İş Fikirleri

Bebek Giyim Mağazası Açmak & Maliyeti & Aylık Kazancı 2021

Bebek giyim mağazası açmak, oldukça mantıklı ve karlı bir iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni, bebek ve çocuk giyim sektörünün zorunlu harcama yapılması gereken bir sektör olmasıdır. İnsanlar, hem bebekleri hem de çocukları için gelişimlerine göre sürekli giyim eşyası almak zorundadır. Tıpkı gıda sektöründe olduğu gibi. Hal böyleyken eğer bebek giyim mağazası açmak istiyorsanız, karlı bir iş sektörünün sizi beklediğini vurgulayalım.

Bebek ve çocuk giyim mağazası açarak kazançlı bir sektörde faaliyet göstereceğinizi; %100 müşteri memnuniyeti, işlek bir cadde üzerindeki lokasyon, bol çeşit ve iyi bir reklam-pazarlama planı ile yüksek bir kazanç kapısının sizin için açılacağını söyleyebiliriz. Yazımızı inceleyerek bebek giyim mağazası açmak maliyeti, bebek giyim mağazası açmak ne kadara mal olur, bebek giyim mağazası açmak karlı mı, bebek giyim mağazası açmak bayilik fırsatları, bebek giyim mağazası aylık kazancı, e-ticaret bebek giyim gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bebek giyim mağazası açmak karlı mı?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi bebek giyim mağazası açmak, oldukça karlı bir iş fikridir. Bebek giyim mağazası kar marjı, ürüne göre değişse de %30 ile %200 arasında farklılık gösterebilmektedir. Yetişkin giyim mağazası açmak isterseniz, kar marjları biraz daha düşük diyebiliriz. Bebek ve çocuk grubunda sık sık, yenilenen bir alım ve talep süreci söz konusu olabilmektedir. Bebek ve çocuklar sürekli gelişim gösterdikleri için aileler, sürekli giyim eşyası satın almak zorunda kalmaktadır. Hızlı gelişim ve hızlı boy atma evreleri, bebek ve çocuklarda hiç kuşkusuz daima ve çok fazladır. Bu da bebek ve çocuk giyim sektörünün avantajına bir durumdur.

Bebek ve çocuk giyimde moda, yetişkin grubuna göre daha önemli verilmeyen bir konudur. Yetişkinlerde olduğu gibi bebek ve çocuk giyimde çok fazla modayı takip etmeniz gerekmeyebilir. Sadece trend bebek ve çocuk giyim eşyalarını takip etmeniz yeterlidir.

Bebek giyim mağazası açarak yüksek kazanç ve ciro elde edebilmeniz için bir takım hususlara dikkat etmek gerekiyor. Şimdi bu hususlara yer vermeye çalışalım.

 • Ürün çeşitliliğiniz, her yaş ve cins grubuna göre bol olmalıdır. Çeşitliliğiniz ne kadar fazla olursa parmak ile gösterilen bir işletme olursunuz.
 • Sermaye yapınızın güçlü ve yeterli olması gerekir.
 • İşletmenizin yeri, araç ve yaya trafiğine uygun, işlek bir yerde olmalıdır.
 • İşletmenizi doğru bir şekilde dekore etmeli, ürün grubunuzu bölümlere ayırmalısınız.
 • Bebek ve çocuk giyimde deneyimli ve bilgili personelleri istihdam etmelisiniz.
 • Bölgenize uygun uygulanabilir bir reklam-tanıtım stratejinizin olması gerekir.

Yukarıda yer alan hususlara dikkat etmelisiniz. Şimdi dilerseniz, bebek giyim mağazası aylık kazancı konusunda bilgi verelim.

Bebek giyim mağazası aylık kazancı ne kadardır?

Bebek giyim mağazası aylık kazancı, birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Ne tür bir bebek giyim mağazası açacağınız, aklınızdaki proje aylık kazancınızı da doğrudan etkileyecektir.

Bebek giyim mağazası aylık kazancı belirleyen temel faktörler şunlardır:

 • İşletmenin kapasitesi
 • Ürün çeşitliliği
 • İşletmenin lokasyonu
 • Bayilik alınıp alınmaması
 • İşletmenin faaliyet geçmişi ve yaşı
 • Reklam-tanıtım stratejinin etkinliği

Tüm bu faktörler, aylık kazancı etkilemektedir. Aylık kazancı, 200.000 TL olan bayiler ve işletmeler olduğu gibi aylık kazancı, 5.000 TL ile 15.000 TL arası olan bebek giyim mağazaları da bulunmaktadır.

Bebek giyim mağazası açmak maliyeti 2021 nedir?

Bebek giyim mağazası açmak maliyeti 2021 yılında açmak istediğiniz mağazaya göre farklılık gösterecektir. Yukarıda aylık kazancı etkileyen tüm hususlar, bebek giyim mağazası açma maliyeti hesabını da etkileyecektir. Ticarette ne kadar ekmek, o kadar köfte felsefesi geçerlidir.

Bebek giyim mağazası açmak ne kadara mal olur?

2021 yılı itibariyle 100.000 TL’ye bebek mağazası açabileceğiniz gibi 1.000.000 TL sermaye ile bebek mağazası açmanız mümkündür. Belki alt sınır için bir maliyet hesaplaması yapılabilir, ancak üst sınır bir sermaye sınırlaması yapmak yanlış olacaktır. En mütevazi bir bebek giyim mağazası açmak için en az 100.000 TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Bu konuda verilebilecek en doğru tavsiye, bebek giyim mağazası açarken çok fazla borca girmememiz, mümkünse gerekli sermayenin en az %70’inin kendi öz kaynaklarından sağlanması olacaktır. İşletmenin ilk açıldığı yıllar, müşteri kitlesinin en az ve en kırılgan olduğu zaman dilimleridir. Bu nedenle, yüksek borç oranı ile açılan işletmelerde başarısız olma durumu daha fazla yaşanmaktadır.

Bebek giyim mağazası açmak bayilik şartları nelerdir?

Bebek giyim mağazanızı, bayilik alarak da açabilirsiniz. Ancak bayilik şartları markadan markaya farklılık gösterebilmektedir. Bayilik ile açılan bebek giyim mağazaları elbette kullandığı marka gücü ile daha avantajlı olabilir. Ancak bebek ve çocuk giyimde bayilik ile açılan işletmelerde kar marjı biraz daha düşük olabilmektedir. Kendi markanızla ya da bayilik ile bebek giyim mağazası açabilirsiniz. Her ikisinin de avantajlı ve dezavantajlı yanları bulunmaktadır.

Ülkemizde bebek giyimde bayilik veren bazı markaları sizinle paylaşalım.

 • Dastini
 • Kanz
 • Carnaval Kids
 • Best Kids
 • Hera Bebek

Bazı büyük bebek giyim markalarının bayilik vermediğini belirtelim.

Bebek giyim mağazası açma şartları nelerdir?

Bebek giyim mağazası açarken karşılaşacağınız engelleyici şartlar bulunmamaktadır. Çok kolay bir şekilde dilediğiniz konsept ile bebek mağazası açabilirsiniz.

İşletmenizi açmadan önce mutlaka güvenilir bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneriyorum. İlk aşamada şahıs şirketi açmak daha mantıklı gözükmektedir. Muhasebeciniz sizden imza sirküleri, nüfus cüzdanı sureti ve işletme adresi bilgisi alarak vergi kaydınız için gerekli başvuruları yapacaktır. Daha sonra ilgili odalara kaydınızı yaparak süreci tamamlayacaktır. Eğer bayilik alacaksanız, bayilik ile ilgili şartlar konusunu marka yöneticileri ile görüşebilirsiniz.

e-Ticaret bebek giyim mantıklı mı?

Eğer bebek ve çocuk giyim mağazası açacaksanız, mutlaka ama mutlaka e-ticaret yapmalısınız. Bunu kati bir şekilde öneriyorum. e-ticaret bebek giyim sektöründe inanılmaz bir hacim ve pazar payı vardır. İlk aşamada belki kendinize ait bir site kurdurmak masraflı olabilir. İlk aşamada sizlere şunları öneriyorum:

 • Ürünlerinizin fotoğraflarını doğru bir şekilde çekmelisiniz.
 • İşletmenize ait bir Instagram hesabı açmalısınız. Ürünlerinizi hesabınıza düzenli olarak yüklemelisiniz.
 • En son olarak TRENDYOL pazar yerinde bir hesap açmalı ve ürünlerinizi yüklemelisiniz.

Günümüzde e-Ticaret, neredeyse her sektör için olmazsa olmaz bir hal aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu