İş Fikirleri

Büfe Açma Maliyeti 2021 & Büfe Açmak Karlı mı?

Büfe açma maliyeti, büfe açmak istiyorum diyen girişimciler için büyük merak ve araştırma konusu. Ancak sadece bu konu başlıklarına yoğunlaşmayacağız. Aynı zamanda büfe açma şartları, büfe açmak için gerekli belgeler, büfe açmak ne kadara mal olur, büfe açmak için kosgeb desteği, büfe açmak için kredi, büfe açmak karlı mı, büfe açmak için belediyeden izin nasıl alınır, büfe açmak için gerekli malzemeler nelerdir, büfe açmak için ustalık belgesi gerekli mi, kaldırımda büfe açmak için ne yapmak gerekir, büfe aylık ciro ne kadar, belediyeden büfe yeri kiralama nasıl olur vb. birçok konuya ve soruya yanıt vermiş olacağız.

Yazımızda büfe açmanın sadece olumlu yanlarını değil, olumsuz yanlarından da bahsedeceğiz. Nihayetinde son kararı, mevcut durumunuza göre siz verirsiniz. Çünkü her işte olduğu gibi büfe açarken de avantajlı ve dezavantajlı yanları ele almak gerekiyor. Ülkemizde büyük hayaller ile açılan birçok işletme, bir yıl geçmeden kapanmak zorunda kalıyor.

Büfe açmak, her zaman karlı iş fikirleri arasında değerlendirilmektedir. Herhangi bir girişimi olan dahi bile büfe açabilmekte ve faaliyet göstermektedir. Peki ama gerçekten dışarıdan gözüktüğü gibi mi her şey? Hemen her Büfe açmak karlı mı? Büfe açma şartları konusuna başlamadan önce büfe sektörü için karlılık konusunu, zorluklarını anlatalım.

Büfe açmak karlı mı?

Büfe açmak ile ilgili internetten sayfalarından ya da kulaktan dolma bilgiler ile karşılaşmışsınızdır: Büfe açmak çok karlı, çok kazançlı. Büfe açtım, arabamı ve evimi aldım. Bu gibi bilgileri baz alarak asla büfe açma konusunda karar vermemelisiniz. Sebebi şu: Büfe açmak, hiç göründüğü gibi kolay ve kazançlı bir sektör değil çünkü. Büfe açarak yüksek gelir elde etme beklentiniz varsa şu hususlara azami önemi göstermelisiniz:

 1. Yüksek gelir elde eden büfeler, şehir meydanlarında olur. Ancak şunu hatırlatalım, bu gibi yerlerin yüksek kira gideri olur. Ancak birçoğu bu kira giderini kurtarır. (Bu gibi yerlerde belediye işgaliyet bedeli ödenir, aylık 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişir.)
 2. Büfe açmayı düşündüğünüz yer, ayakaltı olmalıdır. Sadece işlek olması yetmez. Çok işlek olması gerekir.
 3. Çok işlek, şehir meydanlarında, çok işlek caddelerde belediyeden büfe yeri kiralama işi imkansıza yakındır. Tam anlamıyla imkansız demiyelim ama imkansıza yakın diyebiliriz. Bunun temel nedeni, müsait yerleri kapan kapmıştır.
 4. Yüksek gelir elde eden büfelerin hava parası çok yüksektir. Uzun yıllar sonra amorti edebilirsiniz.
 5. Büfecilik, mesai saatleri açısından en zor iş fikridir. Tek başına çalışmanız durumunda sabahınız aksamınız kalmaz. 14-15 saat mesai yapmak zorunda kalırsınız. İki kişi çalışalım derseniz, büfenin aylık 3.000-4.000 TL personel maliyetini kurtarması gerekir, kısaca değmesi lazım. Hadi diyelim değiyor, çalıştıracağınız kişinin güvenilir olması, kasadan para çalmamasının garantisi var mı?

Büfe açmak, karlı bir iş fikri. Bu konuda şüphe yok. Ancak açacağınız yerin çok işlek olması ve en az 1 kişiyi istihdam etmeniz gerekir. Uzun vadede bu işin temposuna dayanmanız zor. Yüksek kazanç ve gelir hedefiniz varsa bunlar geçerli. Yeteri kadar işlek olmayan bölgelerde hem kiralar düşük hem kazanç, kendi yağınızda kavrulacak düzeydedir. Bu gibi yerlerde sadece kendiniz çalışarak karlılığınızı biraz daha artırabilirsiniz.

Büfe açmak ne kadar kazandırır?

Ufak bir büfe açarım, kira giderim az olsun ve yüksek kazançlar elde edeyim gibi durumlar, hayal kırıklıklarıyla sonuçlanıyor. Aylık 6.000 TL – 10.000 TL arası kazanç bana yeterli diyorsanız; büfe de devir alabilirsiniz, sıfırdan belediyeden büfe için başvuru da yapabilirsiniz. Bu gibi büfelerde kira gideri 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişiyor. Harcadığınız mesaiye değeceğini düşünüyorsanız, büfecilik işine girebilirsiniz.

Çok işlek bölgelerde, yüksek cirolu büfeler için 400.000 TL ile 1.000.000 TL arasında hava parası ödemeniz gerekmektedir. Özellikle büyükşehirler için bu tutarları rahatlıkla sahibinden.com sitesinde görebilirsiniz.

Not: Bazı durumlarda kelepir büfeler, aciliyet nedeniyle 200.000 TL ile 400.000 TL arasında devredilmek zorunda kalınabiliyor. Bu gibi büfeleri kaçırmamak adına takip etmek, sürekli izlemek çok önemli.

Büfe Aylık Ciro

Büfe aylık ciro ne kadardır?

Büfe aylık ciro konusunu düşük kar marjlı ürünler ve ortalama kar marjlı ürünler olmak üzere iki farklı şekilde ele almak gerekiyor. Örneğin, bir büfenin günlük cirosu 4.000 TL olabilir. Önemli olan 4.000 TL’lik cironun ortalama kar marjlı ürünler üzerinden yapılmasıdır. En belirgin örneklerden birisi de sigaradır. Sigara, kar marjı düşük bir üründür. Eğer 4.000 TL’nin yarısı, sigara satışlarından kaynaklanıyorsa kazanç düşük olacaktır. Bu nedenle, büfe aylık ciro veya büfe günlük ciro tutarlarına bakılırken bu ayrımı yapmak gerekmektedir.

Bir paket sigaranın kar marjı nedir, sorusunun yanıtını verelim: Markadan markaya değişmekle birlikte %5 ile %7 arasında değişmektedir. Diğer ürünlerde kar marjı ise %20 ile %100 arasında değişmektedir. Örneğin, 50 kuruşa alınan ufak bir suyu, büfeler rahatlıkla 1 TL’ye satabilmektedir.

Düşük gelirli büfelerde büfe aylık ciro tutarı, 40.000 TL civarında olmaktadır. Yüksek gelirli büfelerde büfe aylık ciro tutarı ise 100.000 TL ile 180.000 TL arasında değişmektedir.

Büfe işi yapacaksanız, belediyeye ödeyeceğiniz kira giderinden korkmayın. Ancak büfenin potansiyelini de gözardı etmeyin.

Büfe açma şartları 2021 nelerdir?

Büfe açma şartları konusunu birkaç farklı açıdan ele almak gerekiyor. Öncelikle büfe yerini belirlemek gerekiyor. Daha sonra belediyeden büfe yeri kiralama için başvuru yapmak gerekiyor. Bunun için gerekli evraklar konusu önemli. Daha sonra büfe açmak için gerekli malzemeler, ekipmanları ve mal tedariğini yapmanız lazım. Bunun için de tabiki bir maliyet söz konusu olacak. Tüm bunları anlattıktan sonra devir konusunda da bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Büfe yeri belirleme

Büfe yeri belirlerken bir takım faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu faktörleri aslında yukarıda bahsettik. Burada bir kez daha vurgulamakta fayda var.

Bazı sektörlerde yer seçimi çok önemliyken bazı sektörlerde bir önemi yoktur. Büfecilikte yer seçimi çok önemlidir. Yer seçimi yaparken kira gideri, araç ve yaya trafiği, işleklik gibi hususlara dikkat etmelisiniz. Büfenizin konumu çok iyi olmalıdır. Satışını yapacağınız ürünlerin fiyatları 50 kuruş ile 20 TL arasında değişecektir. 15-20 TL’ye satışını yapacağınız ürünler, zaten kar marjı düşük sigara olacaktır. Size günlük en az 2.000 TL ciro gerekecektir. Bu nedenle, işleklik çok önemli bir konu.

Büfe yeri belirken marketler ile mesafenizin olması gerekir. Marketlerin pek olmadığı, yaya ve araç trafiğinin olduğu bölgeleri listenize eklemelisiniz.

Seçim yaptığınız bölgede yoğun araç trafiği olabilir, ancak bu araçların park edebileceği uygun bir büfe önü de mutlaka olmalıdır.

Belediyeden büfe yeri kiralama

Herhangi bir büfeyi devir almayacaksanız, belirlediğiniz büfe yeri için bağlı bulunduğunuz Belediye’ye başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca belirlediğiniz yer için Belediye’nin büfe için izin verip vermeyeceğinin de garantisi yoktur. Çok iyi bir yer belirlemiş olabilirsiniz. Belirlediğiniz yerde büfe ihtiyacı söz konusu olabilir. Ancak tüm bunlara rağmen belediyeden gerekli izni alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda network çok önemlidir.

Bazı bölgeler ve yerler, büfe için ruhsata uygun olmayabilir. Uygun görülmesi için Belediye yetkilileriyle bu süreci yürütebilirsiniz. Belirlediğiniz yerin ruhsata uygun olması halinde büfenizi kurmanız için gerekli belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Büfe açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Büfe açmayı düşündüğünüz yer için onay almanız halinde büfenizi resmi olarak kurmalısınız. Bu süreci, kendiniz yürütebileceğiniz gibi güvenilir bir muhasebeci ile anlaşarak da yürütebilirsiniz. İlk olarak vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Ardından ilgili odalara kayıt yaptırmalısınız. Daha sonra ise Belediye’den çalışma izni ve ruhsatı almalısınız. Bu süreçte, büfe açmak için gerekli belgeler şunlar olacaktır:

 • İşe başlama formu (Vergi dairesinden alabilirsiniz.)
 • İkametgah belgesi
 • Vesikalık fotoğraflar
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • Sabıka kaydı
 • Oda kaydı belgesi
 • Sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • İtfaiye raporu
 • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi

Yukarıdaki belgeler, kurumlara başvuru yaparken kullanacağınız belgelerdir. Her kurum, aynı belgeleri talep etmiyor. Ancak üç aşağı beş yukarı yukarıdaki belgeler işinizi görecektir. Büfe açmak için ustalık belgesi gerekli mi sorusu da çok fazla soruluyor. Büfe açmak için ustalık belgesine ihtiyacınız yoktur.

Büfe Açma Maliyeti

Büfe açma maliyeti 2021 ne kadardır?

Büfe açma maliyeti 2021 yılında büfeyi sıfırdan mı yoksa devir alarak mı açacağınıza bağlı olarak değişecektir. Devir alırken hava parası masrafı söz konusu olacaktır. Sıfırdan açılması halinde gerekli inşaat, tamirat veya tadilat işlemleri söz konusu olacaktır. Aynı zamanda büfe açmak için gerekli malzemeler, ekipmanlar ve ürünleri de göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Büfe devralmanız halinde büfenin konumuna ve yüksek gelirli olup olmamasına göre hava parası farklılık gösterecektir. Ülkemizde 50.000 TL’ye devir alabileceğiniz büfeler de var, 1.000.000 TL’ye devir alabileceğiniz büfeler de var. Bu farklılık, büfenin konumuna ve gelir düzeyine göre değişmektedir.

Sıfırdan büfe açmak isterseniz, büfe açma maliyeti, 70.000 TL ile 150.000 TL arasında değişecektir. Büfe açmak için gerekli malzemeler, ekipmanlar ve ürünleri sizlerle paylaşım.

Büfe açmak için gerekli malzemeler nelerdir?

Büfe açarken bir tavsiyemiz daha olacak. Büfecilikte fast food ürün satışı çok fazla artış gösterdi. Aynı zamanda sıcak içeceklerin servisi de yaygınlaştı. Bu çeşitliliği sağlarsanız, cironuz hiç kuşkusuz artış gösterecektir. Kar marjı da oldukça iyi seviyede.

Büfe açmak için gerekli malzemeler, ekipmanlar ve ürünler şunlardır:

 • Raf sistemi ve tezgah
 • Buzdolapları
 • Yazar kasa pos cihazı
 • Çay ocağı
 • Sıcak su kaynatıcısı
 • Dondurma dolabı
 • Tost makinesi
 • Masa
 • Gazetelik
 • Sigaralık
 • Mümkünse fotokopi makinesi
 • Çerezlik
 • Çikolata ürünleri, kek, bisküvi, sakız, çakmak, sigara, cips, ekmek, soğuk ve sıcak içecekler, dondurma, kuruyemiş, şekerleme ürünleri vb. ürünler

Büfe açarken tekel ürünleri için ruhsat alıp alamayacağınızı da araştırmanızı tavsiye ederim. Büfecilikte tekel ürünlerinin satışını yapabilirseniz, iş bambaşka boyutlara kavuşabiliyor.

Büfe açmak için KOSGEB desteği var mı?

Büfe açmak için KOSGEB desteği vardır. İlinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğü’nü ziyaret edebilirsiniz. Büfenizi açmadan önce mutlaka KOSGEB girişimcilik sertifikanızı almalısınız. Sigortalı personel çalıştıracaksanız, KOSGEB desteği size ilaç gibi gelecektir.

Aynı zamanda KOSGEB’e başvuru yaparak büfe açmak için kredi imkanından da faydalanabilirsiniz. Bunun için sertifika almanız ve KOSGEB desteği ile işletmenizi açmanız şarttır. Büfenizi açtıktan sonra Esnaf Kefalet Kredisi de almanız mümkündür.

Büfe açarken dikkat edilmesi gerekenler hususlar nelerdir?

 • Belediyeden büfe açmak için izin alabilirseniz, bu iş tamamdır. Bu işi kurarkenki en büyük engel, belirlediğiniz ve kafanıza yatan yer için belediyeden izin almaktır.
 • İş oldukça yorucu. Mesai saatleri uzun. Bu işi tek başınıza yapmak, uzun vadede çok zordur. Sıkılabilir, bunalabilirsiniz. 2 kişi ile dönüşümlü yapmak daha uygun olacaktır. Bunun için de büfe kirası ve personel gideri sizi zorlayabilir.
 • Hep yazımızda ifade ettik: İşlek yer, işlek yer, işlek yer. Bunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Mümkünse tekel ürünlerini bulundurmanızı öneririm. Mümkünse ufak çaplı fast food hizmetiniz olsun. Cironuzu tahmin edemeyeceğiniz seviyelere çıkarır.
 • Büfenizin görünürlüğü ve dikkat çekici olması çok önemli.
 • Yapabiliyorsanız, toplu taşıma araçları için kart dolum hizmeti verin. Kar marjı çok düşük ancak müşterileri ayağınıza kadar getirir.
 • Bulunduğunuz bölgenin ihtiyaçlarını düşünün. Ülkemizde fotokopi çeken, faks gönderen birçok büfe var.
 • Mesai saatleriniz uzun olsun. Büfenin potansiyeline göre bu durumu değerlendirin. Hastane bölgelerinde 7/24 hizmet veren büfeler dahi var.
 • Büfenizin temiz olmasına dikkat edin. İnsanlarla iletişiminiz her zaman pozitif olsun.

Büfe açma maliyeti ve büfe açmak ile ilgili aklınıza takılan veya bizimle paylaşmak istediğiniz hususları, aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu