İş Fikirleri

Çağrı Merkezi Açmak Ne Kadar Kazandırır? Karlı mı?

Bu yazımızda çağrı merkezi açmak isteyen girişimciler için sektörle ilgili birçok bilgiye yer verdik. Yazımızı inceleyerek çağrı merkezi açmak karlı mı, çağrı merkezi açmak ne kadar kazandırır, çağrı merkezi açmak için gerekenler nelerdir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Son yıllarda ön plana çıkan çağrı merkezleri, yatırımcıların merak ettiği iş modelleri arasında yer almaktadır.Yatırım maliyetleri düşük olan çağrı merkezlerinin sayısı, ülkemizde artış göstermektedir. Bunun temel nedeni ise düşük sermaye ile oldukça yüksek kazanç elde edilebilmesidir.

Ülkemizde faaliyet gösteren 2.000’den fazla çağrı merkezi bulunmaktadır. Bu çağrı merkezlerinde istihdam edilen personel sayısı ise 200.000’e yaklaşmış durumdadır. Sektörel pazar hacmine bakıldığında ise yaklaşık 1 milyar dolarlık bir değerden bahsedilebilmektedir.

Çağrı merkezi denildiğinde ilk akla gelen hizmet, hiç kuşkusuz ”Müşteri Hizmetleri” olmaktadır. Ülkemizde birçok çağrı merkezi, müşteri hizmetleri alanında hizmet sunmaktadır. Ancak çağrı merkezi hizmetleri bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda satış, pazarlama, teknik destek ve tahsilat konularında da çağrı merkezleri hizmet verebilmektedir. Bu nedenle, yatırımcıların çağrı merkezi açmadan önce hangi alan hizmet vereceğini belirlemesi gerekiyor.

Çağrı merkezi açmak, zor bir süreç değildir. Önemli olan çağrı merkezi açtıktan sonra yapmanız gerekenlerdir. Bir nevi, çağrı merkezinin işletilmesidir. Bir ofis kiralamak, kapasite oranında personel ekibi oluşturmak, personelleri eğitim ile yetiştirmek ve daha sonra hizmet sunmaya başlayabilmek bu sürecin en önemli aşamalarıdır.

Hazır kurulum paketi ile rahatlıkla çağrı merkezinizi kurdurtabilirsiniz. Ancak operasyonel süreç, kesinlikle bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Çağrı Merkezi Açmak Karlı mıdır? Ne Kadar Kazandırır?

Çağrı merkezlerinin dinamosu, personel ekibidir. Personel ekibi olmadan çağrı merkezi işletebilmek mümkün değildir. Bu nedenle, doğru bir personel ekibi oluşturmak ve bu ekibi, verilecek çağrı hizmetine göre eğitebilmek gerekmektedir. Çağrı merkezi açma maliyeti çok yüksek olmasa da açıldıktan sonra operasyonel giderler yüksek olabilmektedir. Giderlerin neredeyse tamamına yakınını ise personel maaşları oluşturmaktadır. Genel itibariyle personel maaşları, asgari ücret düzeyinde olmaktadır.

Çağrı merkezi açmak oldukça karlı bir iş fikridir. Şirketler ile yapacağınız sözleşme hükümleri gereğince kazanç konusunu ele almak gerekmektedir. Çağrı hizmetine ve kapasiteye göre maliyetler değişebileceğinden çağrı merkezi açmak ne kadar kazandırır sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün değildir.

Çağrı merkezi kar marjları, verilecek hizmete göre değişmektedir. Çağrı merkezleri genel itibariyle %100 ile %150 arasında kar marjı ile çalışmaktadır. Burada önemli olan konu, maliyetlerdir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere personel giderleri, kira ve diğer işletme giderleri doğru bir şekilde hesaplanarak uygun kar marjı ile kazanç düzeyi belirlenmektedir.

Ülkemizde çağrı merkezleri, aylık 5.000 TL ile 100.000 TL arasında kazanç elde edebilmektedir. Çağrı merkezi kapasitesi, verilen hizmetler, imzalanan sözleşme hükümleri, anlaşılan şirketler ve markalar, kurumsallık vb. hususlar çağrı merkezi kazancını doğrudan etkileyen faktörler olmaktadır. 30 kişilik bir çağrı merkezinin kazancı ile 3 kişilik bir çağrı merkezinin kazancı aynı olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanma Yolları

Çağrı Merkezleri Hizmetleri Nelerdir?

Yatırımcıların üzerinde düşünmesi gereken konuların başında çağrı merkezlerinin sunmuş olduğu hizmetler gelmelidir. Bir yatırımcı olarak çağrı merkezi açmak istiyorsanız, ne tür bir hizmet vereceğinizi kesinleştirmelisiniz. Personel ekibinizi de bu doğrultuda eğiteceğinizi unutmamalısınız.

Çağrı merkezleri aracılığıyla satış, pazarlama, tahsilat ve teknik destek hizmetleri verilebilse de ülkemizde daha çok müşteri hizmetleri konusunda çağrı hizmeti sunulmaktadır. Anlaşılacak şirkete göre verilecek hizmet de değişebilmektedir.

Müşteri hizmetleri konusuna ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Müşteri hizmetleri konusunda faaliyet gösteren çağrı merkezleri, bir şirket ile sözleşme imzalayarak ilgili şirketin temel hizmetleri konusunda müşterileri için çalışmaktadır. Telefon üzerinden gelen aramaları yanıtlayarak ilgili şirketin müşterilerini yönlendirmekte ve bilgilendirmektedir. Bu nedenle, anlaşılan şirketin hizmetlerini çok iyi bilen ve benimseyen çağrı merkezi personellerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken husus şudur: Hali hazırda kurumsal firmalar, mevcut çağrı merkezleri ile anlaşmış durumdadır. Mevcut çağrı merkezleri, anlaştıkları şirketlerin hizmetlerini ezberlemiş konumundadır. Bu nedenle, sektöre yeni girecek olan çağrı merkezlerinin ilk aşamada kurumsal firmalar ile çağrı merkezi hizmeti sözleşmesi yapabilmeleri zor olabilmektedir. Bu nedenle, bu konuda doğru bir talep ve rakip analizi yaparak sektöre girmek gerekmektedir. Özellikle yeni açılan ya da açılacak olan şirketler ile görüşmek büyük önem arz ediyor.

Müşteri hizmetleri konusunda faaliyet gösterecek çağrı merkezleri şu alanlardaki şirketler ile temas halinde olmalı ve pazarlama çalışmalarını bu alanlarda yürütmeleri gerekmektedir:

 • Kamu ve özel bankalar
 • Teknoloji firmaları
 • Telekomünikasyon firmaları
 • Su firmaları
 • Perakende firmaları

Bu firmalar ile temas kurarak sözleşme aşamasına geçebilmek oldukça önemlidir. Sözleşme imzalarken uzun süreli sözleşme yapmaya dikkat etmelisiniz. Personelleriniz için bir nevi eğitim yatırımı yapacağınızdan uzun vadeli anlaşmalar yapmak avantajınıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir: TV Kanalı Açmak

Çağrı Merkezi Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Çağrı merkezi açmak için gerekenler konusunda ilk yapmanız gereken kapasitenize uygun bir ofis kiralamak olacaktır. Ofis kiralama işlemi sonrası güvenilir bir muhasebeci ile anlaşarak vergi kaydı, oda kaydı ve çalışma izin ve ruhsatı için gerekli başvuruları yapmanız gerekmektedir.

İmza sirküleri, fotoğraf, kimlik kartı, ofis kira sözleşmesi, ikametgah belgesi ilk aşamada vergi kaydı için yeterli belgeler olacaktır.

Vergi levhası çıktıktan sonra vergi levhası belgeniz ve yukarıdaki belgeler ile oda kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Son olarak ise bağlı bulunan belediyeye başvuru yaparak çalışma izin ve ruhsatınızı alabilirsiniz.

Çağrı merkezi açmak için gerekli belgeler konusundan sonra ekipman satın almalarını yapmanız gerekmektedir. Hazır kurulu sistemleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda ülkemizde satış yapan birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerden birisi ile anlaşarak anahtar teslim çağrı merkezinizi kurdurtabilirsiniz. Bu alanda satış yapan şirketler, dilediğiniz kapasitede kiraladığınız ofiste çağrı merkezinizi kuracaktır.

Çağrı merkezi açmak için gerekenler şunlardır:

 • Masalar
 • Bilgisayarlar
 • Koltuklar
 • Klavyeler
 • Switch
 • Network bağlantı ekipmanları
 • 0850 vb. numara tahsis işlemleri
 • Montaj
 • IVR sistemleri
 • Diğer yazılımlar

Çağrı Merkezi Açma Maliyeti 2021 Ne Kadardır?

Çağrı merkezi açma maliyeti 2021 yılında oldukça makul düzeydedir. Tabi bu maliyet hesabı içerisinde personel giderleri dahil edilmemektedir. Personel giderleri, işletme aktif hale getirildikten sonra ortaya çıkacağı için ilk aşamada hesaplamalara dahil edilmemektedir.

Çağrı merkezi açma maliyeti için ilk dikkat edilmesi gereken konu, çağrı merkezi kapasitesidir. Çağrı merkezi kaç kişilik kurulacaksa çağrı merkezi açmanın maliyeti de bu oradan farklılık gösterecektir. Şimdi dilerseniz, kapasiteye göre maliyetler ne durumda, bir göz atalım.

 • 6 kişilik kurulum için maliyet, 10.000 TL olmaktadır.
 • 10 kişilik kurulum için maliyet, 16.000 TL olmaktadır.
 • 20 kişilik kurulum için maliyet, 30.000 TL olmaktadır.
 • 50 kişilik kurulum için maliyet, 80.000 TL olmaktadır.

Yukarıdaki maliyetler, ekonomik çağrı merkezleri için söz konusudur. Profesyonel çağrı merkezleri için maliyetler %50 oranında artış gösterecektir.

”Çağrı Merkezi Açmak” ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dükkan Açmak İstiyorum Diyenler İçin İş Yeri Açma Fikirleri

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba,
  çağrı merkezi şirketler yerli firmalar ile anlaşmalarını Çağrı başına yaklaşık hangi fiyata yapmaktadırlar bir bilginiz var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu