İş Fikirleri

Açık Parfüm Dükkanı Açmak: Maliyet ve Kar Marjı

Açık parfüm dükkanı açmak istiyorum diyorsanız ve bu iş fikrini araştırma aşamasındaysanız, yazımızı incelemenizi öneriyorum. Yazımızda açık parfüm dükkanı açma maliyeti, kar marjı ve kazancı, gerekli belgeler, dikkat edilmesi gereken hususlar vb. konularda bilgilere ulaşabilirsiniz.

Açık parfüm dükkanı açmak, oldukça anlaşılabilir bir iş fikri olarak karşımızda durmaktadır. Çok fazla detay ve yapılacak iş itibariyle kafa karıştırıcı herhangi bir unsur barındırmamaktadır. Bu nedenle, bir takım püf noktaları ve bilgileri sizlerle paylaşıp konuyu çok fazla uzatmak istemiyorum. Sektöre dair bazı videoları da sizlerle paylaşarak yararlı bir içerik oluşturma amacındayım.

2021 yılında açık parfüm dükkanı açmak mantıklı mı?

Açık parfüm dükkanı açmanın mantıklı olabilmesi için birtakım unsurların bir araya gelmesi gerekiyor.

Peki ama bu unsurlar nelerdir?

1.Mesleki bilginin ve deneyimin yeteri kadar olması

Parfümü iyi bilmelisiniz. Parfümleri iyi tanımalısınız. Ben sadece isme, markaya göre satarım diyorsanız, yanılırsınız. Müşterileriniz sizlerden tatlı kokular önermenizi isteyebilir. Çiçekli koku istiyorum, diyebilir. Bu durumda, yeterli bilgi ve deneyiminiz sayesinde müşterilerinize hızlı cevap ve tavsiye verme şansınız olacak ve oldukça profesyonel görüneceksiniz. Piyasada 300’e yakın çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitleri, deneyimlemiş ve kategorize etmiş olmanız gerekir. Orijinal parfüm şişeleri dahi bilmeli, parfüm ve koku konusunda tüm detaylara sahip olmanız önemlidir. Aynı zamanda sıcak satış konusunda yeterince tecrübe sahibi olmanız da oldukça önemli bir konu.

2.İşletmenizin konumu çok işlek bir yerde olması

Düşük kira düşüncesi aklınızda olmamalı. İşletmenizin konumu, çok işlek bir yerde olmalıdır. Sirkülasyon için, ayak müşteri için bu konu oldukça önemlidir. Aksi takdirde, beklediğiniz ciroya sahip olmanız için çok ama çok beklemeniz ve tanınmanız gerekecektir. Bayilik almanız durumunda birçok markanın sizden talep edeceği ilk şart bu konu olacaktır.

3. Yeterli sermayeye sahip olunması

Açık parfüm dükkanı açmayı düşünüyorsanız, günümüz şartlarında en az 200.000 TL sermayenizin olması avantajınıza olacaktır. Bayilik ücreti, hava parası vb. hususlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Tamamen borç ile işletmenizi açmamalısınız. Toplam maliyetinizin en az %70’ine sahip olmanız sağlıklı bir işletme için şart. Aksi takdirde, borç yükünüz ağır gelebilir.

Yukarıdaki 3 temel unsur konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksanız, açık parfüm dükkanı açmak oldukça mantıklı bir girişim olacaktır.

Tavsiye Meslek Fikri: Noter Nasıl Olunur?

Açık parfüm dükkanı açma maliyeti ne kadar?

Açık parfüm dükkanı açacaksanız, birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

  • İşletmenizin görünürlüğü
  • Parfüm çeşidi
  • Dekorasyon
  • Bayilik ücreti veya hava parası

Tüm bu hususlar göz önüne alındığında, en az 200.000 TL sermaye ile sektöre adım atmanız gerektiğini vurgulamalıyım. İşlek bir cadde de 20-45 metrekare arası bir dükkan için hava parası vermeniz kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca marka gücü yüksek bir bayii ile çalışacaksanız en az 10.000 EURO‘yu gözden çıkarmalısınız.

Parfüm dükkanı kar marjı ne kadardır?

Kar marjları, markadan markaya değişmektedir. Ancak tüm markalara baktığımızdan kar marjı oranının en az %100 olduğu görülmektedir. Marka gücü yüksek bayilik almanız durumunda kar marjı oranının %150’lere çıktığını ifade edebiliriz.

Günlük cironuz kazancınızı belirleyecektir. Günlük cironuzu belirleyecek olan unsurlar ise hedef kitlenize olan yakınlık, lokasyon ve marka gücünüz olacaktır. Bu nedenle, bu hususlara oldukça dikkat etmeniz gerekecektir.

Parfüm dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Parfüm dükkanı açmak için farklı bir belge durumu söz konusu olmayacaktır. Standart bir işletme için hangi belgeler gerekiyorsa bu belgeleri temin etmeniz yeterli olacaktır.

Şahıs işletmesi açma prosedürü ile ilgili kapsamlı yazımıza https://parahayali.com/sahis-sirketi-kurma-maliyeti/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Parfüm dükkanı açmak ile ilgili özet bilgiler ve tavsiyeler nelerdir?

  • Sektörü ve parfümü iyi bilmelisiniz.
  • Doğru bir bayii ile çalışmalısınız.
  • Yeterli sermayeye sahip olmalısınız.
  • Bayii seçerken mutlaka ürün gamını incelemelisiniz. (Araç, oda kokuları, dedorant, kolonya vb.)
  • Sıcak satış konusunda deneyim sahibi olmalısınız. Müşterileriniz en fazla 3 parfümün kokusunu alabilir. Bu nedenle, doğru parfüm önerilerinde bulunmalısınız.
  • Lokasyonunuz çok iyi bir yerde olmalı. Ayak müşteri sizin için çok önemli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu