Krediler

18 Yaş Altı Banka Kartı Veren Bankalar 2020

Günümüzün en önemli araçları hiç kuşkusuz banka ve kredi kartlarıdır. Banka kartları ile vadesiz mevduatımızı kontrol altında tutarız. Kredi kartları ile de günlük harcamalarımızı gerçekleştiririz. Ancak herkes tarafından banka ve kredi kartları kullanılamamaktadır. Genel kural itibariyle 18 yaşını doldurmuş olan kişilere bankalar, banka ve kredi vermektedir. Peki ama 18 yaş altı banka kartı ya da kredi kartı alamaz mı? Bu yazımızda, 18 yaş altı banka kartı nasıl alınır, 18 yaş altı için kredi kartı çıkarma olur mu, 18 yaş altı banka kartı başvurusu nasıl yapılır, 18 yaş altı banka kartı veren bankalar 2020, 18 yaş altı kredi kartı veren bankalar 2020, 18 yaşından altı banka hesabı için gerekenler nelerdir, bebeğime hesap açmak istiyorum ne yapmalıyım gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

18 yaş altı banka kartı veya kredi kartı alabilir mi?

Türk Medeni Kanunu’na göre 18 yaşını doldurmamış kişiler, ergin değildir. Bu nedenle, bu kişilerin kendi başlarına işlem yapabilmeleri mümkün değildir. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler, velileri veya vasilerinin izni ve onayı ile işlem yapabilmektedir. Aynı durum, 18 yaş altı banka kartı ve kredi kartı için de geçerlidir. Şunu ifade edebiliriz: 18 yaş altı kişiler, veli veya vasilerinin rızası ve onayı ile banka kartı veya kredi kartı alabilmektedir. Her banka, 18 yaşını doldurmamış kişilere banka kartı ve kredi kartı vermemektedir. Veli veya vasilerinin rızası olsa bile! Ancak bazı bankaların veli ve vasi rızasıyla 18 yaş altına banka kartı ve kredi kartı verebildiklerini söyleyebiliriz. Ancak bu kişiler için sınırsız bir limit söz konusu olmayacak, bilakis kısıtlı limitler söz konusu olacaktır.

Burada kritik olan husus veli veya vasi rızası ve onayıdır. Veli ve vasi, bu kişiler için banka kartı çıkartmak istiyorsa, bilgisini paylaşacağımız bankaların şubelerine giderek gerekli işlemleri başlatabilir ve banka kartı veya kredi kartı alabilirler.

18 yaş altı banka kartı nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır?

18 yaş altı banka veya kredi kartı alabilmek için veli veya vasinin banka şubesine başvurması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış kişiler, tek başlarına kendi adlarına banka veya kredi kartı çıkartamazlar. Bu kişiler, velilerinin açtırdığı hesaplar için izin ve onay verilen konularda işlem gerçekleştirebilirler.

18 yaşını doldurmamış kişiler, kredi kartı için ise düşük limitli, velinin belirlediği limitler dahilinde harcama yapabilirler. Bu nedenle, 18 yaşını doldurmamış kişilerin veli ile beraber banka şubesine başvurmak esastır. Bebeğime hesap açtırmak istiyorum diyenler için de aynı koşul, şart ve kurallar geçerlidir.

Mutlaka Okumalısın: Sanal Kredi Kartı Nedir?

18 yaş altı banka kartı veren bankalar 2020 hangileridir?

Burada sadece 18 yaş altı banka kartı veren bankalar bilgisini paylaşmayacağım. Aynı zamanda 18 yaş altı kredi kartı veren bankalar bilgisini de sizlerle paylaşacağım. Her iki kart türü için de bankalar, aynı prosedürü uygulamaktadır. 18 yaşını doldurmamış olanlar, anne ve babaları ile banka şubelerine gittiklerinde banka ve kredi kartı alabilirler. Bu bilgiyi zaten yukarıda paylaşmıştım. Ancak her banka, bu konuya sıcak yaklaşmamaktadır. Burada sizlere yardımcı olabilecek bankaların listesine vereceğim. Bu bankaların şubelerine giderek gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

  • Türkiye İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Halk Bankası
  • QNB Finansbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Garanti Bankası
  • Odeabank

Bilgisini paylaştığım bu bankaların ilk üçünü biraz daha fazla detaylı bir şekilde size anlatmak istiyorum.

Türkiye İş Bankası: İlk İmza Hesabı

Türkiye İş Bankası, 1987 yılından beri 18 yaş altı kişiler için banka kartı çıkarmaktadır. Bu kişilere banka kartı çıkartılması için hem velinin hem de 18 yaş altı kişinin beraber banka şubesine gitmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda banka şubesine giderken mutlaka her iki kişinin de kimlik kartlarının yanlarında bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde, banka şubesi gerekli işlemleri başlatmayabilir.

Türkiye İş Bankası, bu uygulamayı ilk kez hayata geçiren bankalardan birisidir. Bu konuda, Türkiye İş Bankası’nı kesinlikle tavsiye edebilirim. 18 yaş altı banka kartı hususunda ülkemizde en deneyimli banka diyebilirim.

Vakıfbank: Junior Hesap

Ülkemizde 18 yaş altına banka ve kredi veren bankalardan birisi de Vakıfbank’tır. 18 yaş altı kişilerin veli veya vasileri ile Vakıfbank şubelerine giderek banka ve kredi kartı çıkartabilmeleri mümkündür. Vakıfbank, 18 yaş altında kalan kişilere Junior Hesap isimiyle banka kartı çıkartabilmektedir. Vakıfbank şubelerine giderek hem velinin hem de 18 yaş altı kişinin kimliklerini yanında bulundurmaları gerekmektedir. Bu hesabı, bir yatırım fonu hesabı olarak da kullanabilmeleri mümkündür.

Akbank: Exi26

16 ile 17 yaşını dolduran kişiler için Akbank, Exi26 isimli banka ve kredi kartı çıkartabilmektedir. Bu kartı çıkartabilmek için bu kişilerin, anneleri veya babaları ile banka şubesini ziyaret ederek başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu işlem için kimlik belgesi gereklidir. Bu belge ile Akbank şubelerinde gerekli işlemler başlatılabilmektedir.

Tavsiye Makale: Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı