İş Fikirleri

Tatlıcı ve Baklavacı Dükkanı Açma Maliyeti 2022 Ne Kadar?

Baklava, Türk kimliğinin ve mutfağının en önemli sembol tatlılarından birisidir. Geleneksel Türk tatlılarının başında gelen baklava, gerek ülkemizde gerekse global ölçekte oldukça rağbet görmektedir. Bu sebeple, baklavacı dükkanı açmak isteyen birçok girişimci, tatlıcı ve baklavacı dükkanı açma maliyeti konusunu merak etmektedir.

Bu yazımızda baklava kar marjı nedir, tatlıcı dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir, bayilik almak gerekiyor mu vb. birçok sorunun da yanıtını bulabilirsiniz.

Karlı ve Kazançlı İş Fikri: Çorbacı Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Baklavacı dükkanı açmak karlı mı?

Tatlıcı ve baklavacı dükkanı açmak istiyorsanız, karşınıza üç farklı seçenek çıkacaktır. Her üç seçenekte baklava kar marjı değişebilmektedir. Yine her üç seçenekte baklava dükkanı kurma maliyeti farklılık göstermektedir.

Bu seçenekler şunlardır:

Seçenek 1: Hem baklava ve tatlı imalatı hem de satış yapmak

Bu seçenekte işletme sahibi hem imalathane kurmakta hem de imal ettiği baklava ve tatlıları, doğrudan müşterilerine satmaktadır. İmalathanenin kurulması, baklava ve tatlı ustası istihdamı vb. durumlardan dolayı işletme kuruluşu oldukça maliyetli ve zahmetli olmaktadır. Ancak bu modelin kar marjı, diğer seçeneklere kıyasla çok daha yüksektir. Kar marjı %200’lere kadar çıkabilmektedir.

Seçenek 2: İmalat yapmayan, işletmeye özgü marka ile satış yapmak

Bu seçenekte imalat yoktur. Bu nedenle, ilk seçeneğe göre daha az zahmetlidir. Usta, gıda mühendisi, gıda belgesi vb. hususlar ile uğraşmazsınız. İşletme sahibi, anlaştığı imalathanelerden baklava ve tatlı temin ederek işletmesinde satışını gerçekleştirir. Bu modelde, işletmenize ait tüm unsurlara siz karar verirsiniz. Dekorasyon, fiyat politikası, hizmet anlayışı, işletme yeri vb. hususların tamamı sizin seçiminize bağlıdır. Kar marjı, işletme sahibinin insiyatifindedir. Genellikle %100 kar marjı ile satışlar gerçekleştirilmektedir.

Seçenek 3: Tatlı ve baklavacı bayiliği alarak satış yapmak

Bu modelde çalışmak istediğiniz markanın bayiliğini alırsınız. Kurumsal markanın tanınırlığından yararlanabilirsiniz. İşletme yeri, ürün standardı ve tedariği, dekorasyon konularında danışmanlık alabilirsiniz. İşletme modeliniz tamamen belirlidir. İşletme kuruluş maliyetleri çok yüksek değildir. Ek olarak sadece bayilik ücreti verirsiniz. Bazı markaların bayilik ücreti dahi almadığını ifade edebiliriz. Kar marjı, bayinin fiyat politikası ile benzerlik gösterse de kar marjı %50 ile %100 değişebilmektedir.

Baklavacı dükkanı açmak istiyor ve her girişimci gibi yüksek kar hedefliyorsanız, KESİNLİKLE sirkülasyonunuzun yani satışlarınızın yüksek olması gerekiyor.

Baklava ve tatlı sektöründe YÜKSEK SÜRÜM yapabilmeniz için şu kriterlere dikkat ve özen göstermek gerekiyor:

 • Çok işlek bir lokasyon
 • Ürün lezzeti, tazeliği ve kalitesi
 • Tatlı ve baklava çeşitliliği
 • Eksiksiz ve şık bir dekorasyon

Baklava ve tatlı sektöründe kazanç elde etmek istiyorsanız, fiyattan ziyade bu dört unsura dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde, işletme sürdürülebilirliliğini tehlikeye atarsınız.

Not: Türkiye’nin neresinde işyeri açarsanız açın, sektörü daha yakında tanıma ve potansiyel tedarikçilerinizi yakından görme açısından mutlaka baklavanın anavatanı Gaziantep ilimize, iş ziyareti yapmanızı öneriyorum.

Karlı İş Fikri: Şarküteri Açma Maliyeti

Baklavacı dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

2021 yılında baklavacı dükkanı açma maliyeti, açmak istediğiniz konsepte göre farklılık gösterecektir. 50.000 TL’ye tatlı ve baklavacı dükkanı açabileceğiniz gibi 1.000.000 TL‘ye de tatlı ve baklavacı dükkanı açabilmeniz mümkündür.

Burada maliyetinizi etkileyecek en önemli unsur şunlar olacaktır:

 • İşletme büyüklüğü
 • Tadilat
 • Dekorasyon

Aynı zamanda imalathane olacak mı, bayilik alacak mısınız yoksa sadece satış mağazası mı olacak, bu soruların cevaplarına göre de maliyetleriniz değişkenlik gösterecektir.

Aşağıda yer alan görseldeki gibi bir işletme, 1.000.000 TL sermaye gerektirmektedir!

Aşağıdaki model, 50.000 TL sermaye ile rahatlıkla açabileceğiniz baklava dükkanına örnek gösterilebilir.

Baklava dükkanı açma maliyetiniz, minimum 50.000 TL ile 250.000 TL arasında değişkenlik gösterecektir.

Bayilik almanız durumunda baklavacı dükkanı için gerekli malzemeleri, bayinizden temin edebilirsiniz. Birçok bayii, size hazır bir konsept sunacaktır. Bayii almamanız durumunda ise reyonları, dükkan tasarım ve dekorasyonu dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Merak Ediyor musun? KOSGEB kredisi ile baklavacı açabilirsin!

Tatlıcı ve baklavacı dükkanı için gerekli belgeler nelerdir?

Eğer imalathane kurmayacaksanız, normal bir işletme için istenen belgeler, bu sektör için de yeterli olacaktır. Eğer imalathane kurmanız halinde Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü ziyaret etmeniz ve gerekli başvuru sürecini başlatmanız gerekecektir.

Sadece satış yapacağım diyorsanız, şahıs şirketi kurmanız yeterli olacaktır. Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusunun cevabını aşağıdaki bağlantısını verdiğim makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhabalar ; Ben baklavacı çağdaş usta dede mesleğim olan, baklavacılığı 20 yıldır yapmaktayım.
  Baklava, su böreği ve kadayıf üzerine işyeri açmak isteyenler. Satış yeri kurulumunda, imalathane kurulumunda, sürekli inovasyonlar yaparak işin geliştirilmesinde, mesleki bilği ve tecrübelerimi sizlerle paylaşarak yardımcı olmak isterim.

  Ayrıca; baklava, su  böreği ve kadayıf yapımınıda öğrenmek istediğiniz takdirde en güzel şekilde öğretirim.

  İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul ve Yurtdışı tekliflere açığım.

  Detaylı bilği için bu numaradan bana ulaşabilirsiniz “0543 848 72 81”

  Email cagdas_yaglici@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu