İş Fikirleri

Kısaca Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde internet teknolojisi bambaşka bir yere doğru gidiyor. İnternet ortamının artık bir para birimi dahi var: Bitcoin. Bitcoin’nin birçok ülkede yasal olarak tanındığını söyleyebiliriz. Hatta ve hatta son dönemde Bitcoin’ler için ATM’lerin de üretildiğini görüyoruz. Peki ama gittikçe yaygınlaşan bu Bitcoin nedir? Ne zaman ortaya çıktı? Ne işe yarar? Bitcoin’nin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Dilerseniz tüm bu soruların cevaplarını vermeye başlayalım.

Bitcoin nedir?

Bitcoin (Sembol: ฿ Kısaltma: BTC), Satoshi Nakamoto kod adlı George Washington Üniversitesi’nde görev yapan Nick Szabo isimli bir akademisyen tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde hayata geçirilen, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan bir dijital para birimidir. Herhangi bir Merkez Bankası ya da devlet kuruluşuna bağlı olmayan Bitcoin, yapısı gereği en fazla 21 milyon adet üretilebilecektir. Tıpkı altında olduğu gibi Bitcoin rezervlerinin de teknik tasarımı gereği sabit miktarda olacağını ifade edebiliriz.

Bitcoin’nin bazı ülkeler tarafından yasal olarak kabul edildiğini ifade etmiştik. Ancak ülkemizde çeşitli nedenlerden ötürü Bitcoin’nin yasal bir para birimi olması kabul edilmemiştir. Bu nedenlerin temelinde ise Bitcoin’nin taşıdığı bazı riskler gelmektedir.

Günümüzde Bitcoin, daha çok yatırım aracı olarak görülmektedir. Çeşitli kazanılma yöntemleri olsa da Bitcoin, daha çok yatırım aracı olarak dikkate alınmaktadır. 1 Ocak 2013 tarihinde 1 Bitcoin, 13,56 dolar değerindeydi. Tam bir yıl sonra 1 Ocak 2014 tarihinde 1 Bitcoin’nin değeri 806 dolara kadar yükselmiştir. Günümüzde ise bu değer, 5.000 dolar bandına kadar çıkmıştır. Son yıllarda Bitcoin kurunda ciddi dalgalanmalar görülse de son zamanlarda istikralı bir seyir izlediğini söylememiz gerekiyor.

Merak Ediyor Musun? Bitcoin Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Bitcoin, kullanıcılarına dijital para birimi olması nedeniyle ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Aynı zamanda gittikçe değerlenen yapısı nedeniyle yatırım aracı olarak da görülmektedir.

Bitcoin, e-mail sistemine benzeyen bir yapıda çalışmaktadır. Bu yapıda blok sistemi mevcuttur ve bu sayede Bitcoin’nin aynı anda birden fazla harcanmasının önüne geçilir. Bu bakımdan oldukça güvenilir bir teknolojiye sahiptir.

Bitcoin teknolojisinde ödemelerin doğrulanması adına şu teknolojiler kullanılmaktadır:

  • Asimetrik şifreleme
  • Noktadan noktaya ağ bağlantısı
  • Proof-of-work

Bitcoin ödemesinde imzalama işlemi söz konusu olur. Bitcoin sahibi, alıcı adrese imzalama işlemi ile Bitcoin ödemesi gerçekleştirir. Bu işlem, ağa duyurulur ve blok zincirindeki yerini alır.

Tavsiye Makale: Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin’nin avantajları nelerdir?

Bitcoin, yapısı gereği birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar, Bitcoin’i belki de geleceğe daha emin adımlarla taşıyacak olan faktörler olacaktır. Şimdi dilerseniz, bu avantajlara bir göz atalım.

  • Enflasyona bağlı değer kaybı riskinin olmaması: Bitcoin, tıpkı altın gibi sınırlı sayıdadır. En fazla 21 milyon adet üretilebileceği bilinmektedir. Buna bağlı olarak arz yönlü bir enflasyonist risk söz konusu değildir. Sabit sayıda üretilebileceğinden enflasyona bağlı değer kaybı söz konusu olmayacaktır. Bitcoin’nin kullanımı yaygınlaştıkça ve güvenli bir para birimi olarak herkes tarafından kabul edildikçe Bitcoin’nin değeri daima artacaktır.
  • Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmaması: Bitcoin’nin herhangi bir resmi otorite tarafından yönetilmemesi, Bitcoin’nin çökme riskini azaltan bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Resmi bir otoriteye bağlı birçok para biriminin yanlış para politikaları nedeniyle çökme eşiğine geldiği, tarih içerisinde defa kez gözlemlenmiştir.
  • Basit, güvenilir ve ucuz olması: Bitcoin, arada herhangi bir aracı olmadan çalışmaktadır. Hesaplar arası işlemlerde herhangi bir 3. şahıs bulunmamaktadır. Bu da sistemi oldukça güvenilir hale getirmektedir.
  • Taşıması kolay bir yapıda olması: Bitcoin’leri ufacık bir hafıza kartında rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
  • İzi sürülemez, takibi yapılamaz bir yapıya sahip olması: Bitcoin’lerinizi sizden başkası takip edemez. Hükümetler izleyemez. Bu aslına bakılırsa avantaj olduğu kadar dezavantajlı bir durumdur. Kara para aklama işlemleri, Bitcoin ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Avantajlardan bahsettik. Biraz da Bitcoin’nin dezavantajlı durumlarından bahsetmemiz gerekiyor. Sonuçta Bitcoin, sütten çıkmış ak kaşık değil.

Bitcoin’nin en büyük dezavantajı, izinin sürülememesidir. Bu durumda suç unsuru taşıyan birçok işlemin konusu olabilmektedir. Bir diğer dezavantajlı durum ise Bitcoin’lerinizi kaybetmeniz durumunda ya da cüzdanınızın çalınması durumunda herhangi bir yere başvuru mekanizmasının olmamasıdır. Bu nedenle, Bitcoin’lerinize dikkatli bir şekilde sahip çıkmalısınız. Bitcoin’lerin alınıp satılması hala zor. Bu da başka bir dezavantajlı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar kullanımı yaygınlaşsa da alınıp satılması çok hızlı ilerlemiyor. Bitcoin, hala çok yeni bir pozisyonda. Kullanımı, istenildiği düzeyde yaygınlaşmış değil. Son olarak Bitcoin piyasası hala rayını oturmuş değil. Bitcoin fiyatları, aniden çok hızlı yükselebiliyor ya da düşebiliyor. Bu da yatırımcıyı korkutmaktadır.

Umarım Bitcoin nedir sorunuza cevap verebilmişizdir. Aklınıza takılan soru ve görüşleri bizimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Tavsiye Makale: Mavi Yumurtlayan Tavuk Kazandırıyor Mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı