Meslek Fikirleri

Anketör Ne Demek? Anketör Nasıl Olunur ve Yapılır?

Bu yazımızda başta anketör ne demek olmak üzere anketör nasıl olunur, anketörlük nasıl yapılır, anketör maaşları 2021 yılında ne kadardır, anketör ne iş yapar ve anketör iş ilanları nelerdir vb. sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz. Yazımızı okumanız halinde A’dan Z’ye anketörlük ile bilinmeyen her şeyi inceleme imkanı bulmuş olacaksınız.

Hem küresel çapta hem de ülkemizde onbinlerce anket şirketi faaliyet göstermektedir. Bu faal şirketlerde ise milyonlarca anketör görev almakta ve anketler yapmaktadır. Siz de anketör olarak düzenli kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlere yazımızda yer verdik.

Günümüzde internet üzerinden anketler düzenlendiğini söylemek mümkün ancak online anketlerin yüz yüze yapılan fiziki anketlerin yerini aldığını söylemek yanlış olacaktır. Sebebi şu: Her zaman yüz yüze yapılan anketler, online anketlere göre daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Bu nedenle, yüz yüze anket yapmak birçok anket şirketi için zorunlu bir durumdur. Anketörlüğün geleceği olan bir meslek olduğunu ifade edebiliriz.

Peki ama anketler neden yapılıyor?

Anketler, kamuoyunun nabzını ölçmektedir. Bu nedenle de önemli ve değerlidir. Anketler, her konuda olabilir. Bir ürün için de anket yapılabilmektedir, siyasi görüş için de anket yapılabilmektedir. Yapılan işlerin ya da hizmetin ne derece kamuoyunda karşılık bulduğunu öğrenmek için anketler yapılmaktadır. Şirketler, siyasi partiler, kurumlar, dernekler, hastaneler, oteller ve daha birçok kişi ve kurum anketler düzenleyebilmektedir.

Anketörlükte kazançlar belki çok yüksek olmayabilir ancak anketörlüğün part-time olarak çalışılabilecek ve işinize yarayacak kadar gelir elde edebileceğiniz dikkat çekici meslek fikirlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tavsiye Makale: İnternetten Para Kazanma Yolları

Anketör Ne Demek, Anketör Nedir?

Anketör ne demek sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Anketör, anket şirketlerinin anket yapmakla görevlendirdiği personel anlamına gelmektedir. Bazı anketörler, anket şirketlerinin bünyelerinde tam zamanlı olarak görev yaparken; bazı anketörler, part-time olarak görev almaktadır.

Anketör olmak istiyorsanız, anket şirketlerinin anketör ilanlarını takip etmenizde yarar var. Anketör ilanları başlığı altında bu konuya ayrıca değineceğiz.

Anketör nedir ne iş yapar?

Anket şirketleri, araştırma ve değerlendirme amacıyla anketler yaparak ilgili kurum ve kuruluşlara hizmet vermektedir. Bu anketleri ise istihdam ettiği anketörler tarafından gerçekleştirmektedir. Anketörler, yapılması gereken anketi öncelikle inceler ve anketin hedef kitlesine ulaşmaya çalışır. Anketin hedef kitlesine ulaşmak için ev, iş yeri veya herhangi bir alanda anket sorularını muhattaplarına yöneltir ve cevapları kaydeder. Elde edilen anket sonuçlarını ise anket şirketine ulaştırarak görevini tamamlar.

Anket işi, hem kolay hem de zor bir iştir. Kolaylığı, insanlara sadece soru yöneltmek ve cevapları toplamaktır. Zorluğu ise insanlardan cevap alabilmek her zaman mümkün olmamaktadır. Anketörler, hedef kitleye kendisini ne kadar inandırır ve güven sağlarsa, o oranda başarılı olacaktır. Çoğu durumda, anket yapılan kişiler sorulan sorulara cevap vermekten çekinebilmektedir. Burada önemli olan husus, bu kişilere güven verebilmek ve gerçek cevapları alabilmektedir. Bu sayede hem anketörler hem de anket şirketleri başarılı olabilmektedir.

Her zaman fiziki yüz yüze anketler yapılmamaktadır. Bazı anketler, sadece telefon görüşmeleri ile de yapılabilmektedir. Bu durumda, anketörler ilgili kişileri ararlar ve anket sorularını yönelterek cevap almaya çalışırlar. Bu gibi durumlarda hile yapmadan dürüst bir şekilde her ilgili kişi aranmalı ve gerçek cevaplar alınarak kaydedilmelidir. Aksi durumda, anket şirketlerinin güvenini zedelersiniz.

Tavsiye Makale: Hostes Nasıl Olunur?

Anketör Maaşları 2021-2022 Ne Kadar?

Tam zamanlı çalışan anketörler, aylık 3.500 TL ile 5.000 TL arasında maaş almaktadır. Part-time çalışan anketörler ise genellikle anket başına ücret almaktadır. 2021 yılında anket başına, yapılacak anketin türü ve niteliğine göre 1 TL ile 15 TL arası ücret verilmektedir. Hedef kitlenin sayısı da anket başına alınan ücreti etkileyebilmektedir. Hedef kitle sayısı arttıkça anket başına verilen ücret de azalmaktadır.

Anket başına genellikle 1 ila 10 TL arası bir ücret ödenir. Bu anketin sorularına ve ankette hedef kitle olan kişilerin azlığına veya çokluğuna göre değişiklik gösterir. Örneğin bir anket şirketi hastaneye gitmenizi ve sadece hemşireler ile anket yapmanızı isteyebilir. Bu durumda anketten kazanacağınız para artar. Yada bir hastaneye gidip tüm hastalar ile anket yapmanızı ister, hedef kitle büyüdüğü için anketten alacağınız ücret azalır.

Tavsiye Makale: Anket Doldurarak Para Kazanma Siteleri

Anketör Nasıl Olunur?

Anketör olabilmek için yüksek öğrenime gerek yoktur. Lise mezunu ya da üniversite mezunları, part-time olarak anketörlük mesleğini icra edebilmektedir. Yine üniversite mezunlarının da anketörlük yaptıkları görülmektedir. Lise ve üzeri eğitim durumunuzun olması ve adli sicil kaydınızın olmaması anketör olabilmeniz için yeterli olacaktır.

Çok fazla çekingen bir kişiliğe sahip değilseniz, anketör ilanlarına başvuru yaparak anketör olabilirsiniz. İnternet üzerinden anketör ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Para Kazandıran Uygulamalar

Anketör İş İlanları 2021-2022

Anketör iş ilanlarına internet üzerinen başvuru yapabileceğiniz gibi anket şirketlerine doğrudan başvuru yaparak tam zamanlı ya da part-time olarak da anketör başvurusu yapabilirsiniz.

Anketör iş ilanları, sürekli yenilenmekte ve güncellenmektedir. Anket şirketlerinin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Linkedin hesabı açarak doğrudan anket şirketleri ile bağlantı da kurabilirsiniz.

Kariyer.net üzerinden de anketör iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Buradan doğrudan başvuru yaparak iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Anketör nasıl olunur hakkında soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu