Girişimci Rehberi

Bankada Altın Hesabı Açmak Mantıklı mı 2021? Caiz mi?

Bu yazımızda bankada altın hesabı açmak mantıklı mı? Bankada altın hesabı açmak caiz mi? Bankada altın hesabı nasıl açılır? Ve daha birçok sorunun yanıtını arayacağız. Ülkemizde altın, bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllardır yastık altında tutulan altınlar, bankacılık sisteminin ve teknolojinin ilerlemesi ile artık banka hesaplarında da tutulabilmektedir. Aslına bakarsanız, bunun iki yöntemi bulunuyor. Bunlardan birincisi, altın hesabı açtırmak ve altınlarınızı bankaya teslim ederek gramı kadar hesabınıza aktarmaktır. İkincisi ise bankadan kasa kiralayarak fiziki ortamda altınlarınızı bankaların kasalarında tutmak ve saklamaktır. İkinci yöntem, bugünkü konumuzu oluşturmuyor çünkü bu işlem oldukça basittir. Herhangi bir bankaya giderek yıllık 600-700 TL gibi bir tutar karşılığında her zaman kasa kiralayabilirsiniz. Bugünkü konumuzu, birinci yöntem oluşturmaktadır. Yani, aynı TL ya da döviz mevduatı gibi altın hesabı açmak. Bu hesabı, vadeli veya vadesiz olarak açtırabiliyorsunuz. Peki gerçekten bankada altın hesabı açmak mantıklı mı 2021? Bankada altın hesabı açmak caiz mi? İşte bu sorulara yanıt verebilmek adına konuyu etraflıca sizler için araştırdık.

Bankada altın hesabı açmak mantıklı mı 2021?

Bankada altın hesabı açmak mantıklıdır. Neden mantıklı olduğuna dair argümanları sizinle paylaşacağım. Nihayetinde son kararı yine siz vereceksiniz ancak bankada altın hesabı açma işlemi ile en başında mal varlığınızı garanti altına aldığınızı bilmelisiniz. Günümüzde altınları evde sakladıkları için hırsızların kurbanı olan çok kişi bulunmaktadır. Böylesine değerli bir madeni yatırım aracı olarak evde saklayamazsınız. En iyi yöntem ise altın hesabı açtırmaktır. Bu sayede, altınlarınızı güvenle banka hesabınızda tutmuş oluyorsunuz. Nasıl ki TL hesabınızda tutar yazıyorsa, altın hesabınızda da 24 ayar altının gramı yazacaktır.

Son günlerde bankalar tarafından altın buluşmaları düzenlenmektedir. Bu oldukça iyi bir gelişme diyebilirim. Çünkü altın buluşmaları sayesinde evinizdeki altınları gram cinsinden banka hesabınıza aktarabiliyorlar. En ufak bir kaybınız dahi söz konusu olmuyor. Bu sayede, zararsız bir şekilde banka hesabınıza altınlarınızı aktarmış oluyorsunuz. Bu uygulama sayesinde birçok kişi, altın hesabı açtırarak altın yatırımlarını banka hesaplarına devretmiş oldu.

Bankada altın hesabı açtırmanın bir avantajı da banka hesabınız üzerinden kolay ve rahat bir şekilde istediğiniz zaman işçiliksiz altın alabilmenizdir. Kuyumcu ve mağazalardan 22 ayar veya 24 ayar gram altın alırken işçilik ücreti ödemeniz muhtemeldir. Ayrıca düşük ayar, sahte altın vb. konularla da uğraşmamış olursunuz. Bankacılık işlemlerinde 24 ayar gram altın makas aralığı oldukça dardır. Bu nedenle, bu da karşımıza bir avantaj olarak çıkmaktadır.

Şimdi de bankada altın hesabı açtırmanın dezavantajlı yanlarından bahsetmeye çalışalım. Bankalar, altın hesabı için komisyon ve masraf ücreti tahsil edebilmektedir. Ancak her banka, bu masrafı sizden tahsil etmiyor. Bazı bankalar, hiç bir şekilde altın hesabı için komisyon ve masraf adı altında ücret talep etmemektedir. Bu bankalarda altın hesabı açarak siz de bu dezavantajlı durumu bertaraf edebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın: En avantajlı altın hesabı hangi bankada?

Bir diğer dezavantaj da aslına bakarsanız bertaraf edilebilecek bir konudur. Hatta ve hatta bazılarımız için dini hassasiyetler nedeniyle böyle bir durum, dezavantaj dahi sayılmaz. Bankada açtıracağınız hesabınızda altınlarınız için faiz işletilmez. Bu nedenle, altınlarınız üzerinden ekstra gelir elde edemezsiniz. Ancak altın gram fiyatları artarsa altınlarınızın TL cinsinden değeri artar. Fakat bu dezavantajlı durumu, vadeli altın hesabı açarak bertaraf edebilirsiniz. Eğer altınlarınızı 1 yıl veya daha uzun vadede bankada tutarsanız, %0,80 faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Not: Bankada altın hesabı açtırdıktan sonra fiziki altın teslimatı yapılmaktadır. Ancak TL veya döviz cinsinden çekim yapılabilmektedir.

Bankada altın hesabı nasıl açılır?

Bankada altın hesabı için şubeye gitmenize gerek yoktur. Eğer mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız, yeni hesap bölümünden kolaylıkla altın hesabı açabilirsiniz.

Bankada altın hesabı açmak caiz mi 2021?

İslam dinine göre faiz haramdır. Bankada altın hesabı açtırmanın caiz olup olamayacağı ise ne tür bir hesap açtırılacağı ile alakalıdır. Eğer vadesiz altın hesabı açtırılırsa faiz söz konusu olmayacağından bu İslam dinine göre uygun olacaktır. Vadeli altın hesaplarında ise faiz söz konusudur. Bu nedenle, vadeli altın hesabı açtırmak dinen caiz değildir.

Bankada altın hesabı açmak mantıklı mı? isimli makalemizle alakalı soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu