İş Fikirleri

Aktar Dükkanı Açmak: Maliyeti & Kar Marjı 2022

Aktar dükkanı açmak istiyorum diyenler için hazırladığımız bu yazımızı inceleyerek iş fikrinizi biraz daha olgunlaştırabilir ve planlamanızı zenginleştirebilirsiniz. Yazımızda aktar dükkanı açmak iş fikri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Aktar dükkanı açmak maliyeti nedir? Aktar dükkanı kar marjı ne kadardır? Baharatçı dükkanı açmak karlı mı? Tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hangi iş fikri olursa olsun, işletme kurulmadan önce iyi bir planlama yapmanız gerekiyor. Aktar dükkanı açmayı düşünen girişimci adayları da işletmelerini açmadan önce ince eleyip sıkı dokumaları şart. Aksi takdirde, karşınıza çıkan zorluklar karşısında hayal kırıklığı yaşayabilir, temeli sağlam olmayan bir işletme yapısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda başarısızlık ve işletmenin kısa süre içerisinde kapanması kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bu olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak adına yazımızda sizler için en önemli konuları açıklamaya ve bu konularda sizlere tavsiyelerde bulunmaya çalıştık.

https://www.youtube.com/watch?v=v37y1znd0cc

Aktar sektörü hakkında önemli bilgiler ile başlayalım.

İlk olarak sektörel bilgileri sizinle paylaşacağım. Aktar sektörü ülkemizde ne durumda bir bakalım.

Tıbbı ve aromatik bitkilerin genellikle hastalıkların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde kullanıldığını ifade edebiliriz. Geçmişten günümüze hem geleneksel hem de modern tıpta dahi bu bitkilerin kullanıldığını görmekteyiz. Bu bitkilerin sadece tedavi amaçlı kullanılmadığını vurgulamamız gerekiyor. Besin takviyesi, çay, parfüm, tatlandırıcı vb. kullanım alanlarının da olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası, tıbbi ve aromatik bitkilerin birçok kullanım alanı olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Son yıllarda gözle görülür bir şekilde tıbbi ve aromatik bitkilere olan talebin arttığını ifade edebiliriz. Bunun temel nedenleri şunlardır:

  • Tıp ve sağlık alanında yaygın bir şekilde kullanılması
  • Yan etkilerinin olmaması
  • Doğal olması

Dünya nüfusunun %80’sinin sağlığına kavuşmak adına bu bitkileri kullandığını söyleyebiliriz. Ülkemizde de aynı durum söz konusudur. Bu denli talebin yüksek olduğu bir sektörde işletme kurmak ise mantıksız olmayacaktır. Her ne kadar ihracat rakamlarında geride kalsak da ülkemiz, tıbbi ve aromatik bitki üretimi yönünden dünyanın en önemli ülkelerinden birisi konumundadır.

Tavsiye İş Fikri: Kuruyemiş Dükkanı Ne Kadar Kazandırır?

Baharatçı dükkanı açmak mantıklı mı?

Aktar dükkanı açmak çok yüksek sermaye gerektirmeyen iş fikirlerinden birisidir. Tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep göz önüne alındığında baharatçı dükkanı açmanın oldukça mantıklı bir girişim olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak hangi sektörde işletme açarsanız açın, yapmanız ve planlamanız gereken hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki ama baharatçı dükkanı açarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Birinci husus, kesinlikle konumdur. Konumun kesinlikle işlek bir cadde ya da işlek bir çarşı içerisinde açmanızı öneriyoruz. İşlek olmayan bir konuma sahip olan bir aktar, kısa süre içerisinde kapanacaktır. Bu nedenle, kira gideri düşük olsun, diyerek işlek olmayan bir konumda asla aktar dükkanı açmamalısınız. İşlek bir konumda ticaret hacminiz oldukça yüksek olacaktır.

İkinci husus, ürün çeşitliliğidir. Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda işletmenizde çeşitliliğe oldukça fazla önem göstermeniz gerekiyor. Çeşitlilik, işletmenin reklamı ve müşteri portföyü oluşturma konusunda oldukça işinize yarayacaktır. Müşterilerinizin aradığı her ürünü, işletmenizde bulması müşteri portföyünüzün kısa sürede oluşmasını sağlayacaktır.

Üçüncüsü tecrübedir. Aktar tecrübesine sahip olmanız şarttır. İnsanlar size tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda sıkça sorular soracaktır. Bu soruları yanıtsız bırakmamalısınız. Bitkiler hakkında bolca bilgi sahibi olmanız gerekir.

Dördüncüsü ürünlerinizin tazeliğidir. Kesinlikle bayat ve zamanı geçmiş ürünler satmamalısınız. Ürünlerinizin daima taze olmasına dikkat etmelisiniz.

Beşincisi ve son olanı ise sermaye yeterliliğidir. Sermayeniz yeterli değilse, borç ve kredi ile işletme açacak iseniz, bu iş fikrinizi bir süreliğine ertelemelisiniz. Sermaye yetersizliği, işletmenizi açtıktan sonra sizi oldukça zorlayabilir. Bu nedenle, sermaye yeterliliğinizi dikkate alarak baharatçı dükkanı açmayı düşünmelisiniz. Peki ama aktar dükkanı açma maliyeti ne kadar? Bu sorunun cevabını bir sonraki başlığımızda bulabilirsiniz.

Mutlaka İncelemelisin! Kasap Dükkanları Ayda Ne Kadar Kazanıyor?

Aktar dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Tek bir aktar dükkanı açma maliyetinden söz edebilmemiz mümkün değildir. İşletmenizin konumu, buna bağlı olarak kira gideri, işletme büyüklüğü, tadilat masrafları, ürün çeşitliliği, çalıştırılacak personel sayısı vb. unsurlara göre aktar dükkanı açma maliyeti farklılık gösterecektir.

Ancak biz yine de ortalama bir maliyetten söz edeceğiz. İşlek bir bölgede yaklaşık 50 metrekare büyüklüğünde, ürün çeşitliliği fazla ve ortalama bir şıklıkta bir aktar açmanız durumunda en az 300.000 TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Maliyetiniz bu tutarı geçebilir ancak yukarıda bahsedilen standartlardaki bir aktarın maliyeti, 250.000 TL’nin çok fazla altında da olmayacaktır. Ayrıca Ev Yapımı Salça siteside sizlere bu iş için örnek bir işyeri olsun.

Mutlaka İncelemelisin! İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu