İş Fikirleri

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak: Bayi Maliyeti & Gerekli Belgeler 2022

Günümüzde kendi işinin sahibi olmak isteyen binlerce girişimci vardır. Ancak nereden başlayacakları konusunda emin olamayan büyük bir kitlenin varlığından da söz etmek mümkündür. Bu anlamda spesifik bir hedef müşteri kitlesine hitap eden bir dükkanın olduğunu belirtmekte fayda vardır. Takdir ederseniz ki, avcılık sezonlara göre değişkenlik gösterebilen bir husustur. Bununla birlikte neredeyse her sezon, dört mevsim edebilen bir alandır. Ancak bulunduğunuz zaman aralığına göre balıkçılık, kuş avlamaları ve yabani hayvan avcılığına göre aksiyon alınması gerekmektedir. Bu yazımızda av malzemeleri dükkanı açmak ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Av malzemeleri dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Balık av bayi açma maliyeti 2021-2022 yılında ne kadar? Av bayi açma şartları nelerdir? Tüm bu soruları tüm ayrıntıları ile birlikte ele aldık. Ayrıca bilinmesi gereken püf noktaları da bu içeriğimiz sayesinde keşfedebileceksiniz.

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Satıldığı ürünler değerlendirildiğinde, av malzemeleri dükkanının açılması için titizle denetimlerin yapılması gerektiği de aşikardır. Bunun için öncelikle sermayenizi belirlemeli ve yapılacakları not almalısınız. Av bayi açma şartları kapsamında yapmanız gerekenleri maddeler ile listeleyerek derledik.

 • Dükkanı açmak istediğiniz ilin, ilçenin belediyesinden gerekli izinleri almak için başvuru yapılmalıdır. Onaylanması halinde diğer yapılacak çalışmalara geçilebilmektedir.
 • Esnaflar ve sanatkarlar odasına giderek iş yeri açma ve çalıştırma belgeleri alınmalıdır. Aynı zamanda satılan ürünlerin geneli ateşli silahlar olduğundan, avcılık ve ekipmanlarının satışını gerçekleştirebilmek adına bunun da izninin alınması gerekmektedir.
 • Eğer dükkan size aitse tapu senedinin aslını veya onaylı bir örneğini ilgili makamlara sunmanız gerekmektedir. Eğer kiracı iseniz, kira kontratı ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.
 • Açacağınız dükkanın imar planında ve dolayısıyla ruhsatında nitelik olarak “iş yeri” ibaresi geçmelidir. Aksi takdirde home office tarzında veya evinizin herhangi bir odasında bunun satışını gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.
 • İyi bir iş planı oluşturarak destek alabilir veya dükkanın açılma sürecini hızlandırabilirsiniz. ‘İş planı nasıl hazırlanır?’ konusunda net bir fikriniz yok ise, internet üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz. Bununla beraber hazır şablonlar üzerinden sizin de bir iş modeli hazırlamanız mümkündür. Keza proje yöneticisi veya muhasebecinize danışarak konu hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
 • MKE ile görüşmenizi öneriyoruz. Av malzemeleri konusunda gerekli görüşmeleri yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: KOSGEB İş Planı Örnekleri

Dükkanınızı açma evresini tamamladıktan sonra sıra geldi diğer önemli hususlara… Bir işletmenin kurulabilmesi için olmazsa olmaz husus, sermayedir.

Av Bayi Açma Maliyeti 2021-2022 Ne Kadar?

Dükkanınızın mimari yapısı, konumu, içerisinde satışa sunacağınız malzeme ve silahların çeşitliliği ile değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin yalnızca ateşli silahlar mı bulunduracaksınız? Yoksa sadece olta çeşitleri mi olacak? Belki de avcılıkta kullanılan giyim ve diğer gerekli ekipmanları sunacaksınızdır. Keza tüm bunların tamamını tek bir alanda da gerçekleştirebilirsiniz. Ürün yelpazesi olarak çeşitliliğin fazla olduğu bir sektördür. Dolayısıyla kazancında aynı oranda değiştiğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte stoğunuzda ne kadar çok ürün bulunursa, hitap ettiğiniz kitle de o denli büyüyecektir. Dolayısıyla satışlarınıza yansıyan kâr oranı da geniş bir çerçevede şekillenecektir.

Genel ortalamanın maliyetlerini hesaplarını baz aldığımızda, 100 bin lira bandında bir başlangıç sermayesine ihtiyacınız vardır. Böylece av malzemeleri dükkanınızı rahatlıkla açabilir ve satışlarınıza başlayabilirsiniz. Bu anlamda yeterli bir bütçeye sahip değilseniz, bankaların sunmuş olduğu kredi programlarına başvuru yapabilirsiniz. Maddi getirisinin yüksek olduğu göz önünde bulundurulursa, gerekli sermayenin fazla bir meblağ olmadığını belirtebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Balıkçı Dükkanı Açmak, Kar Marjı, Maliyeti

Av Malzemeleri Dükkanında Neler Satılır?

Ürün skalası bu anlamda geniş bir alana yayılmaktadır. Bunlar, tamamen bulunduğunuz bölgenin konumuna ve avcılık alışkanlarına göre değişebilmektedir. Eğer denize kıyısı olan bir şehirdeyseniz, en çok gidecek olan ekipmanlar doğal olarak balıkçılık malzemeleri olacaktır. Bununla birlikte ormanlara sahip bir bölgedeyseniz ateşli silahlar, fişekler, mermiler ve diğer ürünler revaçta olacaktır. Bununla birlikte hem su kaynaklarına hem de ormanlara sahip olan bir ilde bulunabilirsiniz. Tüm bunları değerlendirmeye aldığınızda, envanterinizde hangi ürünlerin bulunacağına karar verebilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde avcılık malzemelerine olan ilgi, yüksek seviyelerdedir. Bu malzemeleri liste halinde belirtmek gerekirse;

 • Olta,
 • Olta iğnesi,
 • Şamandıra ve kurşun,
 • Sahte balık, plastik solucan,
 • İlk yardım kiti,
 • Bıçaklar,
 • Ateşli silahlar(pompalı tüfek, keskin nişancı tüfeği, tabanca…),
 • Ateşli silahların mermi ve fişekleri,
 • Patlayıcı silahlar,
 • Avcılık için gerekli olan koruma ve kamuflaj giysileri

Bunlar gibi daha birçok madde eklenebilmektedir. Pazar analizini iyi bir biçimde yaptıktan sonra sunacağınız ürünleri belirleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Devlet Destekleri

Av Malzemeleri Dükkanının Kazancı Nedir?

Pazarlama bilgilerine hakimseniz ve doğru bir şekilde uygulayabiliyorsanız yüksek gelirler elde etmeniz söz konusudur. Bununla birlikte dükkanınızın konumu, ürünlerinizin kalitesi ve çeşitliliği de kazancınıza etki eden hususlardır. Ayrıca bazı püf noktalar(aşağıdaki alt başlık altında inceleyebilirsiniz.) sayesinde de kâr oranınızı arttırabilirsiniz. Av malzemeleri dükkanlarının ülkemizdeki ortalamasını değerlendirdiğimizde, aylık gelirin 20.000 lira bandında olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii bu sayı, tamamen sizin kendinizi nasıl konumlandırdığınız ile alakalıdır. Örneğin, pozitif ve insan ilişkileri yüksek bir işletmeci iseniz, potansiyel müşteri kitlenizi, var olan müşteri portföyünüze ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliğiniz(ve ürünlerinizin kalitesi) ile birlikte insanlar, sizleri tanıdıklarına da önerecektir. Takdir edersiniz ki avcılık, kendi içerisinde gruplar halinde yapılan bir faaliyettir. Avcılar arasında dayanışma ve yardımlaşma yüksektir. Dolayısıyla bir avcının sizin dükkanınızı önermesi neticesinde, onlarca müşteriyi kendinize çekme potansiyeliniz bulunmaktadır.

Balık Av Malzemeleri Dükkanı Açmak İle İlgili Püf Noktalar Nelerdir?

Her iş kolunun ayakta kalabilmesi ve sektörel yaşamını devam ettirebilmesi için süreklilik ve maddi kazanç gerekmektedir. Peki, avcılık dükkanında bunu başarmak nasıl mümkün olabilir? Bununla ilgili bazı kritik konuları ele alıp, sizler için detayları ile derledik.

Teknik Bilgi

Satacağınız ürünler hakkında muhakkak bilgi sahibi olmanız gerekir. Özellikle konu av malzemeleri ise, bunu satın alacak kişilerin yüksek ihtimalle deneyimi ve bilgisi bulunmaktadır. Dolayısıyla merak edilen tüm sorulara cevap verebilmelisiniz. Keza ürününüzü iyi bir şekilde tanıyor olmanız da müşterilerinizin sizi tercih etme olasılığını kuvvetlendirecektir.

Tedarikçiler

Silahlarınızı, ekipmanlarınızı özet ile envanterinize ekleyeceğiniz ürünleri nereden temin edeceksiniz? Tedarikçileriniz bu anlamda yüksek önem taşımaktadır. Kaliteli ürünler, maliyet bütçesi ve size özel uygulanan kampanyaların var olup olmadığı değerlendirilmelidir. Böylece şahsi kârınızı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda sunduğunuz uzun ömürlü ve kaliteli ürünler ile de bunu gerçekleştirmek mümkündür.

Dükkanın İyi Bir Konumda Olması 

Avcılık malzemeleri dükkanı açacaksanız, bir diğer önemli hususta dükkanınızın iyi bir lokasyonda bulunmasıdır. Özellikle avcılık bölgelerine yakın alanlarda konumlanırsanız, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Benzer şekilde, sürekli olarak göz önünde bulunacağınızdan insanların zihninde de bir yer edineceksiniz. Dolayısıyla da marka bilinirliğinizi yükseltmiş olursunuz.

Poligon Alanı 

Farklı fikirleri uygulamaya koymak, sizi rakiplerinizden sıyırabilecek bir niteliktir. Eğer birden fazla kata sahip bir dükkan tercihinde bulunursanız, alt katı poligon alanı olarak kullanabilirsiniz. Böylece müşteri deneyimini çok yüksek bir şekilde arttırmış olursunuz. Avcılar, satın alacakları silahları öncesinde kullanarak tecrübe ve bilgi sahibi olmak isterler. Genel olarak da ilgili ürünü satın almadan iyi olup, olmadığı hakkında kesin bir kanıya varamazlar. Dolayısıyla poligon alanı oluşturmanız, bu olguyu kırarak tercih edilebilirliğinizi maksimum seviyeye taşıyacaktır.

Bakım ve Onarım 

Silahların, bıçakların, giysi ekipmanlarının ve diğer ürünlerin bakımlarını yapmanız size ne gibi bir katkı sağlar? Aynı şekilde tamir, onarım yapmanız? Elbette ki, müşterilerinize verdiğiniz kıymeti ortaya koyar. Keza ürünlerinize güvendiğinizi ve garanti ettiğinizi belirtir. Böylece hedef kitleniz, sizin dükkanınızdan alışveriş yapmak için olumlu bir sebebi daha yakalamış olacaktır.

Dekoratif Tasarımlar

Avcılığa hitap eden şeyler nedir? Avcılık dükkanınızı, kitlenize hitap eden bir şekilde dekore ettiğinizde, mekanda geçirilen süreler de otomatikman artacaktır. Bununla birlikte müşterinin odağını doğrudan ürünler üzerinde toplayabilirsiniz. Bu dekoratif ürünlere örnek olarak, doldurma(plastik) hayvan figürleri veya kafaları, klasik tüfekler vb. gibi estetik katan nesneleri dükkanınızda konumlandırabilirsiniz. Hatta talebe göre bunların dahi satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Av malzemeleri dükkanı açmak hakkındaki bu içeriğimize fikir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu