İş Fikirleri

Akaryakıt İstasyonu Açma Maliyeti & Kar Marjı 2021 – 2022 (DETAYLI)

Akaryakıt istasyonu açmak, yüksek sermaye gerektiren ve işletme kuruluş süreci girişimcileri zorlayan bir iş fikridir. Verilen emek, elde edilen kazanç kapsamında bu iş fikrini düşündüğünüzde ilk gerekliliğin yüksek bir sermaye miktarı olduğunu ifade etmeliyiz. Aynı zamanda akaryakıt istasyonuna uygun bir arsayı bulmak da oldukça zorludur. Çünkü her yere akaryakıt istasyonu açılamamaktadır. Bu konunun belirli bir prosedürü vardır. Bu prosedürler kapsamında akaryakıt istasyonunu açabilir ve faaliyete sokabilirsiniz. Yazımızda akaryakıt istasyonu açma maliyeti ile ilgili ortalama tutarları bulabileceksiniz.

Peki ama bir akaryakıt istasyonu açma maliyeti 2021 ve 2022 yılında ne kadar? Akaryakıt istasyonu kar marjı ne olmaktadır? Bir benzin istasyonu ne kadar kazandırır? Akaryakıt istasyonu yönetmeliğine göre nasıl hareket etmeliyiz? LPG de satmalı mıyım?

Tüm bu sorulara yazımızda fazlasıyla değinmeye ve sizi doğru yönlendirmeye çalışacağız.

Akaryakıt istasyonu açmak mantıklı mı?

Akaryakıt istasyonu açmanın mantıklı olup olmayacağı, sizin mevcut sermaye durumunuza ve bilgi birikiminize göre değişir. Böylesine bir iş fikrini hayata geçirmek istiyorsanız, belirli bir takım gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekiliyor.

Nedir bunlar?

 • Yeteri kadar sermayeniz var mı? (En az 1.000.000 TL)
 • Akaryakıt istasyonuna uygun, işlek bir bölgede arsa/araziniz var mı? Ya da satın alabilir misiniz?
 • Sektöre dair yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip misiniz?

Bu üç unsura cevabınız koca bir EVET ise akaryakıt istasyonu açabilirsiniz. Aksi takdirde borçla ya da kredi ile akaryakıt istasyonu açmanız pek de mantıklı olmayacaktır.

Akaryakıt istasyonu açmanız durumunda yatırımın kendisini amorti etmesi uzun sürebilmektedir. Bu hususu da gözden kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Ülkemizde akaryakıt sektörü gittikçe büyüyor. Bu gayet anlaşılabilir bir durum. Yıllık pazar hacminin 150 milyar TL’ye dayandığını söyleyebiliriz. Her yıl bu rakamın daha da yükseldiğini ifade edebiliriz.

Ülkemizde en büyük akaryakıt şirketleri ve pazar payları şu şekildedir:

 1. Petrol Ofisi – %23
 2. Opet – %17
 3. Shell & Turcas – %14
 4. BP – %7
 5. TP Petrol – %6
 6. Total – %5
 7. Aytemiz – %3
 8. Lukoil – %2
 9. Altınbaş – %2
 10. Kadooğlu – %2

Düşük Sermayeli Bir İş Fikri: Tütüncü Dükkanı Açmak

Akaryakıt istasyonu açma maliyeti 2021 ne kadar?

Maliyet hesaplaması aşağıdaki hususlara göre değişecektir:

 • Şehir
 • Konum
 • Anlaşacağınız dağıtım firması

Bu üç unsura göre akaryakıt istasyonu açma maliyeti, 500.000 TL ile 3.000.000 TL arasında değişkenlik gösterecektir. Ancak biz en az 1.000.000 TL sermayesi olanların bu iş fikri üzerinde yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Başlıca akaryakıt istasyonu açma maliyeti kalemleriniz şu şekilde olacaktır: İdari binalar, pompalar, gerekli demirbaşlar, akaryakıt tesisatları, elektrik tesisatı, market dekorasyonu, tanklar, çevre düzenlemesi, reklam materyalleri (Totem tabela vb.), pompa ve tank otomasyonları, dış cephe, saha kurulumu vb. diğer gereklilikler…

Ayrıca arsa gideri veya arsa kira giderinizi de ilk aşamada göz önünde bulundurmalısınız.

Tavsiye İş Fikri: Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Şartlar

Akaryakıt istasyonu kar marjı ne kadardır?

Akaryakıt istasyonu açmak, yüksek sermaye gerektirse de kar marjı, o kadar yüksek değildir. Benzin ve motorinde kar marjı %4 civarındadır. LPG’de ise kar marjı %6 civarında olduğunu ifade edebiliriz. Bu kar marjları, ortalama kar marjlarıdır. Bazı bölgelerde kar marjlarının %10’lara kadar çıktığını görmekteyiz. Bu nedenle, yüksek kar için yüksek ciro çekilmesi zorunludur. Sirkülasyonun yoğun olduğu bir bölgede akaryakıt istasyonları çok yüksek kazançlar elde edebilmektedir.

Ortalama bir benzin istasyonu, yıllık 500.000 TL ile 1.000.000 TL arasında kazanç elde edebilmektedir. Bu rakamlar, ortalamadır. Bu rakamların çok çok altında kalan veya çok çok üstüne çıkan akaryakıt istasyonları da bulunmaktadır.

Akaryakıt istasyonu, kendisini en yakın sürede amorti edebilen iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Karlı Bir İş Fikri: Emlak Ofisi Açmak

Akaryakıt istasyonun konumu nasıl olmalıdır?

Akaryakıt istasyonu, her istediğiniz yere konumlandırabileceğiniz bir yapı olmamaktadır. Mevzuat hükümlerine uyumlu olarak belirlediğiniz bir arazi üzerinde akaryakıt istasyonu kurabilirsiniz.

Genel itibariyle şehir merkezinde akaryakıt istasyonu kurabilmek oldukça zordur. Her ne kadar araç işlekliği cezbetse de böylesine işlek bir konumun hem mevzuata uyumlu olması hem de yüksek sermayenizin olması gerekiyor.

Araziniz varsa işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Ancak araziniz, tarım arazisi ise bununla ilgili yapmanız gereken arazinizi, tarım arazisinden çıkarmanızdır. Bununla ilgili belediye yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Mevzuata göre temel şartlar şunlardır:

 • En az 1.600 metrekare araziye sahip olmanız gerekiyor.
 • Bu arsanın en yakın bölünmüş veya bölünmemiş yola 50 metre cephesinin olması ve en yakın kavşağa 150 metre uzak olması gerekmektedir.
 • İki akaryakıt istasyonu arasındaki mesafenin de şehirler arası yollarda 10 km (aynı yön), şehir içi yollarda ise 1 km‘den uzak olması gerekmektedir.

Çok Karlı Bir İş Fikri: Keçi Çiftliği Kurmak

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu