Cardano-Whitepaper/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

UYARI: Uyarı:  “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu