İş Fikirleri

Bowling Salonu Açmak & Maliyeti & Kazancı 2022

Bowling salonu açmak, eğlence sektöründe işletme açmayı düşünenler için oldukça karlı ve mantıklı bir iş fikridir. Eğlence sektörü, günümüzde en karlı sektörlerin arasında yer almaya devam etmektedir. Bowling salonu açmak, eğlence sektörünün en popüler iş fikirleri arasında yer alıyor. Yatırımcılar, bowling salonu açmak iş fikri ile ilgili detaylı araştırma yapmakta, sektörle ilgili bowling salonu açmak ne kadara mal olur, bowling salonu açma maliyeti, bowling salonu açmak için KOSGEB desteği var mı, bowling salonu açmak için gerekli belgeler nelerdir, bowling salonu projesi için ne yapılmalı vb. soruların yanıtını aramaktadır. Eğer bowling salonu açmak istiyorum diyorsanız, mutlaka yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bowling salonu açmak ne kadara mal olur?

2021 yılı itibariyle bowling salonu açmanın maliyeti, geçtiğimiz yıllara nazaran oldukça artmıştır. Bunun temel nedeni ise bowling makinelerinin ithal ve dolara endeksli olmasıdır. Bowling salonu açma maliyeti, bowling salonunu nereye açacağınızla ve hizmet kapasitesi ile doğrudan bağlantılı bir konudur. AVM’lere bowling salonu kurmak biraz daha düşük maliyetlidir. AVM dışında bir yerde açılması durumunda ise tadilat ve dekorasyon masrafları nedeniyle kurulum biraz daha maliyetli olabilmektedir.

2021 yılı itibariyle sıfır bowling makinesi, 15.000 dolar civarındadır. Üç yollu bir bowling salonu için makine maliyetiniz 45.000 dolar civarında olacaktır. Bu nedenle, bowling salonu açma maliyeti, en az 50.000 dolar civarında olabileceğini ifade edebiliriz.

Bowling salonu kazancı ne kadardır?

Bowling salonu kazancı için net bir tutar vermek çok doğru olmayacaktır. Bölge analizi yapılarak doğru bir lokasyon seçimi ile bowling salonundan kazanç elde etmek mümkündür. Talep ve hedef kitle analizinin doğru yapılması durumunda aylık 50.000 TL üstü ciro elde etmek mümkündür. Bu da aylık 25.000 TL kazanç anlamına gelir.

Açılan her bowling salonu için bu kazanç söz konusu olmayabilir. Öncelikle bowling salonunun açılacağı lokasyonda bu eğlenceye uygun müşterilerin varlığı çok önemlidir.

Bowling salonu açma şartları nelerdir?

Bowling salonu açmak için öncelikle vergi kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Bu konuda muhasebecinizden yardım alabilirsiniz. Vergi kaydınızı yaptırdıktan sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ve ilgili oda kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Akabinde bağlı bulunduğunuz Belediye’den çalışma izin ve ruhsatı almanız gerekmektedir. Bu süreçte, herhangi bir sabıka kaydınız yoksa herhangi bir engel ya da sorunla karşılaşmazsınız.

Bowling salonu açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Bowling salonu açmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • İmza sirküleri
 • Vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Oda sicil kaydı
 • Sicil gazetesi
 • Kira kontratı / Tapu fotokopisi

Çalışma izin ve ruhsatı için farklı bilgi ve belgeler talep edilebilmektedir.

Bowling salonu açmak için KOSGEB desteği var mı?

KOSGEB, bowling salonu açmak isteyen girişimcileri desteklemektedir. Bowling salonu açmadan önce mutlaka KOSGEB girişimcilik eğitimine katılmalı ve sertifika almalısınız. Daha sonra işletmenizi kurarak KOSGEB’e başvuru yapmalısınız. Bu sayede hem destek hem de düşük faizli kredi alma şansınız olabilir. İlinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğü’nü bu konuda ziyaret edebilirsiniz.

Bowling salonu projesi nasıl yaptırabilirim?

Bowling salonu projesi çizdirmek istiyorsanız, faaliyet gösteren mühendislik firmalarından hizmet alabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar
  Anahtar teslim bowling salonu kuruyoruz

  2.el bowling makine fiyatları 8bin dolardan başlıyor
  Sifir makine fiyatları 25bin dolardan başlıyor
  1 adet fiyati

 2. selamlar muğla ortaca da yaşıyorum.uygun bir yer olabilmesi durumunda düşünebileceğim bir iş.

 3. Ankara /Polatlı da bowlig salonu açmak istiyorum. bu konuda yardımcı olacak anahtar teslim firma arıyorum. enaz kaç metre kare yer gerekli bir iki hazır yerimiz var. bu konu için görüşebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu