İş Fikirleri

Bijuteri Dükkanı Açmak & Maliyeti & Aylık Kazancı 2022

Bijuteri dükkanı açmak, oldukça karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Ürün bazında kar marjı, %1000’lere kadar çıkan bir sektördür. 1 TL’ye satın aldığınız ürünleri, 10 TL’ye kadar satışını yapabileceğiniz bir sektörde işletme kurmak girişimcilere elbette cazip gelir. Ancak bazı hususlara da dikkat etmek gerekiyor. Her bijuteri dükkanı açan girişimci, bu kazançlı sektörde başarılı olamayabiliyor.

Yazımızda bijuteri dükkanı açmak ile ilgili birçok konu başlığına yer verdik. Bijuteri dükkanı açmak maliyeti, bijuteri dükkanı aylık kazancı, bijuteri dükkanı bayilik, bijuteri dükkanı dekorasyonu, KOSGEB takı dükkanı desteği ve daha birçok konu başlığı hakkında yazımızda bilgi bulabilirsiniz.

Bu sektörde yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmayabilirsiniz. Eğer gerçekten bu sektörde işletme açmayı ve işletmeyi düşünüyorsanız, sektörün çok zor bir sektör olmadığını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle, kısa sürede sektörel bilgi ve deneyimi elde edebilirsiniz. Bu denli yüksek karlı sektörlerde işletme açmadan önce püf noktaları atlamamak gerekiyor. Aksi takdirde, çok kazançlı sektörlerde başarı gelmiyor, açılan işletme kısa sürede ya devredilmek ya da kapanmak zorunda kalıyor. Her sektörde olduğu gibi bijuteri sektöründe de dikkat edilmesi gereken çok kritik hususlar var. Bu hususları girişimciler göz ardı edebilmektedir. Biz de bu yazımızda bu hususları, ilgili konu başlıklarında vurgulamaya çalışacağız.

Bijuteri dükkanı açmak mantıklı mı?

Kar marjı açısından bijuteri dükkanı açmak oldukça mantıklıdır. Ürün bazında yazının girişinde de belirttiğimiz gibi bijuteri dükkanı kar marjı, %100 ile %1000 arasında değişmektedir. Üründen ürüne bu kar oranları değişmektedir.

Bijuteri dükkanı devretmeye çalışan yatırımcıları görmüşsünüzdür. Peki ama bu denli karlı bir sektörde bu dükkan sahipleri neden işletmelerini devretmeye çalışıyor? Bijuteri sektöründe lokasyon, ürün çeşitliliği, ürün farklılığı, trend ve modayı takip etmek, zengin dekorasyonlu mağaza, işletme geçmişi vb. konular çok önemli. Bu konulardan birini ya da birkaçını göz ardı ederseniz, yeterli cirolar elde edemeyebilirsiniz.

Bijuteri dükkanı açmanın mantıklı olabilmesi için şu kriterleri asla göz ardı etmemelisiniz:

  • Lokasyon: Bijuteri işi, mahalle veya sokak aralarında yapılmamalı. İşletmenin yaya ve araç trafiği açısından işlek bir lokasyona sahip olması gerekir. Bu sefer yüksek kiralar ile karşılaşırım diye düşünüyorsanız, yanılırsınız. Yüksek ciro elde eden bijuteri dükkanlarının kiraları 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir. Çok yüksek kiralar, genellikle alışveriş merkezleri içerisindeki iş yerleri için verilmektedir.
  • Ürün çeşitliliği ve farklılığı: Bijuteri dükkanları için ürün çeşitliliği ve farklılığı kritik konulardan birisidir. Süs takıları konusunda ürünlerinizin çok fazla ve çeşitli olması gerekiyor. Bu sayede, müşterilerinizin ilk aklına gelen bijuteri dükkanı olursunuz.
  • Lüks dekorasyonlu mağaza: Bijuteri dükkanı dekorasyonu konusunda maliyetlerden kaçınmamalısınız. İşletmenizin görünürlüğü ve konsepti kusursuz olmalıdır. İşletmenizi öyle bir dekore etmelisiniz ki müşterilerinizin işletmede kalma süresini arttırmalısınız. İlgi çekici, lüks ve göze hitap eden bir bijuteri mağazasının lokasyon da uygunsa başarısız olma şansı düşüktür.

Bu üç unsur bijuteri dükkanlarının olmazsa olmaz hususları arasında yer alıyor. Bu üç konuda ince eleyip sıkı dokumalısınız. Tüm bu hususlar konusundaki başarınız, işletme başarısını doğrudan etkileyecektir.

Bijuteri dükkanı açmak 2022

2021 yılında bijuteri dükkanı açmak, ülkemizde en mantıklı iş fikirleri arasında yer alıyor. Süs eşyaları ve takılar konusunda uygun maliyetli ve uygun fiyatlı ürünler, altın ve gümüş olmayan bijuteri ürünler olmaktadır. Ne kuyumcu dükkanları ne de gümüş dükkanları takıların satışını, bijuteri dükkanları kadar uygun fiyatla yapamamaktadır. Altın ve gümüş fiyatlarındaki artış, kadınları daha çok bijuteri dükkanlarında alışveriş yapmalarına neden olmaktadır.

Hem ülkemizde hem dünyada bijuteri sektöründeki hacim artmaktadır. Ülkemiz, bijuteri ürünleri hem üretmekte hem ithal etmektedir. Ülkemizde milyonlarca dolarlık bijuteri ihracatı yapılmaktadır. Kısacası sektördeki hareketlik, hem dünyada hem ülkemizde oldukça canlı.

Bijuteri dükkanı açarken üç farklı yoldan birisini tercih edebilirsiniz. Tamamen sıfırdan bijuteri dükkanı açabilir, herhangi bir bijuteri dükkanı devralabilir ya da bijuteri dükkanı bayiliği alabilirsiniz. Bu yollardan birisini tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz il, sahip olduğunuz konum ve sermaye yapınıza göre bu yollardan birisini seçenebilirsiniz.

İşletmenizi sıfırdan, kendi markanız ile dilediğiniz konumda açmanız en idealidir. Ancak bazen fırsatlar ortaya çıkabilir. Bu durum, tamamen sizinle ilgilidir. Çeşitli nedenler ile kazançlı bijuteri dükkanını devretmek isteyen olabilir ya da uygun franchise bedeli ile bayilik veren bir marka ile anlaşma şansınız olabilir. Bu gibi durumlar özneldir. Herkes için geçerli olmayabilir. Bu nedenle, devralma ya da bayilik alma gibi konularda kesin konuşmamak gerekiyor.

Bayilik sistemlerinde kar marjı biraz daha düşük olabilmektedir. Ancak marka gücünü ve hazır konsept kullanacağınız için daha düşük riskli ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu iş fikrini de inceleyebilirsiniz: Şarküteri Açma Maliyeti, Kazancı

Bijuteri dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Bijuteri dükkanı açma maliyeti 2022 yılı itibariyle ürün esaslı bir maliyet değildir. Daha çok dükkan dekorasyonu maliyetlidir. Kısacası, ürünler için maliyet, dekorasyon maliyetinden daha düşük olabilmektedir. 100.000 TL ile harika bir ürün çeşitliliği sağlayabilirsiniz. Dekorasyon maliyetleriniz daha yüksek olabilir. Eğer işi bilmiyorsanız, iletişime geçtiğiniz toptancılar size eski, modası geçmiş ürünleri satmaya çalışabilir. Buna dikkat etmenizi öneririm. Bulunacağınız lokasyona uygun ürünleri tercih etmeli ve satışını yapmalısınız. Bölgeden bölgeye moda ürünler, farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, bölgenize göre ürün seçimi yapmanızda yarar var.

Bijuteri dükkanı dekorasyonu ve konsepti için maliyet sınırı yoktur. Malzeme kalitesine göre dekorasyon maliyetiniz farklılık gösterecektir. Yine dükkanınızın büyüklüğü de dekorasyon maliyetleri için önemli faktör olacaktır. 50.000 TL ile 300.000 TL arasında dekorasyon maliyetiniz söz konusu olabilir. Burada sizin konseptiniz belirleyici olacaktır.

Sonuç olarak, bijuteri dükkanı açmak maliyeti, 150.000 TL ile 400.000 TL arasında değişkenlik gösterecektir.

Sermayesiz iş fikirleri: https://parahayali.com/kategori/is-fikirleri/

Bijuteri dükkanı aylık kazancı 2022 ne kadardır?

Bijuteri dükkanı aylık kazancı, dükkanına göre farklılık gösterir. Bazıları aylık giderlerini dahi çıkartamazken bazı dükkanlar, kuyumcu dükkanlarından dahi daha fazla kazanç elde eder. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere lokasyon, dekorasyon, ürün çeşitliliği vb. faktörler kazancı doğrudan etkilemektedir. İşletme ne kadar uzun süre faaliyet gösterirse, müşteri kitlesi ve kazanç da bu oranda artış gösterir. Kısaca, birçok faktör bijuteri dükkanı aylık kazancı etkilemektedir.

2021 yılı itibariyle bijuteri dükkanı aylık kazancı, 5.000 TL ile 100.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. İstanbul’un işlek caddelerinde bujiteri dükkanlarının aylık 100.000 TL üzeri kazanç elde ettiğini söylememiz yanlış olmaz. Bu dükkanlarda kira giderleri 35.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir.

Bijuteri dükkanı bayilik veren firmalar hangileridir?

Ülkemizde bijuteri dükkanı bayilik veren birçok firma bulunmaktadır. Kokuoş, Küppeli, YHN Moda, Takıştır, Şımarık Aksesuar, Mochka, Nobby Gold ve daha birçok firma bijuteri dükkanı bayiliği vermektedir.

2021 yılı itibariyle birçok firma, franchise bedeli talep etmektedir. 50.000 TL isteyen de var, 100.000 TL isteyen de var. Firmalar ile doğrudan iletişim kurarak bayilik ile ilgili şartları değerlendirebilirsiniz. Firmadan firmaya şartlar ve koşullar değiştiği için burada paylaşmak yanlış olacaktır.

Bijuteri ürünleri nereden satın alınır?

Öncelikle bijuteri ürünleri satın alırken trend ve moda ürünler konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmalısınız. Tedarikçiler ile referans yoluyla iletişim kurmalısınız. Ürün fiyat araştırmasını doğru bir şekilde yapmalısınız. Olabildiğince farklı toptancılardan ürün ve fiyat bilgisi toplamanızda yarar var.

Bijuteri ürünleri, İstanbul’dan temin edebilir ya da araştırabilirsiniz. İstanbul İstoç ve Eminönü toptancılar açısından oldukça zengin bir bölge. Erkek ve bayan bijuteri modelleri buralarda inceleyebilir ve temin edebilirsiniz. Binlerce farklı küpe, kolye, bileklik, bilezik, yüzük takıları inceleyerek bölgenize ve konseptinize uygun ürünleri toptan satın alabilirsiniz.

”Bijuteri dükkanı açmak” iş fikri ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar, oldukça faydalı bir yazı olmuş çok teşekkürler. Benim size sormak istediğim şu; ilk etapta dükkan açmak yerine sadece online platformlar üzerinden satışa başlansa nasıl olur? Öte yandan online platformlarda o kadar çok takı sayfası açılmış ki insan bi tereddüt ediyor artık çok yapan var bu işi diye. Ben çok uzun zamandır düşünüyorum bu işi diyebilirim ama cesaret edemedim dükkan maliyetleri dekorasyon kira derken hep vazgeçmek zorunda kaldım. Şimdi ise online başlayıp biraz büyütüp dükkan açsam diye düşünmeye başladım siz ne dersiniz yorumunuz benim için çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu