İş Fikirleri

Borsa Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır? İpuçları

Borsa nedir diye merak ediyor ve borsaya yeni adım atmak üzerindeyseniz bu yazımız tam size göre! Yeni başlayanlar için adeta bir rehber niteliğinde olan bu yazımız sayesinde sadece borsa nedir sorusuna cevap bulmayacak, aynı zamanda borsaya nasıl yatırım yapılır, hangi adımları atmak gerekiyor bu konularda da yeterli düzeyde bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

100 TL’nin sahibi olan kişilerin dahi borsaya yatırım yapabildiği günümüzde doğru adımlar atıldığında borsadan para kazanmak oldukça mümkündür. Ancak yanlış adımlar da yatırımcıları zarara sokabilmektedir. Bu nedenle, bilgi ve öngörü borsada oldukça önemlidir. Ancak öncesinde borsanın ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmamız gerekiyor.

Borsa nedir, ne değildir?

Borsa, alıcı ile satıcının bir araya geldiği bir pazar ortamıdır. Borsada aracılar da pozisyon almaktadır. Günümüzde birçok alanda borsa kelimesi kullanılmaktadır. (Örn, hayvan borsası vb.) Ancak bu yazımızda borsadan hisse senedi, tahvil ve bono gibi yatırım araçlarının mevzuat doğrultusunda alınıp satıldığı pazar kastedilmektedir.

Borsada alıcı ile satıcının fiziki olarak karşı karşıya gelmesine gerek bulunmamaktadır. Alıcı veya satıcı, yapmak istediği işlemi aracılara iletebilmekte ve istediği işlemi ”emir” sayesinde gerçekleştirebilmektedir.

Borsada kıymetli kağıt olarak bilinen hisse senetleri ve emtialar işlem görmektedir. Bu kağıtların fiyatını ise her pazarda olduğu gibi arz ve talep belirlemektedir. Arz ve talebe göre borsa endeksi düşe de bilir, arta da bilir. Düşüşü ve yükselişi doğru tahmin eden yatırımcılar ise alacakları pozisyona göre para kazanmaktadır. Borsada bu işlemler, elektronik ortamda gerçekleşir.

Borsada satış yapabilmeniz için mutlaka alıcı olması gerekir, ya da tam tersi. Örneğin A hissesini 1.000 TL’ye satmak istiyorsanız, satacağınız bu hisseyi 1.000 TL’den almak isteyen mutlaka bir alıcı olması gerekmektedir. Aksi durumda alış veya satış işlemi gerçekleşmez.

Borsada işlem gören yatırım araçlarında da biraz bahsetmek istiyorum. Borsada işlem gören yatırım araçları şunlardır:

 • Hisse senedi: Borsada en fazla işlem yapılan yatırım aracıdır. Aynı zamanda en likit yatırım aracıdır. Neredeyse borsayla beraber anılmaktadır. Hisse senedi, kıymetli bir kağıttır. Sermaye şirketleri, ortaklarına paylarını göstermek amacıyla bu kağıtları verirler. Bu kağıtların değeri, arz ve talebe göre değişir. Yatırımcılar, bu arz ve talep dengesini izleyerek bu hisse senetlerini alıp satarak para kazanabilmektedir.
 • VİOP: Vadeli işlem ve opsiyon piyasası olarak ifade edilir. Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Vadeli işlem sözleşmelerinin alınıp satılarak işlem yapılmaktadır. Gelecek fiyatlarına bugünden işlem yapılması temeldir. Gram altın ile işlem yapılabilmektedir. Fiyatları, spot piyasa fiyatlarından farklıdır.
 • Tahvil: Vadesi 1 yıldan uzun borç senedi olarak tanımlanabilir. Hisse senetlerine göre riski oldukça azdır. Özellikle devlet tahvilleri, yatırımcıların risklerini dengeleme amacıyla satın alınmaktadır. Bu sayede risk dengesi sağlanmakta ve portföy genişletilmektedir.
 • Hazine bonosu: Risksiz yatırım aracıdır. Devlet güvencesi altındadır. Vadesi 1 yıla kadardır. Sabit kazanç imkanı sunmaktadır. Yatırımcısına vade sonunda faiz getirisi sağlamaktadır.
 • Varantlar: En riskli yatırım enstrümanıdır. Kısa vadede yüksek kazanç elde etme imkanı sağlar. Bir varlığı, belirli bir tarihe kadar alma ya da satma hakkı verir.

Yatırım araçlarından sonra bir de borsa endeksinden bahsetmek istiyorum. Borsa endeksi, borsanın durumunun en önemli göstergesidir. Borsa İstanbul‘da bu endeks, BIST 100 Endeksi’dir. BIST 100 Endeksi, Türkiye’de işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek olan ilk 100 şirketinin hisse senetlerinden oluşmaktadır. BIST 100 Endeksi’ni takip ederek Borsa İstanbul’un mevcut ve genel durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Altın almak karlı mı?

Borsa kazandırır mı?

Doğru tahmin ve analizler eşliğinde adım atarsanız borsadan para kazanmanız mümkündür. Ancak, bu yolda kazançlı çıkmanın en önemli şartları sabır, bilgi, deneyim ve stratejidir. Bu özelliklere sahip bir kişiliğiniz varsa borsa deneyim kazandıkça ve doğru yatırımlar yaptıkça para kazandığınızı göreceksiniz.

Piyasa bilgisinin yanı sıra sürekli takip işlemi de borsada para kazanmanın en önemli yollarından birisidir. An ve an piyasa gelişmelerini izleyerek doğru adım atma konusunda stratejiler geliştirmelisiniz.

Borsada işlem yapmak isteyen kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan birisi de ne kadar kazanırım sorusu olmaktadır. Açıkçası borsadan ne kadar para kazanacağınız tamamen size bağlıdır. Aşağıdaki hususlara göre borsadan para kazanma miktarınız değişkenlik gösterecektir.

 • İşleme konu olan yatırım tutarı
 • İşleme konu olan yatırım aracı (Hisse senedi mi yada diğer yatırım araçları mı?)
 • İşlem davranışları (Ne zaman giriş yaptınız, ne zaman çıkış yaptınız?)

Şunu hatırlatmakta fayda var: İki farklı kişi, aynı yatırım aracına aynı tutarda yatırım yapsa dahi farklı kazançlar elde edebilirler! Bu nedenle, borsadaki alım satım davranışlarınız ve bu davranışlarınızın zamanı çok ama çok önemlidir.

Borsadan ne kadar kazanılacağı, kişiye ve şartlara göre değişir. Bu nedenle, şu kadar kazanılır demek yanlış olacaktır. Kaybetme ihtimalini de gözardı etmeyin.

Borsa temel mantık bellidir: En düşük fiyattan alıp en yüksek fiyattan satmak! Bunu da bilgi, deneyim ve takip ile yapabilirsiniz.

Borsada nasıl yatırım yapmaya başlarım?

Borsada işlem yapabilmeniz için resmi bir yatırımcı olmanız gerekmektedir.

Peki ama resmi yatırımcı nasıl olunur?

Resmi yatırımcı olabilmeniz için aracı kurumlardan birisiyle iletişime geçmelisiniz. Bu kurumların başında bankalar gelmektedir. Bankaların bu konuda size sunacağı şartları öğrenerek kıyas yapmalısınız. Komisyon oranları ne kadar, işlem ücretleri ne kadar oluyor vb. konularda yeterli bilgiyi almalı ve nihai seçiminizi yaparak yatırım hesabınızı açtırmalısınız.

Yatırım hesabınızı açtırdıktan sonra dilediğiniz tutarı hesabınıza yatırmalısınız. Herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. 100 TL de 50.000 TL de yatırım hesabınıza aktarabilirsiniz.

Hesabınıza para aktardıktan sonra bir süre piyasayı takip etmenizi öneririm. Piyasa davranışlarını analiz ederek size göre en doğru hisse senedine yatırımınızı yapabilirsiniz.

Borsaya yeni başlayacak olanlara tavsiye ve ipuçları 2019 nelerdir?

Borsaya yeni başlayacak olanlara bazı tavsiye ve ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

 • Gelecekte değer kazanacağını düşündüğünüz hisse senedini satın almalısınız. Varsayımlarınız sağlam bilgi ve gelişmelere dayalı olmalıdır. Öncelikle ilk hedefiniz borsayı tanımak olsun. Borsa terminolojisine hakim olun.
 • Sahip olduğunuz kıymetli kağıtları doğru zamanda satmalısınız. Bunun için piyasa hareketlerini doğru bir şekilde izlemelisiniz.
 • Hangi şirketin hisse senedini satın alacaksanız, o şirketin gündemini an ve an takip etmelisiniz.
 • Sabırlı, bilgili ve deneyimli olmalısınız. Aksi takdirde kaybeden taraf olursunuz. Araştırma ve izleme borsada herşey olmasa da çok şeydir.
 • Başkalarının dediklerini asla dikkate alarak borsada işlem yapmayın. Tüm stratejiler size ait olsun. Stratejinizi belirleyici bilgileri siz tespit edip analiz edin.
 • Investing ve Matriks gibi platformları takip edin. Piyasayı yakından izleyin.
 • Tüyo arayışına girmeyin. Tüyo verenler dolandırıcıdır.
 • Riskinizi dağıtın. Tek bir yatırım aracı üzerinden ilerlemeyin. Riski, risksiz yatırım araçlarıyla dengeleyin.

Umarım borsa nedir sorusuna yeterli cevabı verebilmişizdir. Aklınıza takılan soru ve görüşleri bize her zaman iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı